۲۱:۱۸
دسته: فرهنگی
کد خبر: 26975982
اشعار حافظ بازتاب سخنان پیامبر و اسلام است

اشعار حافظ بازتاب سخنان پیامبر و اسلام است

امام جمعه شیراز با بیان اینکه اسلام به دنبال آقامنشی و توسعه کرامت انسانی است، گفت: در روش و منش حافظ این ویژگی به خوبی مشاهده شده و در اشعارش این مهم جلوه‌گری دارد، اشعاری که بازتاب سخنان پیامبر و اسلام است.
به اشتراک بگذارید:

حیات حافظ را ادامه دهیمبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، آیت الله دژکام نماینده، ولی فقیه در استان فارس در بیست و سومین مراسم بزرگداشت شاعر نامدار فارسی که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد در آرامگاه حافظ برگزار شد، با بیان اینکه اسلام به دنبال آقامنشی و توسعه کرامت انسانی است، گفت: در روش و منش حافظ این ویژگی به خوبی مشاهده شده و در اشعارش این مهم جلوه‌گری دارد، اشعاری که بازتاب سخنان پیامبر و اسلام است.

او با اشاره به نگاه حافظ به معرفت شناسی و قدرت انسان در دریافت حقایق با اقتباس از احادیث پیامبر اسلام، تاکید کرد که باید چارچوبی تعیین شود که چگونگی ادامه راه حافظ را نشان دهد، تا همانگونه که در گذشته‌های تاریخی در قله‌های رفیعی از علم، ادب، تمدن و فرهنگ بودیم در آینده هم به دامنه سقوط نکنیم.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: روزگار ما متاثر از نگاه‌هایی است که برگرفته از مکاتب فلسفی مبانی مبتی بر شک در اروپا و آمریکاست.

امام جمعه شیراز با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا حافظ می‌خواسته تمام طریق‌ها و فرقه‌های مختلف را تایید کند و همدلی برای همدلی و صلح برای صلح و اینگونه مسائل که در روزگار ما مد شده را در کشف حقیقت دخالت دهد؟ عنوان کرد: این سوال بر مبنای معرفت شناسی ما باید منجر به پاسخ یکسانی شود که عموم متفکران و نخبگان آن را قبول داشته باشند.

آیت‌الله دژکام بیان کرد: پارادایم کار در فعالیت ادبی و هنری حافظ به لحاظ معرفت شناسی بر این قرار گرفته که حق را می‌توان شناخت و باید آن را شناخت و به آن پایبند بود.

او تاکید کرد که اگر اشعار حافظ را در فضای فلسفه مبتنی بر شک بررسی کنیم، به تفسیر دیگر و متفاوتی از خواهیم رسید.

نماینده ولی‌فقیه در فارس با تاکید بر اینکه باید بدانیم که با کدام بستر و کدام رویکرد می‌خواهیم برای جهان صحبت کنیم، گفت: دین اسلام، دین سختگیرانه‌ای نیست و قران تصریحا می‌فرماید که خدا می‌خواهد تخفیف دهد و آسان بگیرد، لذا بنا نیست که پس از کشف حقیقت با دیگران به گونه‌ای رفتار کنیم که نتوانند زندگی کنند، بلکه باید برعکس باشد.

آیت‌الله دژکام عنوان کرد: در فرآیند کشف حقیقت به تناسب استفاده از ابزار، گاهی بین خودمان اختلافاتی ایجاد می‌شود و این دعوای دراز دامن بین طریقت و شریعت، بین عقل و دل اگر بنا باشد روزی به پایان برسد باید آن روزی را فرص کنیم که فلسفه ما به اوجی رسیده باشد که عقل و نقل را کنار هم بگذاریم.

او همچنین تاکید کرد که باید در جلسات حافظ شناسی، دغدغه‌های حافظ و دغدغه‌های پس از او در تاریخ معاصر که چه روند تکاملی را طی کرده است، مدنظر قرار گیرد.

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این برنامه ابراز امیدواری کرد که حوزه فرهنگ و هنر فارس با انعقاد تفاهم نامه‌ای که طی سفر سه روزه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فارس با استاندار این استان به امضا رسید موجب تحول این حوزه شود.

انتهای پیام/م 

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار