۰۹:۰۵
دسته: سیاسی
کد خبر: 26979824
تحلیل چیست؟ وجه تمایز آن با تفسیر چیست؟ (شماره 1)

تحلیل چیست؟ وجه تمایز آن با تفسیر چیست؟ (شماره 1)

تحلیل به عنوان یک ژانر مهم خبری بیش از آنکه درصدد پاسخ دادن به سؤالات و حل مسائل پیچیده باشد، به دنبال کشف حقایق و درک آن واقعیت‌هاست تا اطلاعات و آگاهی‌های درستی به مخاطبان در زمینة حوادث و پدیده‌ها عرضه کند.
به اشتراک بگذارید:

پژوهش خبری صدا وسیما: عصر حاضر عصر جوامع پیچیده است. جوامع هرچه به سوی پیچیدگی حرکت می کنند، حوادث و رویدادها هم از عللی مخفی تر و فراوان تر نشات می گیرند و انگیزه ها برای پوشیده نگهداشتن علل حوادث قوی تر می شود، از این رو تحلیل و تفسیرها از صحت و دقت پایین تری برخوردار می شوند و افرادی که بتوانند به تحلیل و تفسیر درست حوادث و پدیده ها دست یابند، تعدادشان کمتر می شود.

از سوی دیگر، همه ما در پی کشف حقایق و درک واقعیت هایی هستیم که به هر دلیل به نظر ما نرسیده اند، یا اینکه کسانی خواسته اند از دید ما پنهان بمانند، اما وجه پنهان این پدیده ها، تنها از طریق تعمق و تلاش فکری قابل کشف و شناخت است و هر فردی هوش و توانایی کشف وجوه پنهان حوادث ندارد، به همین دلیل وقتی تحلیل دقیقی از یک حادثه می شنویم با علاقه فراوان تری به آن تحلیل گوش می دهیم و مجذوب آن می شویم.

تحلیل به عنوان یک ژانر مهم خبری بیش از آنکه درصدد پاسخ دادن به سؤالات و حل مسائل پیچیده باشد، به دنبال کشف حقایق و درک آن واقعیت‌هاست تا اطلاعات و آگاهی های درستی به مخاطبان در زمینة حوادث و پدیده ها عرضه کند؛ بنابراین ضروری است تا رسانه ملی با استفاده از تحلیل گران زبده، ابعاد و واقعیت های پنهان حوادث و پدیده های پیچیده را برای مخاطبان تبیین کند و با پاسخگویی به این نیاز مخاطبان، موجب جلب توجه و اعتماد مخاطبان شود. در مطلب زیر ابتدا ضمن تعریف واژه"تحلیل"، به مراحل ده گانه شکل گیری آن اشاره می شود و در ادامه قواعد و الزامات یک تحلیل خوب برمی-شمرده و در پایان وجوه تمایز تحلیل و تفسیر بیان می شود.


تحلیل چیست؟ وجه تمایز آن با تفسیر چیست؟ (شماره 1)
متن کامل این مطلب در اینجا قابل دریافت است.
پژوهش خبری // پژوهشگر: زهرا فرخی

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار