۱۲:۰۴
منبع: مهر
دسته: سیاسی
کد خبر: 26969810
کتاب وحدت وجود در عرفان اسلامی تجدید چاپ شد

کتاب وحدت وجود در عرفان اسلامی تجدید چاپ شد

کتاب وحدت وجود در عرفان اسلامی نوشته وحید واحد جوان و تقریظ آیت الله حسن رمضانی به همت توسط انتشارات قائم آل علی (ع) به چاپ دوم رسید.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب وحدت وجود در عرفان اسلامی نوشته حجت الاسلام والمسلمین وحید واحدجوان مدیرگروه اخلاق و منابع اسلامی دانشکده معارف و اندیشه اسلامی دانشگاه تهران به همت توسط انتشارات قائم آل علی(ع) به چاپ دوم رسید.

توحید، اصل و اساس دین اسلام است. از این رو، عالمان و دانشمندان اسلامی و حتی غیراسلامی و غیردینی دربارۀ معنا و مفهوم آن سخن‌های بسیاری گفته و نوشته‌اند. در این میان، عرفای بزرگ اسلامی نگاه خاص و ویژه‌ای به این مسأله داشته و توحید را در نظریّۀ وحدت شخصی وجود معنا و تفسیر کرده‌اند و با صراحت اظهار کرده‌اند که توحید ناب و خالص همان وحدت وجود عرفانی است.

از سوی دیگر، بسیاری از متکلمان و فلاسفه این نوع نگرش به توحید را صحیح ندانسته، ضمن نقد نظر عرفا، فهم و دیدگاه خود را مطرح کرده‌اند. در این کتاب، مسألۀ «وحدت شخصی وجود» در عرفان اسلامی به صورت دقیق و جامع تبیین شده است.

آیت الله حسن رمضانی از استادان برجسته علوم عقلی و عرفانی در حوزه علمیه قم در تمجید این کتاب نوشته است: «در میان محققین و فضلای عصر حاضر حوزه علمیه، حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین جناب مستطاب، آقای وحید واحدجوان (دامت توفیقاته) ـ که هم در فضای حوزه علمیه و فعّالیت‌های حوزوی فردی فعّال و پر تلاش است و هم در محیط دانشگاه و کارهای دانشگاهی شخصی مفید و با نشاط ـ دلسوزانه و مسئولانه همّت گماشته و وقت خود را صرف تحقیق در مسئلۀ دقیق و حسّاس «وحدت وجود» نموده، تا با تکیه بر اندوخته‌هایی که در جلسات درس و بحث از اساتید فنّ (دامت برکاتهم) فرا گرفته و به خوبی هضم کرده، در تشریح و تبیین این مسألۀ غامض و پیچیدۀ معرفتی، به سهم خویش بکوشد و دین خود را ادا کند و بدین گونه راه را برای فهم بهتر و عمیق‌تر آن هموار نماید؛ و باید در این باره صادقانه ابراز داشت که الحق و الانصاف ایشان در حدّ توان خویش سعی بلیغی کرده و نیز از عهدۀ این مهمّ به خوبی برآمده است و این حقیرِ سراپا تقصیر امیدوار است حاصل این تلاشِ پاک، در مرحلۀ نخست مقبول درگاه حضرت احدیّت (جلّ جلاله) و پیشگاه انسان کامل عصر، حضرت حجت بن الحسن المهدی (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) واقع شود و در مرحلۀ بعد مورد قبول و استفادۀ ارباب فضیلت و معرفت قرار گیرد.»

اصل و اساس عرفان نظری مسأله وحدت وجود است و مسائل دیگر این علم جزو فروع خداشناسی و وحدت وجود عرفانی است. در واقع، کلید فهم دیگر مسائل عرفانی فهم دقیق وحدت وجود است. کتاب وحدت وجود در عرفان اسلامی نوشته واحد جوان و تقریظ آیت الله حسن رمضانی تلاش می کند توحید عرفانی را تبیین نماید و به شبهات پاسخ دهد.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار