۱۷:۴۹
منبع: آنا
دسته: اجتماعی
کد خبر: 24297280
کلاهبرداران با جعل اسناد املاک مسکونی را اجاره می‌دادند

کلاهبرداران با جعل اسناد املاک مسکونی را اجاره می‌دادند

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت با اشاره به دستگیری جاعلان اسناد ملکی گفت: متهمان با جعل اسناد اقدام به رهن و اجاره املاک می‌کردند.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از پایگاه خبری پلیس، جهانگیر تقی پور گفت: 24 اسفند سال گذشته از سوی دادسرای ناحیه 5 شعبه هفتم بازپرسی یک فقره پرونده به اداره 14 پلیس آگاهی تهران بزرگ، ارجاع شد که طی آن 16 تن از شهروندان با شکایت به دادسرا اظهار کرده بودند از سوی چند نفر مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند.

وی عنوان کرد: یکی از شکات پرونده با حضور در اداره آگاهی پایتخت اظهار کرد که مدتی پیش در سایت‌های مجازی ملک مسکونی خود را برای رهن و اجاره آگهی کرده که مدتی بعد فردی از سوی یک بنگاه معاملات ملکی معروف به "آراد" با وی تماس گرفته و اظهار داشته که برای این ملک مسکونی مستأجر معرفی می‌کند و در همان روز مالک به بنگاه معاملات ملکی مذکور واقع در خیابان فردوس شرق مراجعه و با بنگاه‌دار و مستأجری که قصد اجاره محل را داشته دیدار و پس از توافق بر سر قیمت رهن و اجاره و تنظیم سند کلیدهای خانه را در اختیار مستأجر قرار می‌دهد.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت افزود: مستأجر مذکور کرایه 2 ماه را پیش پرداخت می‌کند اما پس از 2 ماه کرایه به حساب مالک واریز نمی‌شود و زمانی که مالک برای دریافت وجه کرایه به منزل مراجعه می‌کند با فرد دیگری که خانه را اجاره کرده بود روبه‌رو شده و وقتی که به بنگاه مذکور نیز مراجعه می‌کند متوجه می‌شود که این مسئله کلاهبرداری است و بنگاهی به این نام از ابتدا وجود نداشته است.

تقی‌پور، بیان کرد: این اظهارات از سوی سایر شکات پرونده نیز بیان شد و کارآگاهان به این نتیجه رسیدند که متهمان با تأسیس یک بنگاه جعلی از مالکان کلاهبرداری کرده و خانه‌ای را که اجاره کرده بودند پس از 2 ماه در همان بنگاه جعلی مذکور به افرادی دیگر واگذار و در این میان هم از مالک و هم از مستأجر جدید کلاهبرداری کرده‌اند.

وی افزود: در بررسی‌های انجام شده کلاهبرداران تحت عنوان مظنون پرونده تحت تعقیب قرار می‌گیرند و با ارائه اطلاعاتی که مال باختگان و شکات پرونده ارائه کرده بودند، تحقیقات برای شناسایی متهمان آغاز شد.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت در ادامه به شیوه کلاهبرداری متهمان اشاره کرد و گفت: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که آنها با همدستی هم ضمن جعل اسناد هویتی و تغییر اسامی گاهی تحت پوشش مستأجر و گاهی تحت پوشش مالک بنگاه معاملات ملکی، ملک‌هایی را که برای اجاره در سایت‌های مجازی آگهی می‌شدند اجاره کرده و با تنظیم قولنامه و اجاره‌نامه در بنگاه صوری و جعلی خود از مالک اصلی ملک اجاره می‌کردند و متعاقباً با پرداخت چند ماه اجاره خانه اعتماد مالک را جلب نموده و در ادامه با کسب زمان برای کلاهبرداری‌های خویش، منزل مذکور را به افراد دیگر که به دنبال خانه بودند اجاره داده و در همان بنگاه جعلی مذکور با مبالغ بالا و میلیونی رهن می‌دادند و پس از مدتی از محل نقل مکان می‌کردند.

این مقام انتظامی عنوان کرد: در ادامه مالک ساختمانی که بنگاه مذکور در آن واقع شده بود شناسایی شده و پس از حضور در اداره آگاهی مشخص شد که وی این ملک را به فردی به نام پدرام اجاره داده و قرار بود آنها بنگاه معاملات ملکی دایر کنند اما پس از چند ماه به خاطر پیدا کردن جای بهتر قرارداد را با پرداخت جریمه فسخ کرده‌اند.

تقی‌پور ادامه داد: با ارائه چهره به دست آمده از متهمان، مالک مذکور یکی از آنها را شناسایی کرد و این در حالی بود که نام این متهم رحیم و یکی از کلاهبرداران سابقه‌دار است.

وی افزود: در ادامه فردی به نام مهدی که چک‌های شکات را از بانک وصول کرده بود شناسایی شد و در محدوده کن با هماهنگی‌های انجام‌شده از سوی ماموران کلانتری 142 دستگیر و به اداره 14 پلیس آگاهی منتقل شد؛ وی در تحقیقات انجام شده اظهار کرد که پیک بوده و کارش فقط وصول چک‌هایی بود که کارشناسان بنگاه آراد به آنها می‌دادند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت، تصریح کرد: با بررسی‌های بعدی یکی دیگر از متهمان پرونده به نام فردوس، نیز شناسایی شد اما در ادامه مشخص شد که این نام نیز جعلی است و متهم در محدوده مارلیک به صورت مخفیانه و با نام جعلی دیگری در این محل مخفی شده است که بلافاصله با هماهنگی‌های انجام شده در نهایت این فرد در مخفیگاهش دستگیر و پس از حضور در برابر کارآگاهان ضمن اعتراف به جرم خود به همدستی با 2 کلاهبردار دیگر اقرار کرد و عنوان داشت که این دو نفر در حال حاضر با تأسیس یک بنگاه معاملات ملکی دیگر در محدوده هفت حوض نارمک، اقدام به کلاهبرداری به همین شیوه می‌کنند.

وی افزود: با هماهنگی از سوی مرجع قضائی و همکاری متهمان دستگیرشده کارآگاهان به محدوده هفت حوض نارمک اعزام و 2 متهم دیگر به نام‌های پیمان و محمدرضا در یک بنگاه مسکن جعلی تحت عنوان آپاما دستگیر و به پلیس آگاهی پایتخت منتقل شدند.

تقی‌پور گفت: این متهمان نیز در تحقیقات انجام شده به کلاهبرداری 5 میلیارد تومانی تاکنون اعتراف کرده و در بازرسی از مخفیگاهشان تعدادی اوراق هویتی جعلی با اسامی و تصاویر مختلف، مهرهای برجسته دفترخانه و تعدادی اسناد ملکی جعلی کشف شد.

وی اظهار کرد: در تحقیقات بعدی نیز 10 تن دیگر از مال باختگان و شکات پرونده مرتبط با بنگاه جعلی آپاما، شناسایی شده و پس از حضور در پلیس آگاهی از متهمان شکایت کردند.

معاون جرایم مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت، در پایان خاطرنشان کرد: با اعتراف صریح متهمان و شناسایی شکات پرونده، بنابر هماهنگی از سوی بازپرس شعبه هفتم دادسرای ناحیه 5 تهران، متهمان با صدور قرار وثیقه راهی زندان شدند و تحقیقات پلیس همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/4076/

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار