۰۰:۲۰
دسته: اجتماعی
کد خبر: 24329450
اخبار

اخبار

اخبار
به اشتراک بگذارید:


نصب سیستم‌عامل بومی روی تلفن‌ همراه

معاون وزیر ارتباطات از طراحی و نصب سیستم عامل بومی روی برخی تلفن‌ همراه موجود در بازار خبر داد و گفت: این سیستم با هدف تضمین استقلال و امنیت در استفاده از تلفن‌ همراه ساخته شده است و بزودی آن را اعلام عمومی می‌کنیم.
به‌گزارش مهر، امیر ناظمی افزود: از نظر ما سیستم عامل بومی یعنی سیستم عاملی که پاسخگوی نیاز بومی کشور باشد اما این سیستم عامل قرار نیست جایگزین همه سیستم عامل‌ها شود؛ بلکه ما یک درصدی از نیازمندی‌هایمان که به سیستم عامل مطمئن با دو فاکتور امنیت و استقلال احتیاج دارد را از طریق سیستم عامل بومی تأمین می‌کنیم. اگر دیگران تصمیم گرفتند اپلیکیشن‌های ما را حذف کنند، ما سیستم عاملی داشته باشیم که اختیار عمل در دست خودمان باشد و اپلیکیشن‌های ما از آن حذف نشود. معاون وزیر ارتباطات گفت: این سیستم با این هدف طراحی شده که مطمئن باشیم اطلاعات ما از آن درز نمی‌کند. در همین حال اطمینان داشته باشیم که نسبت به این سیستم عامل شنود و تهدیدی وجود ندارد. رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تأکید بر اینکه قرار نیست چرخ را از اول اختراع کرد و سیستم عامل بنویسیم، افزود: مدنظرمان این است که سیستم عامل اپن سورسی داشته باشیم که بی‌نیاز از سایر کشورها، روی آن امکانات خاص خودمان را ارائه دهیم. معاون وزیر ارتباطات در مورد اینکه آیا سازندگان گوشی در این طرح با ایران همکاری می‌کنند، گفت: هم‌اکنون این سیستم عامل روی برخی از مدل‌های گوشی ایرانی نصب شده است. در همین حال با یکی از برندهای خارجی تلفن همراه که حدود ۸ درصد بازار ما را در اختیار دارد نیز برای نصب این سیستم عامل بومی روی گوشی‌های آن شرکت، وارد مذاکره شده‌ایم.

عملکرد خوب وزارت ارتباطات در حوزه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات

عباس آسوشه معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی گفت: وزارت ارتباطات نسبت به دو سال قبل در حوزه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات عملکرد خیلی خوبی داشته است. البته وزارت ارتباطات باید در این زمینه بیشتر تلاش کند تا به بهترین نتیجه در حوزه زیرساخت شبکه ملی دست پیدا کنیم.
به‌گزارش ایرنا، آسوشه افزود: در کشور دو مفهوم به‌نام‌های فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات وجود دارد که شبکه ملی اطلاعات فقط زیرساخت ارتباطی کشور را و فضای مجازی المان‌هایی مانند خدمات سلامت، خدمات دولت و تجارت الکترونیک و محتوا را شامل می‌شود که بر بستر این زیرساخت رشد می‌کند.معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی گفت: اگر کسی می‌گوید این خدمات جزئی از شبکه ملی اطلاعات است، تعریفش اشتباه است. این دو با یکدیگر در ارتباط هستند اما نباید به‌‌جای یکدیگر استفاده شوند. قاطی شدن این دو موضوع با یکدیگر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ما را دچار مشکل کرده است. وی افزود: تعریفی که وزارت ارتباطات از شبکه مجازی دارد و در مسیر جهت آن گام برمی‌دارد تعریف درستی است؛ اما مردم و گاهی مسئولان زمانی که به مشکل محتوایی و خدماتی برمی‌خورند، به اولین مرجعی که اعتراض می‌کنند وزارت ارتباطات است. به‌عنوان مثال وقتی خدمتی را در دولت الکترونیک نمی‌گیرند یا وقتی در دریافت خدمات الکترونیکی بهداشت مشکلی برایشان پیش می‌آید، بازهم سراغ وزارت ارتباطات می‌روند. آسوشه با بیان اینکه متولی لایه خدمات و محتوا نیز از قبل مشخص است، گفت: متولی محتوا وزارت ارشاد و خدمات نیز همان متولیان قبلی مانند وزارت بهداشت، قوه قضائیه و ... هستند.
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار