۱۱:۱۵
دسته: سیاسی
کد خبر: 26955710
سامانه جدید موشک هدایت شونده ایران

سامانه جدید موشک هدایت شونده ایران

به اشتراک بگذارید:
   به گزارش سرویس بین الملل  خبرگزاری صداوسیما ؛ پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی به قلم مایکل پک تحت عنوان " سامانه جدید موشک هدایت شونده ایران اخبار بدی برای اسرائیل و عربستان است " نوشت ایران از یک قطعه رونمایی کرده است که ظاهرا راکتهای سطح به سطح غیر هدایت شونده را به تسلیحات نقطه زن هدایت شونده تبدیل می کند.
به نوشته هفته نامه جینز دیفنس , تجزیه و تحلیل تصاویر تلویزیون ایران نشان می دهد این ابزار یا کیت به نام " لبیک" شبیه قطعات هدایت شونده مورد استفاده در خانواده موشکهای سوخت مایع فاتح - 110 است با این تفاوت که سطوح سه گوش کنترل آن معکوس شده است. این ابزار مشابه سیستمی است که در خانواده راکت های فاتح ۱۱۰ استفاده می شود و به منظور هدایت پرتابه , بین کلاهک راکت و موتور آن نصب می شود. به نظر می رسد که ابزار راکتهای 610 میلیمتری توپخانه سنگین زلزال سازگار هستند.
این پیشرفت ، کارشناسان نظامی اسرائیل را نگران می کند . آنها می گویند حزب الله لبنان دارای زرادخانه ای متشکل از 150 هزار موشک است که به سمت اسرائیل نشانه روی شده اند.
به گزارش تایمز آو اسرائیل , اوزی روبین, یکی از کارشناسان دفاع موشکی اسرائیل در این باره گفت: در این ابزار تبدیل، چیز تازه ای وجود ندارد. آن ها ابزارهای مشابهی را در موشک های خانواده فاتح 110 به نمایش گذاشته بودند. آن چه که در این ابزار جدید است, آیرودینامیک بال ها است که بسیار منحصر به فرد است و تا کنون در ایران و کشور دیگری دیده نشده است. حرکت به سمت طراحی بومی به جای کپی کردن از روی دیگران بر اعتماد به نفس بالا دلالت می کند. هدف این آیرودینامیک جدید و منحصر به فرد، احتمالا افزایش قدرت مانور راکت ها است.
از زمان جنگ جهانی دوم استفاده از راکتهای غیر هدایت شونده همیشه پای ثابت جنگ افزارها بوده است.آتشباری توپخانه سلاح های غیر دقیقی بوده اند که به اشباع یک هدف با آتشباری انبوه متکی هستند.
با این حال ، اگر ایران بتواند یک موشک بدون کنترل را به سلاح هدایت شونده تبدیل کند ، این کار به طور چشمگیری اثربخشی راکت را تغییر می دهد. ایران دارای سامانه های موشکی متنوعی است که به شدت بر اساس طرح های قدیمی شوروی بنا شده است , مانند موشک فلق - یک که به شدت به سامانه های راکت انداز 240 میلیمتری بی ام- 24 روسیه شباهت دارد. ایران همچنین دارای چندین نوع موشک بالستیک هدایت شونده مانند فاتح - 110 است که بیش از 100 مایل برد دارد و از سیستم هدایت جی پی اس برخوردار است.
اینکه اسرائیلی ها نگران هستند جای تعجب ندارد. اسرائیل که پیشتر از این نگران اقدام حزب الله در موشک باران از سمت مرزهای لبنان به سمت اسرائیل بود حال باید نگران احتمال شلیک موجی از تسلیحات هدایت شونده به سمت اهداف استراتژیک خود اعم از مخازن نفتی , پالایشگاه های پتروشیمی و پایگاه های هوایی نظامی باشد. اگر این موشک ها قابل کنترل باشند ، ممکن است بتوانند از رهگیری توسط موشک های سامانه دفاعی اسرائیل مانند گنبد آهنین در امان بمانند .
اما عربستان سعودی نیز ممکن است نگران باشد. آمریکا و سعودی ها ایران را عامل اصلی حملات ماه گذشته به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان می دانند. با وجودی که ریاض میلیاردها دلار صرف خرید و نصب سامانه های دفاع موشکی و راداری پاتریوت ساخت آمریکا کرده است , سامانه های دفاعی عربستان از شناسایی یا ردیابی پهپادها و موشکهای تهاجمی باز ماند.

 
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار