۱۳:۰۹
منبع: ایسنا
دسته: سیاسی
کد خبر: 26970812
حرکت اربعین نشانه حیات امت اسلامی است

حرکت اربعین نشانه حیات امت اسلامی است

امام جمعه شیراز با اشاره به قرار داشتن در ایام اربعین حسینی، راهپیمایی این ایام را حرکتی عظیم خواند که نشانه‌ای از نشانه‌های حیات امت اسلامی است و باید به شکل ویژه مد نظر قرار گیرد.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش ایسنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با بیان اینکه در سایر امم و ملت‌ها شاهد حرکتی عظیم نظیر اربعین نیستیم، گفت: در سایر ملت‌ها اعم از یهودی و مسیحی، علائق و دلبستگی هایی وجود دارد اما چنین حرکتی نیست و اگر هم علائق و حرکت‌هایی وجود دارد به واسطه همایش عظیم اربعین است.

او گفت: در لندن طی یکسال حدود 500 کلیسا تعطیل و بالغ بر چند صد مسجد تاسیس شده، این یعنی ملت مسلمان زنده و پویا است.

امام جمعه شیراز سرچشمه تمام این حرکت‌ها را ولی خدا و ولایت دانست و گفت: ما هم یک جمعیتی بودیم که نمودی نداشتیم، اما امرو به برکت ولایت، نمود را در مرزهای شرقی که فوج فوج جمعیت وارد و در مرزهای غربی که فوج فوج جمعیت به سمت کربلا، خارج میشوند، می‌توان دید.

او با تصریح اینکه ولایت فقیه یک پرتو ولایت معصوم است، تاکید کرد که حرکت عظیم حدود 20 میلیون مسلمان به سمت عراق به گونه‌ای است که 40 میلیون میزبان عراقی می‌گویند از عهده میزبانی بر نمی‌آیند؛ این همه را ما مدیون ولایت و ولایت فقیه می‌دانیم.

امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به قرارداشتن در آستانه سالروز بزرگداشت حافظ، ضمن یادآوری این که معرفت و بیان فصیح و بلیغ 2 عامل در دستیابی حافظ به این جایگاه جهانی بوده است، گفت: اگر این دو را بگیریم حافظ هم میشود مثل میلیونها نفری که در این شهر زندگی کرده اند اما اسمی ندارند.

او با بیان اینکه معرفت از خداشناسی نشات می‌گیرد، گفت: در دوره‌ای برخی تلاش کردند تا اسم حافظ را بگذارند و از رسمش بگذرند؛ دوره‌ای که مرحوم شهید مطهری تلاش کرد تا با سلسله سخنرانی‌هایی آن را مطرح کند.

امام جمعه شیراز تاکید کرد: اگر به حافظ افتخار می کنیم به خاطر معرفت اوست، نیاییم حافظی را معرفی کنیم که به معرفتش توجه نشده است.

او با بیان اینکه دومین دارایی با ارزشی که حافظ را جهانی و ماندگار کرد، سحر بیانش هست، گفت: در این زیبایی، فصاحت و بلاغت و شیوایی کسی نتوانسته غزل بسراید؛ همه سخنوران ایران در مقابل این عظمت تسلیم شدند و او جنبه ای پیدا کرد که فراتر از مرزهای ایران شناخته شد.

امام جمعه شیراز با تاکید براینکه می‌توان بر بال معرفت و زبان رسا و شیوای فارسی سوار شد و دنیا را گرفت، یکی از نکات مد نظر برای تمدن سازی اسلامی را این امر دانست و گفت: جوانان اهل علم از حوزه و دانشگاه آستین بالا بزنند تا معرفتی که حافظ میخواسته بار دیگر به جهان عرضه کنیم؛ زمانی سخن حافظ و سعدی سراسر جهان را گرفته بودند، امروز چرا این قند پارسی توزیع نمیشود و ما از آن قله عقب مانده‌ایم.

او اضافه کرد: همه ابعاد زندگی با هم رشد می‌کند نمیتوان گفت ادبیات خوب باشد همه چیز درست می‌شود، اما برای دست یافتن به رشد، ادبیات را هم لازم داریم و باید به کار بگیریم.

نماینده ولی فقیه در فارس همچنین با اشاره به قرارداد مجمع اقتصادی اوراسیا، آن را یک ظرفیت برای برقراری ارتباطی مطلوبتر با کشورهایی که در زمان حافظ و سعدی با آنها ارتباط داشتیم دانست و گفت: این قرارداد ظرفیت 100 میلیارد دلار تجارت را برای ایران فراهم خواهد کرد.

امام جمعه شیراز خواستار توجه تمام بخش‌های خصوصی و دولتی استان فارس برای بهره‌مندی این استان از آن قرارداد شد و تاکید کرد که با استفاده از این ظرفیت می‌توان در کشور 4 میلیون شغل ایجاد کرد که باید سهم فارس هم حاصل شود.

امام جمعه شیراز در خطبه اول نماز هم با بیان اینکه امروز شاهد رشد شرکت‌های دانش بنیان در کشور هستیم، تاکید کرد که با افزایش تعداد این شرکت‌ها و مجموعه‌های دانش بنیان می‌توان تمام نیازهای مالی کشور را بدون اتکاء به نفت تامین کرد.

وی با اشاره به آیاتی از کلام الله و حدیثی از حضرت امام محمدباقر(ع) در مورد اعتماد و توکل به خداوند، به عنوان یکی از صفات مومن، رشد تعداد و فعالیت و کسب موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان را به واسطه اعتماد اساتید دانشگاه و دانشجویان و دانشمندان ایران اسلامی به خداوند دانست.

او با تصریح اینکه اعتماد و توکل به خداوند می‌تواند باعث حرکتی عظیم شود، گفت: شما روزهایی را امکان دارد به خاطر بیاورید که در ایران نخست وزیر رسما به مجلس می‌رفت و می‌گفت که ایران قدرت ساختن یک لولهنگ را هم ندارد. امروز اما جوانان ایرانی توانمندی‌های کشور را در همه بخش‌ها، اثبات کرده‌اند.

امام جمعه یشراز گفت: دانشجویان یک مجموعه اطراف دانشگاه صنعتی شریف درست کرده‌اند، و من امیدوارم که نظیر آن با توجه به توان دانشگاه شیراز در این شهر ایجاد شود، مجموعه‌ای که 80 هزار میلیارد تومان با دنیا معامله می‌کند و تنها با اعتماد به خدا ایجاد شده است.

نماینده ولی فقیه در فارس تاکید کرد که اگر مجموعه‌های دانش بنیان و مشابه حرکت گفته شده در کشور رشدی 10 برابری داشته باشد، می‌توان با استفاده از ظرفیت مالی ایجاد شده، بدون اتکا به نفت، تمام هزینه‌های کشور را تامین کرد.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار