۱۶:۰۴
منبع: ایرنا
دسته: سیاسی
کد خبر: 26944502
تحریم‌های آمریکا علیه کوبا نقض گسترده حقوق مردم را نشان می‌دهد

تحریم‌های آمریکا علیه کوبا نقض گسترده حقوق مردم را نشان می‌دهد

تهران - ایرنا - رئیس مرکز مطالعات بین‌الملل وزارت امور خارجه کوبا به سابقه تحریم‌های ایالات متحده علیه کوبا اشاره کرد و گفت: تحریم‌های آمریکا علیه کوبا نقض گسترده حقوق مردم را نشان می‌دهد و مشکلاتی را در حوزه‌هایی نظیر بهداشت، درمان، آموزش، تجارت آزاد و … را به وجود آورده است.
به اشتراک بگذارید:

آدالبرتو آگوستو روندا وارانا عصر امروز در کنفرانس بین‌المللی اقتصاد جهانی و تحریم‌ها طی سخنانی با موضوع کوبا و راهکارهای مقابله با تحریم‌های آمریکا با تاکید بر اینکه تحریم‌ها برای توسعه ملی کوبا چالش محسوب می‌شوند، اظهار داشت: کلیه قوانین و مقررات برای اعمال تحریم علیه کوبا که نقض قوانین و مقررات حقوق بین‌المللی است همچنان اعمال می‌شود. رقم جمع و مصاحبه شده برای تحریم علیه کوبا تا مارس ۲۰۱۸، چهار هزار و ۴۳۴ میلیون دلار است. تحریم‌ها خسارات قابل توجهی به کوبا وارد کردند.
این دیپلمات کوبایی با بیان اینکه در بازه زمانی از اوریل ۲۰۱۸ تا مارس ۲۰۱۹، ۳۶ میلیون دلار به کوبا ضربه وارد شده است، تصریح کرد: در یکسال اخیر تشدید تحریم‌ها موجب تضعیف آزادی تجارت و حقوق بین‌المللی شده است. از زمان تصمیم آمریکا برای تشکیل جلسات حقوقی علیه کوبا و تشدید تحریم‌ها، فعالیت‌های اقتصادی خارجی در کوبا به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است و مانع روابط اقتصادی کوبا با جهان شده‌اند.
وارانا با بیان اینکه دولت آمریکا به جلوگیری از ورود منابع سوخت به کوبا اقدام کرده است، خاطرنشان کرد: آنها شرکت‌های انرژی را تهدید می‌کند در حالی که آمریکا از چنین حقی برخودار نیست. این اقدامات فراتر از روش تنبیهی علیه آمریکاست. این مساله خلاف معیارهای حقوق بشری است چراکه کوبا با مشکلاتی برای توسعه و نیازهای اولیه مردم روبه رو شده است.
وی افزود: این شرایط ما را وادار به اتخاذ تدابیر اضطراری کرد. جامعه جهانی باید با این اقدامات مقابله کرده و از آمریکا بخواهد از این بی قانونی پایان دهد.
رئیس مرکز مطالعات بین‌الملل وزارت امور خارجه کوبا با بیان اینکه آمریکا به همکاری و برنامه‌های درمانی و بهداشتی کوبا حمله کرده است، ابراز داشت: کوبا به منظور اقدام تلافی‌جویانه دولت آمریکا تلاش می‌کند تا وضع کنونی را تحت شعاع قرار دهد اما دولت آمریکا ورود کشتی‌ها به کوبا را ممنوع کرده است. آنها مانع دسترسی به داروها و تجهیزات پزشکی و مواد اولیه شده که افزایش قیمت دارو را به همراه داشته است.
وارانا افزود: در روزهای اخیر برخی نمایندگی‌های کوبا در برخی کشورها از بانک‌هایی که با آنها همکاری می‌کردند، مکاتباتی دریافت کردند مبنی بر کاهش و قطع همکاری که در نتیجه فشارهای آمریکا بوده است. با این وجود دولت و ملت کوبا این اطمینان را دارد که از حمایت جامعه جهانی برخودار می‌شود.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه
ورود امریکایی‌ها ممنوع!
ورود امریکایی‌ها ممنوع!
منبع خبر: روزنامه ایران

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار