۱۰:۳۰
دسته:
کد خبر: 24669471
سفر نخست وزیر ژاپن به ایران ظهور دیپلماسی ژاپن بر اثر سردی روابط آمریکا و اتحادیه اروپا [-، نیکی (ژاپن)، 12 ژوئن 2019] (اداره کل رسانه‌های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)

سفر نخست وزیر ژاپن به ایران ظهور دیپلماسی ژاپن بر اثر سردی روابط آمریکا و اتحادیه اروپا [-، نیکی (ژاپن)، 12 ژوئن 2019] (اداره کل رسانه‌های خارجی، مترجم: کیومرث واحدی)

دولت ژاپن روز یازدهم ماه جاری به شکل رسمی سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران را برای مدت سه روز و از روز دوازدهم تا روز چهاردهم ماه جاری اعلام کرد. نخست وزیر ژاپن در این سفر با [آیت الله] خامنه‌ای، مقام عالی رهبری ایران و [آقای] روحانی، رییس جمهور ایران، مذاکره خواهد کرد. سردی روابط میان اتحادیه اروپا و آمریکا موجب شده است که دیپلماسی ژاپن که با هر دو کشور ایران و آمریکا روابط دوستانه دارد، بروز کند.
به اشتراک بگذارید:
سفر نخست وزیر ژاپن به ایرانظهور دیپلماسی ژاپن بر اثر سردی روابط آمریکا و اتحادیه اروپادولت ژاپن روز یازدهم ماه جاری به شکل رسمی سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران را برای مدت سه روز و از روز دوازدهم تا روز چهاردهم ماه جاری اعلام کرد. نخست وزیر ژاپن در این سفر با [آیت الله] خامنه‌ای، مقام عالی رهبری ایران و [آقای] روحانی، رییس جمهور ایران، مذاکره خواهد کرد. سردی روابط میان اتحادیه اروپا و آمریکا موجب شده است که دیپلماسی ژاپن که با هر دو کشور ایران و آمریکا روابط دوستانه دارد، بروز کند. هدف از سفر نخست وزیر ژاپن کاهش تنش میان ایران و آمریکا است، ولی با این حال هیچ چشم اندازی وجود ندارد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن سرنخی برای گفتگو میان دو طرف حاصل شود. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، روز یازدهم ماه جاری در مذاکره تلفنی با دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، اظهار داشت: «در نظر دارم در ایجاد صلح و ثبات منطقه کمک کنم.» سفر نخست وزیر ژاپن به ایران خطراتی را هم به همراه دارد. اوضاع خاورمیانه هم از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ مذهبی بسیار پیچیده است. چنانچه مشخص شود که ژاپن به شکل یک جانبه از ایران حمایت می‌کند، مخالفت کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی که با ایران اختلاف دارند، به بار خواهد آورد. بنابراین به همین جهت، نخست وزیر ژاپن با مذاکره تلفنی با ولیعهد عربستان سعودی و دیگر سران کشورهای عربی بستر مناسب برای میانجیگری را فراهم کرده است. 日本外交 米欧すきま風で浮上 首相、イラン訪問へ2019/6/12 2: 00日本経済新聞 電子版政府は11日、安倍晋三首相が12~14日にイランを訪問すると正式に発表した。最高指導者ハメネイ師やロウハニ大統領と会談する。米国と欧州諸国にすきま風が生じ、米国、イランの双方と友好関係にある日本外交が浮上した。イランへの制裁を強める米国との緊張緩和を狙うが、直ちに対話の糸口をつかめる見通しは立っていない。現職首相のイラン訪問は1978年の福田赳夫氏以来41年ぶりで、79年のイラン革命後では初めてとなる。首相は11日、トランプ米大統領と電話で協議し「地域と平和の安定のために貢献する考えだ」と伝えた。10日の自民党役員会では「先輩たちの築いた友好的な基盤の上に建設的な役割を果たしたい」と述べた。日本はイランと長年の友好関係がある。首相はトランプ氏と蜜月関係を築いている。これまで米国とイランの仲介役は欧州主要国が果たしてきたが、米国との関係が悪化したうえ、各国の政権基盤が弱まっていることも日本の役割を相対的に押し上げている。イランの核問題で日本はこれまで部外者だった。2015年のイラン核合意はイランと米国や英国、フランス、ドイツ、ロシア、中国の主要6カ国によるものだ。米国は18年5月にイラン核合意から離脱し、対イラン制裁を順次強化した。日本は米国のイラン制裁には慎重で、米側に何度も事務レベルで日本とイランとの友好関係を伝えてきた。首相は同年夏にイラン訪問を探ったが、7月の西日本豪雨を受けて断念した。米国とイランとの対立は軍事衝突に発展しかねない事態にある。5月15日にはイランのザリフ外相が急きょ来日し、翌16日に首相と会談した。首相はその10日後にはトランプ氏と会談し、イラン情勢を話し合った。首相が緊張緩和に動くのは、イラン情勢が自身の政権運営にも影響を及ぼしかねないからだ。日本は原油の8割を中東からの輸入に依存する。その大半がイランとアラビア半島を隔てるホルムズ海峡を通る。イランが同海峡の封鎖などの強硬策に出れば日本経済への影響は大きい。イラン訪問にはリスクも伴う。中東情勢は歴史的にも宗教上も複雑で、日本が一方的にイランに肩入れしたと受け止められれば、同国と対立するサウジアラビアなどアラブ諸国の反発を招きかねない。首相は事前にサウジアラビアのムハンマド皇太子らに電話するなど根回しをしている。。
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار