۰۹:۵۰
منبع: شفقنا
دسته: فرهنگی
کد خبر: 26981065
نظری منفرد درگفت‌وگو با شفقنا: اخلاق مداری از ویژگی‌های منحصر به فرد و بارز پیاده روی اربعین است

نظری منفرد درگفت‌وگو با شفقنا: اخلاق مداری از ویژگی‌های منحصر به فرد و بارز پیاده روی اربعین است

به اشتراک بگذارید:

شفقنا – حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد اخلاق مداری را از ویژگی‌های منحصر به فرد و بارز پیاده روی اربعین نامید و خاطر نشان کرد: یکی از مباحث اخلاقی که در این پیاده روی نمود زیادی دارد «مساله ایثار» است.

حجت الاسلام و المسلمین علی نظری منفرد در گفت‌وگو با شفقنا افزود: دشمنان  دست و پا می زنند تا کاری کنند که مساله اربعین را تحت الشعاع قرار دهند ولی نمی شود؛ چرا که این حرکت مردم، خودجوش و الهی است.

وی با اشاره به مشکلاتی که در طول تاریخ توسط حکومت‌های فاسد و مستکبران بر سر راه زائران امام حسین علیه السلام ایجاد شده، گفت: این توطئه‌ها از قبل وجود داشته و دارد و در آینده هم خواهد داشت ولی ما باید به وظیفه خودمان عمل کنیم.

حجت الاسلام نظری منفرد اتحاد زائران حسینی را اصلی‌ترین وظیفه آنان در شرایط کنونی دانست و افزود: ما باید متحد الکمه باشیم. زائران حسینی از هر کشور و هر ملیت و هر نژاد و قومیتی همه زیر پرچم توحید ولااله الاالله و محمدالرسول الله هستند و به خاندان عصمت و طهارت علاقه دارند و همین حب الحسین محور اجتماع ماست.

استاد دروس خارج حوزه علمیه قم تصریح کرد: امیدوارم همه عزیزانی که در این مسیر حرکت می کنند توجه داشته باشند کجا می روند. این حرکت بی نظیر امروزه به نام اسلام و تشیع شناخته می شود لذا سعی کنیم که شئونات اخلاقی را که اسلام خواسته حفظ کنیم. به همدیگر کمک کنیم و از کسانی که بذل مال می‌کنند سپاسگزار باشیم. به واجبات اهمیت دهیم و از محرمات دور باشیم تا در سفر گرفتار گناه نشویم.

وی پیاده روی اربعین را «نماد محبت به اهل بیت علیهم السلام» دانست و افزود: این محبت همان محبتی  است که خداوند در قران از هر کسی خواسته است. محبت مراتبی دارد. یک وقت انسان به زبان  و یک وقت در قلبش و یک وقت در عمل اظهار محبت می کند. اظهار محبت گاهی به بذل وقت و بذل مال و گاهی به تلاش جسمی است اربعین و پیاده روی به سمت حرم امام حسین نماد محبت و در اوج است. علاوه بر بازتاب جهانی که این حرکت دارد، مثل و مانندش را شما نمی توانید پیدا کنید.

حجت الاسلام نظری منفرد اخلاق مداری را از ویژگی‌های منحصر به فرد و بارز پیاده روی اربعین نامید و خاطر نشان کرد: یکی از مباحث اخلاقی که در این پیاده روی نمود زیادی دارد «مساله ایثار» است. مردم عراق و ایران و سایر شیعیان آنچه را که با سعی و تلاش در طول سال اندوخته‌اند با جان و دل در راه امام حسین علیه السلام و برای تقرب به خداوند ایثار می کنند و این یکی از صفات پسندیده‌ای است که محبوب خداوند متعال است و در قرآن نیز بارها به آن اشاره شده است.

وی «اتحاد امت اسلامی» و تولی نسبت به اهل بیت علیهم السلام و تبری نسبت به دشمنان آنان را از نمودهای پررنگ پیاده روی اربعین دانست و گفت: پیغمبر گرامی صلی الله علیه و آله فرمودند  کسی که حسین را دوست داشته باشد خدای بزرگ او را دوست دارد. این حرکت جلوه حب الحسین است و امام حسین محبوب هر کسی شد، محبوب خدا خواهد شد.

استاد دروس خارج حوزه علمیه قم افزو: رفتن به زیارت حضرات ائمه سلام الله علیهم یک وظیفه است و اتحاد و انسجام ما در انجام این وظیفه «تو دهنی» به دشمنان اسلام و اهل بیت علیهم السلام است. مردم با این حرکت تبری خودشان از دشمنان اهل بیت را نشان می دهند.

 

 

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار