۲۲:۲۰
دسته: سیاسی
کد خبر: 26965446
تبانی واشنگتن و آنکارا بر سر تمامیت ارضی سوریه

تبانی واشنگتن و آنکارا بر سر تمامیت ارضی سوریه

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: مجموعه‌ای از همکاری‌های اطلاعاتی میان آمریکا و ترکیه در پروژه عراق با هدف تضعیف دولت مرکزی این کشور انجام شده است.
به اشتراک بگذارید:

سعد الله زارعی  کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره حملات اخیر ترکیه به مرزهای شمالی سوریه اظهار کرد: ترکیه داعیه تاریخی نسبت به سوریه دارد و تلاش می کند بخش های شمالی سوریه را تا عمق پنجاه کیلومتر تصرف کند و این سیاست را گام به گام دنبال کرده  در حالل حاضر هم در راستای همین سیاست که از حدود سه سال پیش آغاز کرده است مسیر اشغال بخش‌های شمالی سوریه را دنبال می‌کند.

او ادامه داد: البته آنکارا برای اینکه از حساسیت مردم سوریه و دولت این کشور همچنین دولت های همسایه بکاهد،  مدعی شده که این حضور موقتی بوده و برای مقابله با نفوذ پ. ک. ک در این منطقه حضور یافته است، ولی در حقیقت پ. ک. ک بهانه‌ بوده و ترکیه به دنبال توسعه سیطره خود در مناطق شمالی سوریه است و  این اقدام از جانب آنها به نوعی نقض حاکمیت و استقلال کشورهای سوریه  وعراق  محسوب می‌شود.

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به عملکرد ایالات متحده  مبنی بر برداشتن حمایت خود از کردها ی این منطقه  افزود:  اینکه آمریکایی‌ها در بحبوحه تهدیدات آنکارا و بروز نشانه‌هایی  مبنی بر عملی شدن این تهدیدات اعلام کرده اند که نیرو‌های خود را از سوریه خارج می‌کنند،  نشان دهنده تبانی و توافق میان  آمریکا و ترکیه است. در واقع می‌توان گفت آنکارا در اقدام اخیر خود مبنی بر حمله به سوریه از پشتیبانی واشنگتن برخوردار است.


زارعی درباره  دخالت های ایالات متحده در امور داخلی کشورهای منطقه  تشریح کرد: نکته مهم  این است که آمریکایی ها چه ما به ازایی از آنکارا دریافت کردند که  به اصطلاح صحنه را به ارتش ترکیه تحویل دادند. به عقیده من بین آمریکا و ترکیه توافقاتی بر سر عراق انجام شده است،  یعنی مجموعه ای از  همکاری‌های اطلاعاتی و شاید عملیاتی میان این دو کشور در پروژه عراق با هدف تضعیف دولت مرکزی این کشور انجام شده است تا اگر بتوانند سرنگونی دولت حاکم بر عراق پیش بروند.


بیشتر بخوانید:مردم و مراجع به دنبال فروکش کردن تنش‌ها در عراق/ برخی شعار‌های معترضان توسط حزب بعث هدایت شده است


او در آخرخاطر نشان کرد: به نظر می رسد، واشنگتن و آنکارا درباره  منافع خود در منطقه به جمع‌بندی رسیده‌اند، در واقع می‌توان گفت که از اقدام اخیر ترکیه در استقرار نیروی نظامی در مرزهای خود با سوریه همچنین حمایت دولت آمریکا از این امر بوی توطئه می‌آید، زیرا سیاست های آنها نه تنها  تمامیت عرضی سوریه را بلکه مرزهای  عراق را هم تهدید می‌کند و این  موضوع می‌تواند رویدادی مهم در جهت کاهش ثبات و امنیت در منطقه باشد. در همین راستا دولت سوریه هم رسما با این اقدامات مخالفت کرده است.

انتهای پیام /

تحولات عراق

 

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار