۱۰:۳۱
منبع: شبستان
دسته: فرهنگی
کد خبر: 26982292
هنر واقعی هنر زندگی روزمره است/ تنوع بخشی به آثار هنری در «جامعه شناسی هنر»

هنر واقعی هنر زندگی روزمره است/ تنوع بخشی به آثار هنری در «جامعه شناسی هنر»

راو دراد با بیان اینکه به تمامی هنرها در کتاب جامعه شناسی هنر میدان داده شده است، گفت: بسیاری از هنرها جزو مناسک و آیین‌ها بودند و بعدها جزو هنرها دسته بندی شدند.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، «اعظم راودراد» صبح امروز شنبه 20 مهر در نشست نقد و بررسی کتاب «جامعه شناسی هنر» اثر دیوید انگلیس و جان هاکسون با ترجمه جمال محمدی که در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد، گفت: کتاب جامعه شناسی هنر دارای دو بخش است؛ بخش تئوریک و عملی. این کتاب از این بابت با کتاب هایی که صرفا تئوریک هستند، متفاوت است. این روش پسندیده ای است که صرفا تئوری حرف نزنیم.

 

این پژوهشگر و استاد دانشگاه با بیان اینکه دیدگاه های متفاوتی در کتاب جامعه شناسی هنر مطرح شده است، عنوان کرد: تنوع رویکردهایی که از آن صحبت شده از دیگر نقاط قوت کتاب جامعه شناسی هنر است. این کتاب، مبانی برای جامعه شناسی هنر نیست، کسی که این کتاب را می خواند باید حتما یک پیش مطالعه داشته باشد. کتاب جامعه شناسی هنر برای مقطع لیسانس مناسب نیست بلکه برای فوق لیسانس و دکتری مناسب است زیرا پیش نیازها در این کتاب نیست.

 

وی اظهار داشت: دیوید انگلیس در فصلی از کتاب با عنوان تامل جامعه شناسی درباره هنر مدافعانه از جامعه شناسی هنر به معنای مرسومی که می شناسیم، صحبت می کند و افراطی از گزاره های آن جامعه شناسی دفاع می کند. وی آن قدر به بعد اجتماعی هنر توجه کرده که قسمت هنر کمرنگ شده است اما در آخر کتاب بحثی را که خود مطرح کرده، نقد می کند. همین امر باعث شده که بحث باز شود و ابعاد آن روشن شود.

 

راودراد با اشاره به اینکه به نگاه نقادانه در علم نیاز داریم، بیان کرد: این نگاه را در کتاب جامعه شناسی هنر می بینیم. در این کتاب سایه بوردیو، جامعه شناس و مردم شناس فرانسوی سنگین است. نکته جالب این است که با وجود این، بوردیو و نظرات اش در این کتاب نقد شده است.

 

این پژوهشگر و استاد دانشگاه با بیان اینکه هنر واقعی هنر توده مردم و زندگی روزمره است، تصریح کرد: دو مقوله متفاوت در کتاب جامعه شناسی هنر وجود دارد که با بقیه کتاب های جامعه شناسی هنر متفاوت است. فصل سوم در مورد بدن زنانه در فعالیت هنری زنانه صحبت می کند. فصل چهارم پارادیام جدید برای جامعه شناسی زیباشناسانه نام دارد و فصل پنجم با عنوان زیباشناسی نامرئی بسیار جالب است و می گوید که یک هنر نامرئی در زندگی روزمره وجود دارد که باید کشف و استخراج شود.

 

وی خاطرنشان کرد: فرهنگ نسبت به هنر عام است. در فصل ششم کتاب جامعه شناسی هنر به مطالعات فرهنگی و جامعه شناسی فرهنگی پرداخته شده است. بسیاری از هنرها جزو مناسک و آیین ها بودند و بعدها جزو هنر محسوب شدند. در بیشتر مباحث جامعه شناسی مثال ها از نقاشی است. این نقاشی یک سیطره بر جامعه شناسی هنر دارد، دقیقا مثل تاریخ هنر. در کتاب جامعه شناسی هنر به هنرهای دیگر میدان داده شده است، در حالی که معماری جزو هنرهای مهجور است در این کتاب به آن توجه شده است. تنوع بخشی به آثار هنری در کتاب جامعه شناسی هنر دیده می شود.

 

این استاد دانشگاه در مورد مقدمه کتاب جامعه شناسی هنر اثر دیوید انگلیس و جان هاکسون یادآور شد: پیشنهاد می کنم که مقدمه را در چاپ بعدی حذف کنند زیرا فاضلانه نیست. پیشنهاد می کنم مقدمه دیگر را جایگزین مقدمه فعلی کنند. ترجمه این کتاب بسیار روان است و من آن را یک روزه خواندم.

 

 

 

پایان پیام/ 14
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار