۰۱:۵۷
دسته: سیاسی
کد خبر: 26951514
● از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه استقبال می‌کنیم

● از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه استقبال می‌کنیم

به اشتراک بگذارید:
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه از خروج نیروهای‌آمریکایی از سوریه استقبال می‌کنیم، گفت:‌ن یروهای خارجی از جمله آمریکا که بدون هماهنگی با دولت سوریه در این کشور حضور دارند و باعث ناامنی در منطقه شده‌اند، باید سوریه را ترک کنند.
محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همه باید تلاش کنیم مسائل و مشکلات سوریه از طریق مذاکره حل شود،گفت: نیروهای خارجی از جمله آمریکا که بدون هماهنگی با دولت سوریه در این کشور حضور دارند و باعث ناامنی در منطقه شده‌اند، باید سوریه را ترک کنند.
وی اضافه کرد: همین که ترامپ اعلام کرده که نیروهای آمریکایی را از عفرین خارج می‌کند- البته این اولین بار نیست و چندین بار دیگر هم اعلام کرده است- ما استقبال می‌کنیم که هم از سوریه و هم مناطقی که نیروهای این کشور حضور دارند، خارج شوند؛ کشورهای مختلف خود می‌توانند باهم تفاهم و مذاکره کرده و مشکلات خود را حل کنند.
رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: ما نگرانی‌های ترکیه را در مرز سوریه درک می‌کنیم و با آنها در این باره صحبت کرده ایم، اما اینکه با لشکرکشی بخواهند امنیت را برقرار کنند، براساس شناختی که از منطقه و مسائل آن داریم، این اقدام به ضرر منطقه است و امنیت ایجاد نمی‌کند.
واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا عربستان برای رفع مشکلات در روابط ایران و عربستان پیشنهادی را ارائه کرده است، روند یا کار جدیدی در این زمینه درحال انجام است،گفت: منطقه ما به آرامش نیاز دارد و باید با گفت‌و‌گو مسائل را حل کنیم؛ بحران یمن در منطقه بسیار طولانی شده و عملا در این کشور مسلمان کشی صورت می‌گیرد، فرق نمی‌کند از هر طرف که کشته شوند، یک مسلمان جان خود را از دست می‌دهد.
واعظی همچنین درباره گام سوم ایران درکاهش تعهدات برجامی گفت: گام سوم مهمترین گام ما بود هرچند اول فکر می‌کردند، تصمیم بر تحقیق و پژوهش است، اما وقتی سازمان انرژی اتمی وارد عمل شد و آژانس بین الملی انرژی اتمی هم این موضوع را اعلام کرد،در نیویورک هم روسای جمهوری و نخست وزیران کشورهای اروپایی و هم دبیر کل سازمان ملل از ما خواستند که به تعهدات بازگردیم و ما اعلام کردیم که اگر آنها در انجام تعهدات خود پایبند باشند، ما هم آمادگی داریم به تعهدات خود بازگردیم.
واعظی همچنین درباره افزایش 40 درصدی قدرت پول ملی نسبت به سال گذشته، بیان کرد: بانک مرکزی یک گزارشی آماری و مقایسه‌ای از نوسان قیمت ارز در بازار در سال 97 و روزهای مشابه در سال 98 به دولت ارائه کرد که نرخ ارز در سال گذشته از 14 و 15 و 16 هزار تومان و بیشتر بود، اما اکنون نرخ ارز برای مدت زیادی است که حدود 11 هزار تومان باقی مانده است، بر مبنای این گزارش نشان داده می‌شود که پول ملی تقویت شده است.
رئیس دفتر رئیس‌جمهور از دریافت بورسیه توسط برخی از آقازاده‌ها ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: از آنجایی که سیاست رئیس جمهوری را می‌دانم، اگر مدارکی در این زمینه وجود داشته باشد به ما بدهید، حتی اگر یک نفر هم به ناحق بورسیه گرفته باشد و حق دیگری را پایمال کرده باشد، ما جلوی آن را می‌گیریم.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تحریم صادرات غیرنفتی توسط چین آیا ما شاهد اتفاقات تازه‌ای در اقتصاد و نوسانات نرخ ارز خواهیم بود یا خیر؟اظهار داشت: خیر. الان ما از طرف چین و اروپا و بسیار از کشورها تحریم جدیدی نداریم.آمریکا فشارهایی به برخی از کشورها می‌آورد که محدودیت ایجاد می‌کند. ما هم راه‌هایی بلد هستیم که این فشارها را دور بزنیم.
رئیس دفتر رئیس‌جمهور درخصوص آخرین وضعیت کارگران هفت تپه، هپکو و کنتورسازی قزوین و آذرآب و بازداشت کارگرانی که برای بیان اعتراضاتشان مراجعه کرده بودند، خاطرنشان کرد: کارگران در محیط‌های کارگری باید بتوانند اگر مشکلی دارند بیان کنند ما هیچ وقت در این دولت و حتی دولت قبل مخالف این موضوع نبودیم. کارگران هم مانند هر قشر دیگری باید صحبت‌ها، خواسته‌ها و مطالباتشان مورد توجه دولت و مسئولین قرار بگیرد و این حق آنهاست.
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار