۱۵:۱۷
منبع: آفتاب
دسته: سیاسی
کد خبر: 26943259
رهبر انقلاب: با آنکه می‌توانستیم قاطعانه و شجاعانه "بمب اتم" بسازیم ولی نساختیم| یک جریانی، نخبگان را از ماندن در کشور دلسرد می‌کند

رهبر انقلاب: با آنکه می‌توانستیم قاطعانه و شجاعانه "بمب اتم" بسازیم ولی نساختیم| یک جریانی، نخبگان را از ماندن در کشور دلسرد می‌کند

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: حرکت علمی کشور که از دو دهه قبل شروع شده باید ادامه پیدا کند.
به اشتراک بگذارید:
آفتاب‌‌نیوز :

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) ‌در دیدار جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر علمی کشور، بیان کردند: حرکت علمی کشور که از دو دهه قبل شروع شده باید ادامه پیدا کند.

ایشان عنوان داشتند: ما در بعضی رشته‌های علمی نوپا، در رتبه‌های بالای جهانی هستیم اما این ما را قانع نمی‌کند و کافی نیست. حرکت علمی در دنیا پُرشتاب است و ما هم از سابق عقب‌ماندگی متراکمی داریم. حالا البته [در ایران] هم علم پیشرفت کرده، هم چرخه‌ تجاری‌سازی و صنعتی شدن علم.

رهبر انقلاب: یک جریانی، نخبگان را از ماندن در کشور دلسرد می‌کند

حضرت‌آیت الله خامنه ای فرمودند: دیروز در نمایشگاهی که اینجا بود، شوق و اعتمادبه‌نفس و خودباوری را مشاهده کردم. البته از بین چند هزار شرکت دانش‌بنیان ۳۰ شرکت [آمده] بودند.

رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: الان می‌گویند ۴۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان داریم؛ این باید برسد به ۴۰۰ هزار. البته باید اول زیرساخت قانونی این شرکتها فراهم شود و موانع برطرف شود.

ایشان خاطرنشان کردند: یک جریانی در کشور وجود دارد که با پدیده‌ «جنبش علمی» با بددلی برخورد می‌کند. این جریان، اصل جنبش علمی را انکار می‌کند. متأسفانه این حرکت بدخواهانه از داخل دانشگاه انجام می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی بیان کردند: کار دیگر این جریان، دلالی نخبگان علمی کشور است. نخبه را از ماندن داخل کشور دلسرد می‌کنند. شما در مقابل این جریان مأیوس نشوید. وظیفه‌ وزارت علوم و وزارت بهداشت در برابر این جریان، مراقبت و پاک‌سازی است.

*علم اگر از فرهنگ صحیح جدا شود، به خطا خواهد افتاد. علم نافعِ هسته‌ای چون با فرهنگِ انسان‌دوستی همراه نبود، به بمب هسته‌ای منجر شد و امروز همچنان تهدید دنیا است.

*ما قاطعانه و شجاعانه با آنکه میتوانستیم در این راه وارد شویم، وارد نشدیم؛ هم ساختن بمب اتم و هم نگهداشتن آن غلط است، چون به کار بردن آن حرام است.

*علم اگر با فرهنگ و مشی فکریِ درست همراه نباشد، خطرناک خواهد شد. برای همین معتقدیم در مجموعه‌های نخبگانی، «دین» و «ملیت» باید بجد دنبال شود. ما باید ایرانی زندگی کنیم و ایرانی فکر کنیم و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را در زمینه‌ی علم هم دنبال کنیم.

*علم را میخواهیم و شاگردی هم میکنیم اما نمیخواهیم دانشگاهمان بازتولید و تکرار فلان دانشگاه آمریکایی باشد. در تقلید از فرهنگ دانشگاه‌های برتر دنیا، اگر بخواهیم آنها را تکرار کنیم، نوزایی علمی هم از بین خواهد رفت.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار