۱۵:۲۶
منبع: ایرنا
دسته: فرهنگی
کد خبر: 26972954
اهدای نشان تماشاخانه سنگلج به نامداران عرصه نمایش

اهدای نشان تماشاخانه سنگلج به نامداران عرصه نمایش

تهران- ایرنا- اولین دوره اهدای نشان تماشاخانه سنگلج هم‌زمان با آیین گرامیداشت پنجاه و چهارمین سالروز تأسیس این تماشاخانه به نامداران عرصه نمایش اهدا شد.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، در ابتدای این  مراسم که با همکاری مجله بخارا و به کارگردانی حسین جمالی برگزار شد کلیپی از شبهای پیشین مجله بخارا و تاریخچه‌ای از سنگلج پخش شد و جمشید ملکپور؛ نویسنده، پژوهشگر و کارگردان تئاتر با حضور بر روی صحنه، درباره اهمیت تماشاخانه سنگلج سخن گفت.

جمشید ملک پور ضمن بر شمردن اهمیت مکان برای شکل‌گیری هویت تئاتر و مثال زدن تئاتر برادوی با قدمتی ۱۳۰ ساله ابراز تاسف کرد که در هیچ کجای شهر تهران، مکانی با هویت تئاتری مانند آنچه در غرب وجود دارد شکل نگرفته است.

در ادامه بخش مربوط به درگذشتگان عرصه نمایش، به شکلی جذاب و با بهره‌گیری از شیوه نقالی و پرده‌خوانی اجرا شد. به طوری که یک پرده نقالی به روی صحنه آمد و داود فتحعلی بیگی به همراه علی فتحعلی به شکل پرده‌خوانی و نقالی و با زبان شعر یاد درگذشتگان و هنرمندان برجسته‌ای که در این تماشاخانه به روی صحنه رفته‌اند را گرامی داشتند.

پیگیری طرح توسعه سنگلج ادامه دارد

در ادامه مراسم، مدیر اسبق تماشاخانه سنگلج با ارائه طرحی تصویری، به تشریح تاریخچه و کیفیت طرح توسعه سنگلج پرداخت.

اتابک نادری با یادآوری اینکه این طرح به پیش از انقلاب و سال پنجاه و هفت بر می‌گردد، بیان کرد: از سال هشتاد و شش که به سمت مدیریت این تماشاخانه درآمد مجدد پیگیری این طرح که شامل الحاق زمین همجوار تماشاخانه سنگلج به این تماشاخانه و ساخت یک سالن جدید، چند سالن تمرین و موزه تئاتر ایران هست را از سر گرفته و تا امروز و با همکاری پریسا مقتدی مدیر کنونی تماشاخانه به پیگیری خود برای تحقق این طرح ادامه داده است.

او از همه هنرمندان و مسئولان شهرداری درخواست کرد که با همدلی و همیاری، برای اجرایی شدن این طرح تلاش کنند، چرا که در غیراینصورت، تماشاخانه سنگلج سرنوشتی به تلخی تئاترها و تماشاخانه‌های خیابان لاله‌زار خواهد رسید.

سپس حسن خلیل آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران به روی صحنه آمد و ضمن ابراز امیدواری برای عملی شدن طرح توسعه سنگلج، این نوید را داد که اجرای این پروژه در اولویت برنامه‌های فرهنگی شورای شهر قرار بگیرد.

پس از اجرای بداهه‌نوازی نی توسط بهرام دیجور، از اکبر زنجان پور؛ بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون دعوت شد تا از خاطراتش از تماشاخانه سنگلج بگوید.

فضای تماشاخانه‌ها به محوطه باز و فضای سبز نیاز دارند

زنجان پور که اولین حضورش در این تماشاخانه مربوط به سال ۴۹ و نمایش «بام ها و زیر بامها» به نویسندگی غلامحسین ساعدی و کارگردانی جعفر والی است بیان کرد که در طول این نیم قرن ماجراهای زیادی را در این تمشاخانه دیده است.

کارگردان نمایش «همه پسران من» که سال ۵۸ در همین تماشاخانه به روی صحنه رفته است، افزود: در زمستان سال ۶۱ نمایش را به نام «مروارید» در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه بردم. در آن زمان درِ ورودی تماشاخانه که یک اثر قیمتی و هنری بود توسط عده‌ای دزدیده یا برداشته شده بود و تماشاخانه فاقد درِ ورودی بود. آن زمان که در اوج جنگ بود نفت هم به راحتی در دسترس نبود. من طلاهای همسرم را فروختم و از پولش برای این سالن، یک در خریدیم تا سرمای زمستان برای گروه و تماشاگران قابل تحمل‌تر شود.

او ضمن مهم دانستن پیگیری طرح توسعه سنگلج و انتقاد از نبود پارکینگ و فضای باز در اطراف تماشاخانه سنگلج عنوان کرد: در تمام دنیا، تماشاخانه‌ها دارای فضای سبز و محوطه بیرونی و پارکینگ هستند. اما تماشاخانه سنگلج که مهم‌ترین و قدیمی‌ترین تماشاخانه امروز تهران است فاقد این‌هاست.

او از شهرداری درخواست کرد که در راستای اجرای طرح توسعه سنگلج برای ایجاد یک محوطه سبز و پارکینگ برای این تماشاخانه اقداماتی انجام شود.

تجلیل از محمود دولت‌آبادی

در ادامه برنامه از محمود دولت‌آبادی، نویسنده پیشکسوت تجلیل شد.

پهلوان اکبر پس از نیم قرن روی صحنه تماشاخانه سنگلج

عنایت بخشی که در سال ۴۴ در نمایش پهلوان اکبر به کارگردانی عباس جوانمرد و در تماشاخانه سنگلج به ایفای نقش پرداخته بود بعد از گذشت بیش از نیم قرن دوباره روی صحنه تماشاخانه سنگلج ایستاد و بخش‌هایی از این نمایش را خوانش کرد. او ضمن خرسندی از این اتفاق عنوان کرد: که هنوز و با گذشت پنجاه و چهار سال، خیلی از دیالوگ‌های این نمایشنامه را از حفظ در خاطر دارم.

پس از پخش کلیپی از مهم‌ترین رخدادهای تئاتری که در این پنجاه و چهار سال در تماشاخانه سنگلج اتفاق افتاده شهرام کرمی به روی صحنه آمد تا پیش از اهدای نشان تماشاخانه، درباره اهمیت این تماشاخانه سخن بگوید.

او بیان کرد: مکان یکی از مهم‌ترین پایه‌های شکل‌گیری یک تئاتر است و مکان تماشاخانه سنگلج نقش بسیار مهمی را در پایه‌ریزی نمایش ملی ایران ایفا کرده است. او افزود: تئاتر نیاز امروز جامعه است و با همه اتفاق‌های خوب و بد، همچنان می‌تواند حال همه ما را خوب کند.

اهدای نخستین نشان تماشاخانه سنگلج

پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج چند جمله‌ای درباره نخستین نشان تماشاخانه سنگلج سخن گفت و عنوان کرد: تماشاخانه سنگلج از این پس بنا دارد تا هرسال در چنین روزی به پاسداشت همه آنانی که در راه تعالی فرهنگ و هنر ایران زمین کوشیده‌اند، نشانی را تحت نام بلند تماشاخانه سنگلج به چند چهره برجسته فرهنگ و هنر تقدیم کند. نشانی که اگرچه امروز چون نهالی نو رسته، در ابتدای مسیر ایستاده؛ امید است که با همدلی و حمایت اهالی هنر، آغازگر راهی طولانی و پر دوام باشد تا انگیزه ای شود برای نسلهای جوان و متعهدی که قرار است در آینده، نگهدار هنر اصیل نمایش باشند.

سپس در حضور خسرو حکیم رابط، شهرام کرمی، بهزاد فراهانی، نخستین نشان تماشاخانه سنگلج، با احترام به نام استاد علی نصیریان و استاد محمدعلی کشاورز، به اکبر زنجان پور و عنایت بخشی به پاس نیم قرن حضور در عرصه هنر نمایش اهدا شد.

علیرضا تابش، اصغر همت، اصغر دشتی، سعید اسدی، علی شمس، اردشیر صالحپور، مجید رجبی معمار، ناصر بزرگمهر، عبدالرضا اکبری، الهام پاوه‌نژاد، شهرام گیل آبادی، اصغر نوری، اسماعیل خلج، آرش دادگر، علی عابدی، ارمغان بهداروند، شهرام مسعودی، حسین مسافرآستانه، مهدی سیف، بابک چمن آرا، مهدی رضاخانی، معصومه کرمی، تهمینه محمدی، مهدی خاتمی، علی بی‌غم، امین عظیمی و دیگر هنرمندان، مهمانان و حاضران در این مراسم بودند.

اهدای نخستین نشان تماشاخانه سنگلج عصر روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه، همزمان با پنجاه و چهارمین سالروز تاسیس این تماشاخانه با حضور جمع بسیاری از هنرمندان و مدیران هنری برگزار شد.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار