۲۳:۵۵
منبع: پارسینه
دسته: اقتصادی
کد خبر: 26067207
جانسون: آمریکا و چین به جنگ اقتصادی پایان دهند

جانسون: آمریکا و چین به جنگ اقتصادی پایان دهند

بوریس جانسون روز شنبه از آمریکا و چین خواست تا سیاست‌های اعمال تعرفه بر کالاهای یکدیگر را کنار بگذراند و به جنگ تجاری پایان دهند.
به اشتراک بگذارید:

جانسون با توجه به تشدید جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین، گفت: انگیس خواهان حذف سیاست‌های اعمال تعرفه است.

نخست وزیر انگلیس در جمع خبرنگاران گفت: لندن به خاطر رفتار‌های تلافی جویانه‌ای که میان آمریکا و چین آغاز شده، بسیار نگران است. دو کشور تعرفه واردات علیه یکدیگر وضع کرده اند؛ زیرا کاخ سفید پکن را به رقابت ناعادلانه متهم کرده و چین تلافی می‌کند.

جانسون افزود: این، راهی برای ادامه همکاری‌های تجاری نیست. جدا از هر چیز دیگری، کسانی که از تعرفه‌ها حمایت می‌کنند در معرض خطر تحمل سرزنش روند رکود در اقتصاد جهانی هستند.

نخست وزیر انگلیس همچنین اظهار کرد که وی در دیدار روز یکشنبه با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در مورد احتمال معامله تجاری با ایالات متحده گفت: وگو می‌کند
.
رئیس جمهوری آمریکا در پیام توییتری بامداد روز شنبه اعلام کرد: در پاسخ به اقدامات تلافی جویانه چین، آمریکا از اول اکتبر (هشتم مهرماه) تعرفه ۲۵ درصدی بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالا‌های چینی را به ۳۰ درصد افزایش خواهد داد.

نخست وزیر انگلیس از آمریکا و چین خواست که جنگ تجاری را پایان دهند

ترامپ در توییتر نوشت: از اول اکتبر بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالا‌های وارداتی از چین مالیات ۳۰ درصد لحاظ می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: تعرفه کالا‌ها و خدمات چینی با ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار که از اول سپتامبر (۱۰ شهریور) به مرحله اجرا گذاشته می‌شود، هم اکنون از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد افزایش یافت.

پیش از این نیز ترامپ با انتقاد از سیاست تلافی جویانه چین، از شرکت‌های آمریکایی خواست تا جایگزین دیگری برای ادامه تجارت به جای چین پیدا کنند.

ترامپ در ادامه توییت‌ها خویش نوشت: آمریکا در سال‌های اخیر تریلیون‌ها دلار را به طور احمقانه در تجارت با چین از دست داده است. آن‌ها مالکیت معنوی ما را با نرخ صد‌ها میلیارد دلار در سال به سرقت برده اند و به دنبال ادامه این سیاست‌ها نیز هستند.

واکنش سریع و خشمناک ترامپ در حالی مطرح شد که چین، جمعه گذشته اعلام کرد؛ بر ۷۵ میلیارد دلار از کالا‌های وارداتی آمریکا تعرفه بسته است.

کمیسیون تعرفه‌های تجاری دولت چین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در پاسخ به اطلاعیه ایالات متحده آمریکا مبنی بر تحمیل عوارض اضافی بر واردات از چین، پکن تصمیم به اعمال تعرفه اضافی ۵ یا ۱۰ درصدی بر پنج هزار و ۷۸ قلم کالای وارداتی از آمریکا به ارزش حدود ۷۵ میلیارد دلار گرفته است.

این کمیسیون با اشاره به این که تعرفه‌ها در دو نوبت اعمال می‌شوند، تصریح کرد: دور نخست تعرفه‌ها از اول سپتامبر (۱۰ شهریور) اجرا می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین، پنجشنبه گذشته با اشاره به این که پکن به تدابیر تعرفه‌ای آمریکا پاسخ خواهد داد، اعلام کرد که جنگ تجاری، برنده ندارد و چین نیز به دنبال چنین جنگی نیست، اما از آن نیز ترسی ندارد و در صورت لزوم، وارد آن خواهد شد.
روابط چین و آمریکا در زمینه‌های تجاری و سیاسی به طور روزافزون تیره‌تر می‌شود؛ آمریکا از چین به عنوان کشوری یاد می‌کند که ارز ملی خود را عمداً دستکاری می‌کند و همزمان پکن واشنگتن را به مداخله در امور داخلی کشورش از جمله موضوع هنگ کنگ متهم می‌کند.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار