۱۰:۴۶
منبع: شفقنا
دسته: سیاسی
کد خبر: 26982769
آینده روابط ایران و عربستان: حاکم شدن واقع گرایی در رابطه ایران و عربستان/ ایران و عربستان مذاکرات را بدون پیش شرط جلو ببرند

آینده روابط ایران و عربستان: حاکم شدن واقع گرایی در رابطه ایران و عربستان/ ایران و عربستان مذاکرات را بدون پیش شرط جلو ببرند

به اشتراک بگذارید:

شفقنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه شرایط برای مذاکره ایران و عربستان فراهم است گفت: دولت روحانی در اولین مصاحبه مطبوعاتی دوره اول ریاست جمهوری هم اعلام کرد که رویکرد تنش زدایی را با عربستان در پیش می‌گیرد اما این رویکرد شکل نگرفت و الان هم کار به جایی رسیده که به نظر می‌رسد نوعی واقع گرایی در حال حاکم شدن در مناسبات ایران و عربستان است.

حشمت الله فلاحت پیشه درگفت و گو با خبرنگار شفقنا در رابطه با آینده روابط ایران و عربستان اظهار کرد: لازمه تغییر رویکرد در دیپلماسی، ۲ جانبه بودن روابط است و این کار باید به صورت دو جانبه شکل بگیرد. واقعیت تحولات منطقه، فرسایشی شدن بخشی از بحران‌ها مانند موضوع یمن است. هر بحرانی که فرسایشی  شود شروع به بلعیدن منابع، اعتبارات و شأن سیاسی کشورها می‌کند.

جنگ یمن برای عربستان فرسایشی شده است

او با اشاره به وضعیت عربستان در جنگ یمن گفت: عربستانی‌ها در یمن به چنین نتیجه‌ای رسیدند که این جنگ فرسایشی شده است و در اهدافی که قرار شد چند ماهه برسند، هنوز نرسیده‌اند و حتی عملا جنگ به توازن کشیده شده است.

شرایط برای مذاکره با عربستان فراهم است

فلاحت پیشه با بیان اینکه شرایط برای مذاکره ایران و عربستان فراهم است، اظهار کرد: عربستان سعی کرد بخش عمده‌ای از بحران‌هایی که شکل گرفته را با رویکرد فرا منطقه‌ای حل کند که نتوانست. حتی در زمان حمله به آرامکو هم دیدیم که رسما آقای ترامپ پول بیشتری از عربستان خواست و هیچ پاسخی نداد که چرا حتی یکی از موشک‌های شلیک شده به سمت آرامکو را سرنگون نکرده است. به نظر من یکی از دلایلی که سعی کردند ایران را عامل حملات به آرامکو معرفی کنند این بود که آمریکایی‌ها می‌خواستند ناتوانی سیستم امنیت پدافندی هوایی خودشان را در اطراف آرامکو توجیه کنند لذا سعی کردند دشمن بزرگتری را بتراشند درحالی که این حملات کار یمنی‌ها بود.

ناامیدی عربستان در حوزه میدانی گرایش آنها را به مذاکره بیشتر می‌کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه عربستانی‌ها هر چه بیشتر در حوزه میدانی ناامید می‌شوند گرایششان به سمت مذاکره بیشتر می‌شود، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران هم هیچ وقت مذاکره را رد نکرده است. دولت روحانی در اولین مصاحبه مطبوعاتی دوره اول ریاست جمهوری هم اعلام کرد که رویکرد تنش زدایی را با عربستان در پیش می‌گیرد اما این رویکرد شکل نگرفت و الان هم کار به جایی رسیده که به نظر می رسد نوعی واقع گرایی در حال حاکم شدن در مناسبات دو کشور است.

ایران و عربستان مذاکرات را بدون پیش شرط جلو ببرند

فلاحت پیشه در پایان خاطرنشان کرد: به نظر من ایران و عربستان باید مذاکره را بدون پیش شرط جلو ببرند زیرا در شرایط کنونی اوضاع به حدی بحرانی است که گذاشتن شرط فقط باعث پیچیده تر شدن شرایط می‌شود.

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار