۲۲:۲۸
منبع: ایسنا
دسته: فرهنگی
کد خبر: 26976480
عشق در نگاه حافظ مهمترین سرمایه انسان است

عشق در نگاه حافظ مهمترین سرمایه انسان است

استاندار فارس با بیان اینکه در نگاه حکمت‌آمیز حافظ عشق، گوهر و سرمایه انسان است، گفت: حافظ همواره از منظر عشق به انسان می‌نگرند و باز هم این عشق است که به او می‌آموزد که آدمی در تنگنای زندگی، راهی برای برون رفت از دشواری‌ها دارد.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش ایسنا، عنایت‌الله رحیمی شامگاه جمعه ١٩ مهر در آیین بزرگداشت حافظ که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، بیان کرد: بی گمان سخن از حافظ در حقیقت سخن از ارزش‌های ماندگار میراث معنوی اندوخته‌های تاریخی و فرهنگی یک تمدن بزرگ است که در آن کرامت انسانی و کمال مطلوب او با شیواترین شیوه ترسیم می‌شود تا کاروان تاریخ بدون راهنمایان راه غلط در پیچ و خم هیات سرگردان نشوند. 

او افزود: یادروز حافظ  یادروز ابرمردی ابدی و ادبی است که قرن‌ها است واژه به واژه شعرش زینت‌بخش جان و روان ذهن و زبان بیان و آرایه انجمن‌ها، مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها، محراب‌ها، منبرها، کتاب‌ها و کلاس‌ها است و راستی چه رازی در سحر کلام آن محرم دلهاست اینگونه ملک تا ملکوت او را می‌شناسند.

استاندار فارس ادامه داد: حافظ آسایش دو گیتی را در مراقبت و مدارا می‌بیند و می‌گوید “آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است با دوستان مروت با دشمنان مدارا” و راستی اگر امروز از سوی همگان عاشقانه و حافظانه به هستی نگاه می‌شد و اندیشه‌ها و مکتب‌ها و مذهب‌ها به این درک صمیمانه و دوستی مدارانه عنایت داشتند که جهان دل انگیزی نوای انسان و انسانیت می‌شد و در آن صورت چه دشمنی‌ها که به دوستی‌ها تبدیل می گشت و چه جنگ ها و چه تیغها که در در قلاب صلح پنهان نمی‌شد.

رحیمی همچنین عنوان کرد: ریاستیزی حافظ نشان دهنده یکی از کلیدی ترین عناصر برای رمزگشایی از فلسفه اخلاق گرایی است.

او گفت: بشر جدید امروزه پیش از این اصل نیازمند عقلانیت و معنویت و عشق ورزی است و بدون توجه به ارزش دوست داشتن شوربختانه آتش نفرین و نفرت و خونریزی و شکاف و شقاوت شعله ورتر می‌شود.

رحیمی ادامه داد:  برآوردن این حاجت قطعاً به دست ادیبان و هنرمندان و فرهنگ قرآنی است که از حافظ و سعدی می‌آموزند و با چراغ و آینه محفل افروز خانواده و اجتماع می‌شوند در نگاهی دیگر به شعر و اندیشه حافظ کرامت انسانی در افق دید و باور او نمایان می‌شوند و جایگاهی بس رفیع می‌یابد که فرشتگان بر پرورش می‌برند و زمین بوسش می‌شوند.

استاندار فارس با بیان اینکه چرا انسان‌ها به ویژه داعیه داران و مدعیان آزادی و اخلاق می‌کوشند تا بشریت از سرچشمه‌های فضیلت فرهنگ عرفان رواداری خوشبینی زیبا اندیشی و صلح بی‌بهره باشد و مروج سخت کوشی و جهل مقدس شود، گفت: جامعه بشری آن زمان آسمانی و آرمانی می‌شود که اخلاق در آن بیشترین رشد را داشته باشد.

رحیمی خاطرنشان کرد: باید با تمام وجود دریابیم که پس از قرن‌های قرن، کسی هنوز محبوب دل‌ها هست که عشق ورزی را برای انسان به ارمغان آورده و کسی می‌تواند مرزهای تاریخی جغرافیایی فکری و مذهبی را در نوردد که اندیشه‌اش از تعصب خامی نژادپرستی و ظاهرسازی پاک و مبرا باشد.

به گزارش ایسنا، بیست و سومین آیین بزرگداشت لسان الغیب، حافظ شیرازی، امسال نیز شامگاه ۱۹ مهرماه در جوار آرامگاه خواجه اهل راز، با حضور مسئولان، ادیبان، فرهنگوران، صاحب نظران و اندیشه ورزان، برگزار و در حاشیه مراسم از یک مجموعه ۱۱ جلدی با عنوان «دو سده سخنوری» با حضور فرزند بهاالدین خرمشاهی رونمایی شد.

انتهای پیام

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار