۱۶:۳۰
منبع: شبستان
دسته: فرهنگی
کد خبر: 26961502
چهارمین همایش تئاتر پیاده روی اربعین در حرم حضرت امیرالمومنین (ع) آغاز می‌شود

چهارمین همایش تئاتر پیاده روی اربعین در حرم حضرت امیرالمومنین (ع) آغاز می‌شود

زارعی با بیان اینکه امسال در پیاده روی اربعین 25 اثر نمایشی در مرزهای ایران و عراق، نجف و کربلا اجرا می‌شود، گفت: آثار رسیده از کشورهای افغانستان، پاکستان و لبنان به دلیل کیفی نبودن انتخاب نشدند.
به اشتراک بگذارید:

 خبرگزاری شبستان، سرویس فرهنگی- مریم داوری: چهارمین همایش بین المللی تئاتر مردمی پیاده روی اربعین به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، حوزه هنری خوزستان، کمیته آموزشی فرهنگی ستاد اربعین و ستاد دبیرخانه همایش سازمان فرهنگی هنری اوج با هدف اتحاد بین شیعیان حاضر در پیاده روی اربعین و معرفی پیام عاشورای حسینی به جهانیان برگزار می شود. به منظور اطلاع از این همایش گفتگویی با «کوروش زارعی»، مدیر مرکز هنرهای نمایش حوزه هنری که بازیگر و کارگردان سینما، تلویزیون و تئاتر است، ترتیب دادیم که بدین شرح است:

 

چهارمین همایش پیاده روی تئاتر مردمی پیاده روی اربعین در چه بازه زمانی برگزار می شود؟

پنج شنبه، 18 مهر گروه های برگزیده در استان خوزستان که ستاد مرکزی ما هستند، مستقر می شوند و بامداد جمعه، 19 مهر به سمت کشور عراق حرکت می کنند. گروه های نمایشی دو روز در شهر نجف و چهار روز در مسیر پیاده روی اربعین در موکب های مشخص شده اجرا خواهند داشت.

 

آیا گروه های حاضر در این همایش،‌ در ایران هم اجرا دارند؟

بله، قبل از اینکه وارد کشور عراق شویم در ایران نیز اجراهایی داریم. اجراها یک هفته ادامه دارد. از 18 مهر به مدت یک هفته این رویداد تئاتری در خاک عراق رخ می دهد و به اربعین ختم می شود. در روز اربعین پایان چهارمین همایش تئاتر مردمی پیاده روی اربعین رقم می خورد. تعزیه قاسم بن الحسن به کارگردانی هیام احمدی، تعزیه امام و ابوالفضل(ع) به کارگردانی جنان ساعدی ، نمایش های هدف های روشن ، نوای نینوا و وصیت به ترتیب به کارگردانی فاطمه احمدی، علی زیستی و سعید نوروزی پنج اثری هستند که در مرز های ایران و عراق اجرا می شوند. این کارها از استان های اصفهان، خوزستان، گلستان و کرمانشاه است. نوای نینوا و وصیت هر دو از کرمانشاه هستند.

 

چند گروه نمایشی در چهارمین همایش تئاتر مردمی پیاده روی اربعین شرکت دارند؟

۲۵ اثر نمایشی در همایش تئاتر مردمی پیاده روی اربعین شرکت دارند که پنج گروه نمایشی ما در مرزهای خسروی، شلمچه و چزابه اجرا خواهند داشت و ۲۰ گروه نمایشی نیز در کشور عراق در شهراهای نجف و کربلا اجرا دارند.

 

چند اثر به دبیرخانه چهارمین همایش تئاتر مردمی پیاده روی اربعین رسید؟

56 اثر از 25 استان کشور به دست ما رسید که ۲۵ اثر برای اجرا انتخاب شدند.

 

 چند موکب برای اجراهای چهارمین همایش تئاتر مردمی پیاده روی اربعین در نظر گرفته شده است؟

۱۹ مهر این همایش در نجف در حرم حضرت امیرالمومنین (ع) آغاز می شود . سپس اجراهایی در موکب های شماره 161، 442، 701 و 915 خواهیم داشت. در حرم حضرت امیرالمومنین (ع) دو روز اجرا و در موکب های مشخص شده سه روز اجرا خواهیم داشت. در روز 25 مهر نیز در کربلا در عمود 1392  اجرا خواهیم داشت.

 

آیا از سایر کشورها اثری به این همایش رسید؟

بله. کارهایی از کشورهایی همچون افغانستان، پاکستان و لبنان به دبیرخانه چهارمین همایش بین المللی تئاتر مردمی همایش اربعین رسید که این کارها ضعیف بودند. داوری صورت گرفت و مشخص شد این آثار کیفیت لازم را ندارند و قابل اجرا نیستند. به این نتیجه رسیدیم اگر این آثار در همایش حضور داشته باشند و اجرا شوند، کیفیت کار را تحت الشعاع قرار می دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/ 31
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار