۰۰:۰۶
دسته: سیاسی
کد خبر: 26977358
اخبار کوتاه

اخبار کوتاه

به اشتراک بگذارید:

تهیه میثاق‌نامه انتخابات مجلس یازدهم 
در قالب طرح گفت‌وگوی ملی

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از تهیه پیش‌نویس میثاق‌نامه انتخابات مجلس یازدهم در قالب طرح گفت‌وگوی ملی خبر داد و گفت که این میثاق‌نامه تا پایان مهر نهایی خواهد شد.
احمد مازنی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ارائه گزارشی از طرح گفتگوی ملی به علما در سفر اخیر محمدرضا عارف به قم، اظهار کرد: اخیرا در جلسات گفتگوی ملی، میثاق انتخابات مجلس یازدهم با تاکید بر منافع ملی تهیه شده است. 
من پنجشنبه گذشته در جلسه خانه احزاب این موضوع را مطرح کردم و مهندس باهنر هم در همان جلسه روی این میثاق‌نامه تاکید کرد و در حال حاضر متن آن در حال نهایی شدن است و جزئیات آن هم بعد از نهایی شدن یعنی تا اواخر مهر ماه اعلام می‌شود.
وی افزود: من یک نسخه از پیش نویس را به آقای روح‌الامینی رئیس خانه احزاب دادم و آن را برای روسای سه فراکسیون سیاسی مجلس هم فرستادم تا نظر فراکسیون‌ها را در این باره بگیریم و نهایتاً کاری انجام شود که مورد وفاق همه جریانات باشد.
مازنی همچنین گفت: ما به همراه کسانی که در جلسات شورای گفتگوی ملی در خارج از مجلس و مجمع گفتگوی ملی در پارلمان شرکت می‌کنند روی این مساله توافق کردیم که همه ما به دلیل اینکه کشور با مشکلات تحریم و رفتار ظالمانه دشمنان در ایالات متحده مواجه است نیاز داریم به اینکه درون کشور فضا را به گونه‌ای مدیریت کنیم که آدم‌های لمپن و کسانی که روی موج احساسات و مطالبات مردم سوار می‌شوند و منافع ملی را لحاظ نمی‌کنند را مدیریت و کنترل کنیم.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: وضعی که الان در در کشور داریم و این شرایط، اقتضای این را دارد کسانی که حرف‌شنوی از بزرگان کشور چه در جبهه اصولگرایی و چه در جبهه اصلاحات دارند اصولی را مراعات کنند که کشور به طور کلی دچار آنارشیسم و هرج و مرج نشود و از کنترل نیروهای عاقل و معتدل خارج نشود.
مازنی ادامه داد: کما اینکه در سال ۸۴ به دلیل غفلت برخی بزرگان، کاندیداهای متعددی در جبهه اصلاح طلبان مطرح شدند و حتی جریان اصولگرایی هم نتوانست به شکل منطقی فضا را مدیریت کند و در نتیجه  ۸ سال کشور به دست جریانی افتاد که بعدها موسوم به جریان انحرافی شد و همه متضرر شدند. در سال ۸۸ هم یک بازی باخت-باخت در انتخابات شکل گرفت.
این عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد: هدف دوستانی که در قالب طرح گفتگوی ملی، میثاق نامه را تهیه کردند این است که کشور دوباره دچار چنین مشکلاتی نشود، همه مردم در انتخابات مشارکت کنند و همه جناح‌ها از فرصت برابر برای کاندیدا شدن و حضور در عرصه انتخابات به عنوان نامزد نمایندگی مجلس برخوردار شوند و اصول مشترک ما که مبنا و منشاء آن قانون اساسی و منافع ملی است را مراعات کنند تا نتیجه انتخابات صرف نظر از اینکه چه کسی برنده و چه کسی بازنده است همه را خشنود کند و انتخاباتی پرشور، آبرومند و تحریم شکن در سطح کشور برگزار شود. این چیزی است که مورد انتظار ماست.
مازنی در پایان اضافه کرد: هدف این است که کسانی که دل در گروی ایران، اسلام و جمهوری اسلامی دارند بر سر اصول مشترک توافق کنند، البته رقابت باید در بالاترین سطح انجام شود ولی این رقابت‌ها منجر به سوء استفاده دشمن نشود و خروجی آن هم موجب احساس ناکامی بخشی از ملت نباشد، بلکه مجلسی کارآمد تر از قبل شکل بگیرد.

احتمال بررسی طرح تعطیلی روز پنج‌شنبه
 در این دوره مجلس وجود دارد

یک عضو هیأت رئیسه مجلس گفت که طرح تعطیلی روز پنج‌شنبه کلیه مراکز اداری و آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها و شهرستان‌ها همانند تهران بعد از دریافت گزارش از کمیسیون اجتماعی در نوبت بررسی صحن قرار می‌گیرد.
احمد امیرآبادی در گفت‌وگو با ایسنا، در توضیح روال بررسی تعطیلی روز پنج‌شنبه کلیه مراکز اداری و آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها و شهرستان‌ها همانند تهران در صحن علنی مجلس گفت: هیأت رئیسه بعد از ارائه گزارش کمیسیون اجتماعی آن را جهت بررسی در نوبت صحن قرار می‌دهد که به احتمال زیاد به این دوره مجلس نمی‌رسد چون طرح‌ها و لوایح زیادی در نوبت بررسی قرار دارند.
وی در عین حال گفت: البته اگر ۵۰ نماینده مجلس در نامه‌ای به هیأت رئیسه خواستار بررسی با اولویت این طرح شوند در صورت تصویب تقاضا در مجلس این طرح زودتر از موعد در این دوره مورد بررسی قرار می‌گیرد.
سهیلا جلودارزاده عضو کمیسیون اجتماعی نیز در این باره گفت: این طرح به صورت عادی در کمیسیون اجتماعی تصویب شده است. 
برای اینکه در این دوره مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گیرد احتیاج به امضای ۵۰ نماینده جهت درخواست بررسی این طرح با اولویت دارد که این اتفاق هم رخ خواهد داد.
وی با این پیش‌بینی که این طرح در مجلس تصویب و بعد از آن اجرایی می‌شود، گفت: تمرکز این طرح بر روی تعطیلی روز پنج شنبه در کلان‌شهرها است چون این موضوع مشکلات زیادی به خصوص برای خانم‌ها ایجاد کرده است. 
مثلا خانمی که ساکن اسلامشهر است و در همان شهر کار می‌کند فرزندش در تهران درس می‌خواند و وقتی مدرسه او در روز پنج‌شنبه تعطیل است او مجبور است سر کار برود و این مشکلاتی را برای خانواده‌ها ایجاد کرده است.
هفته گذشته کمیسیون اجتماعی طرح تعطیلی روز پنج‌شنبه کلیه مراکز اداری و آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها و شهرستان‌ها همانند تهران را به تصویب رساند و گزارش آن را به هیأت رئیسه تقدیم کرد.

نیروی قدس سپاه، انتظامی عراق و حشدالشعبی حافظ امنیت زائران در خاک عراق هستند

سخنگوی سپاه پاسداران گفت: نیروی قدس سپاه، نیروهای انتظامی عراق و حشدالشعبی؛ حافظ امنیت زائران در خاک عراق هستند و امنیت زائران در داخل کشور هم با نیروهای نظامی، اطلاعاتی و امنیتی خودمان و با کمک بسیج و سپاه تامین می‌شود.
به گزارش ایسنا، سردار رمضان شریف در ارتباط تلفنی با رادیو اربعین با اشاره به خدمات و اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی اظهار کرد: سپاه در چند موضوع به صورت مشخص فعالیت می‌کند؛ در بخش‌های زیرساختی قرارگاه سازندگی خاتم با توجه به توافقی که با استاندارن و مسئولان محلی دارد، مسیرها و معابر و پارکینگ‌ها و کارهای زیرساختی در حوزه راه و ترابری را در سه استانی که در مسیر تردد زوار هستند، انجام می‌دهد. وی افزود: کارهای خیلی خوبی در گذرگاه‌های اصلی یا مناطق منتهی به این گذرگاه‌ها انجام شده است.
وی درگیری‌های اخیر در داخل عراق را، تلاش دشمنان برای تحت شعاع قرار دادن موضوع راهپیمایی بزرگ اربعین و وحدتی دانست که بین ملت ایران و عراق ایجاد شده است و گفت: خوشبختانه با هوشیاری مردم و مسئولان عراق و همین طور نیروهای امنیتی این توطئه خنثی شد و این راهپیمایی با شکوه بسیار بزرگتر و متراکم تری و در امنیت کامل برقرار خواهد شد.
وی با بیان این‌که «کارهای بهداشتی، درمانی و خدماتی از دیگر اقدامات سپاه برای زائران اربعین حسینی است»، افزود: سپاه پاسداران خدمات ترابری، اتوبوس‌ها و ناوگان حمل و نقلی و امکانات مجموعه راهیان نور را در اختیار این کار بزرگ و مقدس قرار داده است.
سخنگوی سپاه پاسداران اضافه کرد: مجموعه آمبولانس‌ها و بهداری‌های سیاری که سپاه دارد، به تناسب نیازی که اعلام می‌شود، برای این امر اختصاص خواهد یافت.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار