۲۳:۰۱
دسته: سیاسی
کد خبر: 26976784
تأکید معاون اول قوه قضائیه بر لزوم آسیب‌شناسی در عملکرد حراست‌ها

تأکید معاون اول قوه قضائیه بر لزوم آسیب‌شناسی در عملکرد حراست‌ها

معاون اول قوه قضائیه گفت: باید آسیب‌شناسی صورت گیرد که حراست‌ها در این سال‌ها و در این دو دهه اخیر چه کاری انجام داده‌اند و چرا متوجه برخی از مسائل نشده‌اند.
به اشتراک بگذارید:به گزارش میزان، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در همایش شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه شوراها جایگاه بسیار بسیار مهمی در قانون اساسی ما دارند، اظهار داشت: برای اداره شهر نیاز به بودجه داریم، آیا بودجه به هر شکلی و کیفیتی و از هر راهی باید تأمین شود؟ که پاسخ خیر است و اگر پول و درآمدزایی برای ما اصل شد، آسیب می‌رساند. البته در اداره شهر بودجه مورد نیاز است، اما از چه راه‌هایی و به چه طرقی. یک زمانی در تهران شایع شده بود پول بده در هر منطقه‌ای هرچه می‌خواهی بساز، که این‌ها آسیب می‌رساند.
اژه‌ای افزود: شاید بودجه بیشتر بتواند خدمات عمرانی را بهتر انجام دهد؛ اما اگر بیشتر شد می‌تواند زیر پای فرد را خالی کند و آسیب برساند. نکته دیگری که در پرونده‌ها نیز به آن برمی‌خوریم این است که برخی از قوانین شهرداری و شورا‌ها متعلق به سال‌های گذشته است که ما باید کمک کنیم، قوانین متناسب با زمان را دنبال و قانون جدید وضع کنیم.
در جمهوری اسلامی
فساد سیستماتیک وجود ندارد
وی با‌ اشاره به وظایف دستگاه‌ها در قبال مبارزه با فساد تأکید کرد: به‌عنوان کسی که چهل سال درگیر یکی از کار‌های مستقیم مبارزه با فساد بوده است باید بگویم برخلاف آنچه که امروز برخی می‌گویند که همه فاسد هستند این‌گونه نیست و خلاف است. بنده نمی‌خواهم بی‌وجه دفاع کنم؛ اما واقعیت را بیان می‌کنم. متأسفانه گاهی اوقات خود ما و زبان خیلی از افراد خود ما هم کمک می‌کنیم به آن احساسی که امروز متأسفانه بعضا افراد غافل و دشمن در جامعه به‌وجود آورده که همه فاسد هستند، ولی این‌گونه نیست.
معاون اول قوه قضائیه افزود: اکثر قریب به اتفاق مدیران ما پاک هستند، البته برخی برای پیشبرد کارهایشان دست به اقداماتی می‌زنند که نادرست است و مطابق با قانون نیست.
اژه‌ای با تأکید براینکه امروز در کشور جمهوری اسلامی فساد سیستماتیک نیست، تصریح کرد: فساد هست، ولی حتی اگر کم باشد در جمهوری اسلامی بخشیدنی نیست.
هر دستگاهی
خودش باید با فساد برخورد کند
وی یادآور شد: ما در نظام جمهوری اسلامی هستیم و به‌عنوان مدیر این نظام خدمت می‌کنیم، هیچ نوع فسادی از هیچ‌کسی پذیرفته نیست و نباید در کشور جمهوری اسلامی فساد باشد، کم آن هم خیلی زیاد است.
معاون اول قوه قضائیه تأکید کرد: هر دستگاهی خودش باید با فساد برخورد کند و نگذارد به دستگاه دیگر و قوه قضائیه برسد.
اژه‌ای با بیان اینکه آیا شهرداری حراست و بازرسی و نظارت دارد یا خیر، بیان داشت: چرا باید چه در شهرداری و چه در هر دستگاه دیگری بگذاریم کار به جایی دیگر برسد، حراست برای چه در هر دستگاهی تعبیه شده و کلی بودجه، نیرو و امکانات برای آن در نظر گرفته شده است.
باید آسیب‌شناسی صورت گیرد که
حراست‌ها چه کاری انجام داده‌اند
وی با تأکید بر لزوم آسیب‌شناسی در عملکرد حراست‌ها، گفت: باید آسیب‌شناسی صورت گیرد که حراست‌ها در این سال‌ها و در این دو دهه اخیر چه کاری انجام داده‌اند و چرا متوجه برخی از مسائل نشده‌اند. اگر حراست‌ها و بازرسی‌ها و نظارت‌های داخلی بیشتر باشد این موضوعات به دستگاه قضایی منتقل نمی‌شود. الان این پرونده‌هایی که تشکیل شده ببینید در نهایت چه تعداد محکومیت پیش می‌آید. در سال ۹۶ و ۹۷ و در بعضی ماه‌های اول سال ۹۸ خیلی آمار از مجموعه شورا‌ها و شهرداری‌ها بالا بود. نسبت به خودش خیلی عدد بالا بود، باید فکری کنید وگرنه به این جایگاه‌ها لطمه وارد می‌شود و استحکام پیدا نمی‌کند، درحالی‌که این جایگاه‌ها باید جایگاه واقعی خودش را حفظ کند.
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار