۱۶:۴۱
منبع: میزان
دسته: سیاسی
کد خبر: 26945314
ورود هیات منصفه به جرایم سیاسی باعث وحدت در درون کشور خواهد شد/سمپاشی‌های منفی رفع می‌شود/ رسیدگی به جرم سیاسی نشان دهنده توجه مقامات به تحرک قانونگرایی در تمام سطوح و قوا است

ورود هیات منصفه به جرایم سیاسی باعث وحدت در درون کشور خواهد شد/سمپاشی‌های منفی رفع می‌شود/ رسیدگی به جرم سیاسی نشان دهنده توجه مقامات به تحرک قانونگرایی در تمام سطوح و قوا است

فلسفه نهاد هیات منصفه، همان تفکر حضور افکار عمومی در قضاوت است. هیات منصفه متشکل از افرادی از صنوف مختلف است و حضور آن‌ها تضمین یک دادرسی عادلانه و منصفانه تلقی می‌شود.
به اشتراک بگذارید:

استقبال از یک تصمیم در قوه قضاییهبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، قاضی سراج، رئیس سابق سازمان بازرسی و نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضاى هیات منصفه سراسر کشور اعلام کرد: «با تاکید آیت الله رئیسى جرایم سیاسى هم این هیات باید طبق قانون رسیدگى کند و علاوه بر جرایم مطبوعاتى، جرایم سیاسى را نیز هیات منصفه مطبوعات رسیدگى خواهند کرد.»

 

 

در ادامه بخشی از واکنش ها را به این تصمیم می خوانید:

• عصر ایران: دستور رئیس قوه قضاییه برای ورود هیات منصفه به جرایم سیاسی یک اتفاق خوب و خوش‌یمن است که باید از آن استقبال کرد، هیات منصفه متشکل از افرادی از صنوف مختلف است و حضور آن‌ها تضمین یک دادرسی عادلانه و منصفانه تلقی می‌شود، اینگونه اقدامات در قوه قضائیه نشان دهنده توجه مقامات آن به رعایت و اجرای قوانینی است که می‌تواند موجب تحرک جنبش قانونگرایی در جامعه در تمام سطوح و قوا باشد. مشارکت مردم در آرای قضایی، می‌تواند به شفافیت کمک بیشتری کند.

 

• روزنامه آرمان- علی نجفی توانا، حقوقدان گفت: رسیدگی به جرم سیاسی از لحاظ تشریفات مربوط به حضور هیات منصفه با تاخیر مواجه بود، اما ظاهرا با رویکرد جدید آقای رئیسی حضور هیات منصفه به عنوان یکی از سازوکار‌های ضروری رسیدگی به جرم نشانه‌ای از قانونگرایی دارد، این‌گونه اقدامات در قوه قضائیه نشان دهنده توجه مقامات آن به رعایت و اجرای قوانینی است که می‌تواند موجب تحرک جنبش قانونگرایی در جامعه در تمام سطوح و قوا باشد چراکه در کشور ما تاکنون بیشتر از آنکه خلأ قانونی یا ابهام در آن‌ها مشکل‌زا بوده باشد، عدم اجرای دقیق قوانین باعث چالش‌های متعدد شده است.


• خبرگزاری فارس، محمد علی پور مختار، نماینده مجلس با اشاره به اینکه در پی اقدام قوه قضائیه از این پس جرایم سیاسی در صلاحیت هیأت منصفه مطبوعات مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، بیان کرد: بررسی جرایم سیاسی در هیأت منصفه مطبوعات قدم خوب و بزرگی از سوی رئیس قوه قضائیه است. وی ضمن بیان اینکه این موضوعی است که در قانون ذکر و تصریح شده است گفت: در این باره هیأت منصفه هم تشکیل شده است و این اقدام باعث می‌شود از سویی قانون اجرا و همچنین سمپاشی‌های منفی که در اجرا نشدن قانون افرادی القا می‌کنند رفع شود.

 

خبرگزاری مهر: عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان: رسیدگی هیات منصفه مطبوعات به جرم‌های سیاسی علاوه بر جرایم مطبوعاتی، یک مطالبه جدی از سوی نخبگان سیاسی، حزبی و رسانه‌ای بود که از رئیس دستگاه قضا برای اجرایی شدن این مهم تشکر می‌کنیم، اگر رسیدگی هیات منصفه مطبوعات به جرم‌های سیاسی علاوه بر جرایم مطبوعاتی، به درستی اجرایی شود، باعث ایجاد همدلی و وحدت در درون کشور خواهد شد.


انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار