۰۰:۵۸
دسته: سیاسی
کد خبر: 26977722
درباره حادثه سابیتی

درباره حادثه سابیتی

به اشتراک بگذارید:
محسن جلیلوند- استاد حقوق بین‌الملل: تازمانی که مشخص نشود حادثه نفتکش ایرانی -سابیتی- که روز گذشته رخ داد، دقیقا به چه علت بوده است و اگر اقدام خرابکارانه‌ای در پس پرده بوده، چگونه و با حمایت چه کسانی صورت گرفته نمی‌توان در باره واکنشی که باید مقامات ایرانی نسبت به این موضوع داشته باشند نیز سخنی گفت. در هرصورت به نظر می‌آید که درنهایت این واقعه باعث افزایش تنش‌ها خواهد شد.
این مسئله نشان می‌دهد که بعد از حوادثی مانند کشتی‌های نفتکش فجیره و حمله به آرامکو، عربستانی‌ها تلاش دارند با اتهامات واهی ایران را از طرقی تحت فشار قرار دهند. به این معنا که اگر حوثی‌های یمن آرامکو را می‌زنند ما نیز این توان را داریم تا در عراق تحرکاتی ایجاد و ایران را از این طریق تهدید کنیم و یا اگر کشتی‌های ما منفجر می‌شود ممکن است نفتکش ایرانی هم آسیب ببیند. به نظر می‌آید عربستان به فکر مقابله به مثل است و این مسئله تنش‌ها را افزایش می‌دهد به ویژه اینکه اگر ایران گام‌های بعدی کاهش تعهدات برجامی را بردارد، مطمئنا وضعیت منطقه خاص تر خواهد شد. عده‌ای این سوال رامی پرسند که چرا باید چنین اتفاقی در شرایطی رخ دهد که ایران و عربستان به سمت کاهش تنش‌ها پیش می‌رفتندو قرار است نخست وزیر پاکستان به ایران بیاید تا به عنوان میانجی، رابطه این دوکشور را ترمیم کند؟
باید گفت اگرچه بن سلمان ولیعهد عربستان در مصاحبه اخیر خود از تمایلش برای کاهش تنش‌ها گفت و ایران هم از آن استقبال کرد اما کاهش تنش به معنای حرف زدن در مقابل یک خبرنگار برای نمایش نیست. کاهش تنش یعنی اینکه دوکشور بتوانند پشت میز مذاکره بنشینند و مسائلشان را بایکدیگر حل کنند. برای همین هم چند اظهارنظر را نمی‌توان به معنای کاهش تنش دانست و یا دلیل براینکه عزم جدی پشت این موضوع است. از طرفی آمدن نخست وزیر پاکستان به ایران هم دلیلی بر توافق احتمالی تهران و ریاض با یکدیگر نیست همانطور که آمدن آبه به ایران وضعیت ایران و آمریکا را تغییر نداد، به همان صورت که نخست وزیر عراق به عربستان رفت و اتفاقی برای رابطه ایران و عربستان رخ نداد. فاصله این دوکشور بیشتر ازاین‌هاست و بعداز حادثه سابیتی افزایش هم می‌یابد.
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه
پشت پرده حمله تروریستی به نفتکش ایران
پشت پرده حمله تروریستی به نفتکش ایران
منبع خبر: روزنامه آفتاب یزد

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار