۱۰:۳۶
منبع: ایرنا
دسته: سیاسی
کد خبر: 26982458
گسترش دایره مقابله با فساد؛ اعتمادزا و مقبولیت‌افزا

گسترش دایره مقابله با فساد؛ اعتمادزا و مقبولیت‌افزا

تهران- ایرنا- مقابله بی‌امان و همه‌جانبه با فساد، در کوتاه‌مدت بر اعتماد عمومی افزوده و منجر به ارتقای سرمایه اجتماعی می‌شود و در بلندمدت به تقویت مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی می‌انجامد.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حجت الاسلام «سیدابراهیم رییسی» رییس دستگاه قضا در دیدارش با  قضات محاکم دادگستری کل استان تهران که دهم مهرماه در مجتمع فرهنگی ورزشی شهید بهشتی برگزار شد، گفت: اگر اعلام شد در قوه قضاییه یا در کادر اداری چند آدم نادرست به خاطر نادرستی و ناسلامتی با آنها برخورد شده است، این ضعف دستگاه قضایی نیست بلکه قوت قوه قضاییه است. این تقویت دستگاه قضا است، معلوم است دستگاه سفید و نورانی، چند نقطه سیاه را تحمل نمی‌کند.

مقابله با فساد حتی در دستگاه قضایی نشانگر عزم جدی و راسخ قوه قضاییه در مبارزه با فساد است. در این زمینه به ذکر چند نکته می پردازیم؛

۱- هر سیستمی با خطاها و کژکارکردهایی مواجه است که یکی از اصلی ترین آنها فساد است. فساد در قالب ها و زمینه های مختلف اتفاق می افتد. منتهی نکته مهمی که باید مدنظر  و به صورت جدی مورد امعان نظر قرار گیرد، فساد در نهادها و سازمان ها است. اگر فساد در نهادها و سازمان هایی که به نوعی متولی مقابله و نظارت بر آن هستند اتفاق بیافتد، هر نظام سیاسی را با چالش اعتماد عمومی مواجه می سازد.

۲-کشور ما نیز از چنبره فساد دورنبوده و این آفت صدمات بسیاری بر پیکره جامعه واردساخته و حتی در جایی که به عنوان مجرای اصلی مقابله با فساد شناخته می شود نیز رسوخ کرده است. این مساله را باید به مثابه زنگ خطری جدی محسوب کرد. زیرا بخشی از کارگزارانِ جایی که قرار است به عنوان سد اصلی و رافع فساد باشد خود آلوده به فساد شده مساله خطرناکی است. با این حال نکته مهمی که نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود این است که مقابله جدی دستگاه قضایی کشور با افرادی که در بخشی از بدنه این قوه مشغول به کار بودند، ستودنی است.

۳- در واقع تاکید رییس دستگاه قضا بر این مساله که مقابله با افرادی که به عنوان کادر اداری در این قوه مشغول به کار بودند ضعف دستگاه قضایی نیست بلکه قوت قوه قضاییه است، تاکیدی درست و به موقع است. در واقع فساد از جمله آفت هایی است که در صورت مقابله جدی نکردن با آن می تواند آسیب های بسیاری را بر هر نظام و سیستمی وارد سازد. اگر این مقابله با فساد با عزمی جدی و همه جانبه همراه نباشد، دگربار با روش ها و شیوه های دیگر بازتولید می شود. بر این اساس مقابله بی امان و همه جانبه با فساد، در کوتاه مدت بر اعتماد عمومی می افزاید و منجر به ارتقای سرمایه اجتماعی می شود و در بلندمدت مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی را به همراه دارد. 

۴- البته نکته مهم نحوه مواجهه با مساله فساد است. به عبارتی دقیقتر تغییر ذهنیت جامعه نسبت به این که عده ای به دلیل نزدیکی به دایره قدرت یا وابستگی نسبی و سببی داشتن با افراد ذی نفوذ دارای مصونیت هستند،‌ امری برجسته است. به این معنی که مقابله با فساد همه را در بر می گیرد و هیچ کس از دایره مقابله با فساد خارج نیست. بنابر این مقابله دستگاه قضا با افرادی که در آن دستگاه مشغول فعالیت بودند،‌ نشان داد که هیچ فرد، گروه و جریانی مصونیت ندارد.    

۵-به نظر می رسد افکار عمومی جامعه نیز از این رویکرد استقبال کرده و خواهان ادامه روند با افراد دانه درشت و فساد های کلان در بخش های مختلف است. تزریق روحیه امید و اعتمادزایی که ایجاد می شود،‌می تواند کشور را در برابر آسیب های داخلی و توطئه های خارجی واکسینه کند و سرمایه های اجتماعی را گسترش دهد.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار