۱۰:۱۹
منبع: شفقنا
دسته: سیاسی
کد خبر: 26954383
محسنی اژه‌ای: هرجا به مردم تکیه کردیم، بسیاری از مشکلات پیش نیامد/

محسنی اژه‌ای: هرجا به مردم تکیه کردیم، بسیاری از مشکلات پیش نیامد/

به اشتراک بگذارید:

شفقنا- معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: امروز یکی از مسائلی که ما در تحول قوه قضائیه به آن اهتمام داریم این است که برخی امور را با شوراها انجام دهیم. بسیار استقبال می‌کنیم و حتما می‌خواهیم با شوراها و شهرداری‌ها جلسه بگذاریم و از ظرفیت شوراها استفاده کنیم.

غلامحسین محسنی اژه‌ای امروز در جلسه شورای عالی استان‌ها گفت: امیدوارم این نشست‌ها و برخاست‌ها به نفع کشور و اسلام و مردم باشد و خداوند را از باب همه نعمت‌هایش شاکر هستم، هم نعمت جمهوری اسلامی و هم نعمت ولایت فقیه.

وی با تسلیت ایام اربعین حسینی گفت: امیدوارم با عنایت پروردگار بتوانیم پاسدارن خوبی برای خون‌هایی که از صدر اسلام تا به حال ریخته شده است ، باشیم. اما امروز زمینه ای فراهم شده که خدمت داشته باشیم. سعی کنیم این فرصت خدمت‌رسانی را از دست ندهیم.

اژه‌ای گفت: در اسلام برای احترام به حقوق مردم و برای تکیه بر مردم بسیار عنایت شده است. ببینید چقدر در اسلام خدمت به مردم مهم است. چقدر روحیه تعاون مهم است. اسلام به اجتماعات چقدر توجه کرده است. چون توانی که در اجتماع وجود دارد در افراد وجود ندارد.

وی با اشاره به قانون اساسی گفت: این قانون هم به مشارکت مردم تاکید دارد و چقدر برای شرکت مردم در موضوعات اقتصادی و سیاسی و اداره جامعه تاکید کرده است. اقتصاد ما یک پایه آن این است که توسط مردم انجام شود. اهمیت مشارکت سیاسی مردم در سرنوشت خود دیگر نیاز به ذکر ندارد.

وی افزود: تجربه چهار دهه گذشته نشان می‌دهد هرجا به مردم تکیه کردیم بسیاری از مشکلات پیش نیامد و مشکلاتی که پیش آمد با کمک مردم حل شده است. کارهایی که با مردم انجام می‌شود کم‌هزینه است اما آنهایی که می‌خواهند با کمک دولتی انجام شود پیچیده می‌شود.

وی افزود: جنگ چگونه به سرانجام رسید و اداره شد؟ اگر مشارکت مردم نبود در جنگی که از شرق و غرب تحمیل شده بود امکان این وجود نداشت، بدون مردم و تنها با نیروهای مسلح جنگ را اداره کرد. اما استقلال خود را حفظ کردیم و ثابت شد متجاوز کیست و این به کمک مردم صورت گرفت.

اژه‌ای گفت: هرجا ما کاری را با مردم انجام دادیم کم هزینه بود هرجا خودمان کار کردیم یا انجام نشد یا با هزینه انجام شد. قانون اساسی به مشارکت مردم اشاره کرده است. می‌بینید چقدر این امر برجسته است.

وی گفت: فتنه‌هایی که پیش آمد با چه کسی رفع شد. فتنه ۸۸ را چگونه رفع کردیم. این فتنه که از بیرون سرچشمه گرفت و برخی هم در داخل همراهی کردند مگر غیر از این بود که کار اصلی را حضور مردم در ۹ دی انجام داد؟

وی خاطرنشان کرد: وقتی جنگ شد و گروه‌های داخلی هم جنگ‌های داخلی راه انداختند، ما که آن موقع وزارت اطلاعات نداشتیم. اطلاعات منسجم سپاه را که نداشتیم. همین مردم بودند که جمع شدند و هرکدام به میدان آمدند و همزمان با یک جنگ داخلی و خارجی مبارزه کردند.

اژه‌ای گفت: ما امروز هم همین قانون اساسی جلوی چشممان است. اگر به مردم و فکر و حقوق آنها احترام گذاشتیم، از مردم برای حل مشکلات کشور استفاده کردیم موفق خواهیم شد. ما با کمک مردم می‌توانیم تحریم را دور بزنیم و می‌توانیم با مردم و با هدایت مسئولان از تحریم‌ها سربلند بیرون بیاییم البته که آنها از عبارت فلج‌کننده استفاده می‌کردند اما می‌بینیم با کمک مردم این مشکلات حل شده و از این به بعد هم حل می‌شود.

وی گفت: ثابت شد مردم ایران هشیار و وقت‌شناس هستند و ثابت کردند که می‌توانند و این شعار نیست و ثابت کردند در بعضی از شاخصه‌ها در رده‌های قابل قبول قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه تحریم متعلق به امروز نیست، گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران نفوذ کلامش بیشتر است یا یک سال قبل یا چهل سال قبل؟ امروز نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه اگر بالاترین نباشد اما قطعا یک قدرت برتر است.

وی گفت: ما دو شاخص مهم داشتیم یکی اطاعت از ولی فقیه و دیگری تکیه بر مردم و این دو بود که جمهوری اسلامی را به اینجا رساند و در آینده هم می‌تواند راهی برای حل مشکلات آینده باشد.

وی با اشاره به موضوع جلسه گفت: شوراها بسیار جایگاه مهمی در قانون اساسی ما دارد و ما به این میزان از اهمیتی که به شوراها داده شده عنایت لازم را نداشتیم.

وی با اشاره به اظهارات الویری گفت: قبلا بعضی امور دولت‌ها مکلف بودند اما در برنامه ششم مجاز شمرده شدند. مهمترین عاملی که هر دستگاه و نهادی را در جهت موثر واقع شدنش و توسعه و پیشرفتش کمک می‌کند، کارکرد اوست.

وی گفت: اگر شوراها در جایگاه قانون اساسی نیست، اگر خود را تقویت نکرده است آیا منشا آن دیگران هستند یا خودمان یا هردو. شما این آسیب شناسی را کردید؟ کارکرد هر دستگاه مهمترین عامل است. اگر معتقد هستیم این نهاد آن جایگاه را ندارد به خودمان هم برگردیم.

وی افزود: امروز یکی از مسائلی که ما در تحول قوه قضائیه به آن اهتمام داریم این است که برخی امور را با شوراها انجام دهیم. بسیار استقبال می‌کنیم و حتما می‌خواهیم با شوراها و شهرداری‌ها جلسه بگذاریم و از ظرفیت شوراها استفاده کنیم.

اژه‌ای گفت: تا این لحظه برداشت من از مجموعه کارهایمان این است که تعدادی آسیب می‌بینم که اگر عرض من درست باشد باید آن را درست کنیم. یکی این است که چون می‌خواهیم، شهر را اداره کنیم نیاز به بودجه داریم. اما آیا بودجه به هر کیفیت و از هر طریق؟ اگر درآمدزایی برای ما اصل شد این آسیب‌زا است. در مقطعی در تهران شایعه شده بود پول بده در میدان ولی عصر برج بساز این یعنی پول اصل شده بود.

وی گفت: محیط زیست، آسایش مردم و… را تحت الشعاع پول در آورده بودند. وقتی جمع شد یک جا زیر پای ما را خالی می‌کند. این یک آسیب بود.

وی گفت: در مقاطعی از زمان دیدم بعضی از قوانین مربوط به شهرداری گفتند مربوط به سال‌های گذشته است و بحث قوانین متناسب با زنان مطرح شد. یکی از مسئولان وقت، به من گفت اگر قانون وضع شود ما نمی‌توانیم هر کاری که می‌خواهیم، بکنیم و این همان آسیب است.

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: ایسنا
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۳:۳۸
منبع: اقتصاد
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۲:۴۰
منبع: ایمنا
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۲:۱۹
منبع: عصر ایران
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۱:۵۵
منبع: برترینها
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۱:۴۵
منبع: شهدای ایران
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۱:۳۶
منبع: روزنامه جوان
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۰:۴۸
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۰:۴۵
منبع: فردا
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ ۱۰:۳۶

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار