۱۳:۴۷
منبع: دانشجو
دسته: سیاسی
کد خبر: 26988008
کاربردی شدن دستاوردهای علمی نگرانی دلسوزان و منتقدان تاثیرگذاری علم را رفع می‌کند

کاربردی شدن دستاوردهای علمی نگرانی دلسوزان و منتقدان تاثیرگذاری علم را رفع می‌کند

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز در حاشیه سومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز درباره اشاره مقام معظم رهبری به شیوع یک حرکت بدخواهانه علیه جنبش علمی در دانشگاه‌ها، گفت: مقام معظم رهبری تأکید داشتند رشد علمی کشور همچنان ادامه یافته و جایگاه بهتری را هدف گذاری کند. غلامی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از رشد علمی انتشارات دستاوردهای علمی کشور است لذا در فرمایشات مقام معظم رهبری نکته دیگری که به آن اشاره کرده‌اند این بود که نگذارید برخی با بد دلی در محیط علمی ایجاد ناامیدی کنند. یعنی همین دستاوردها را زیر سوال ببرند حتی اگر با نیت خیرخواهانه و برخی هم آن را تکرار کنند. وزیر علوم اظهار داشت: بنابراین برنامه ما این است که رشد علمی را به عنوان شاخص دستاوردهای خوب دانشگاه‌ها ادامه داده و پشتیبانی کنیم. غلامی در پاسخ به اینکه این جریان نا امیدکننده چه افرادی هستند، افزود: بخشی از منتقدان دلسوز که ما آن‌ها را خیلی بد دل نمی‌دانیم، نظرشان این است که دستاوردهای علمی و تأثیر آن در جامعه و کاربردی شدن آن در حل مسائل کشور دیده شود. وی تأکید کرد: ما این را موضوع را نیز ادامه خواهیم داد البته چند سالی است که حرکت جدی در این زمینه شروع شده است و آمار خوبی از ورود دانشگاه‌ها به مسائل و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و صنعتی داریم که درجای خود قابل عرضه است. وزیر علوم افزود: در هفته پژوهش باید منتظر باشیم تا همکاران ما اطلاع رسانی جامعی از این دستاوردها ارائه دهند. اما در اخبار روزمره ما قراردادهایی با وزارتخانه‌های مختلف با بخش‌های اقتصادی، صنعتی و تولیدی داشته‌ایم که نشان می‌دهد، دستاوردهای علمی به تدریج و با سرعت در حال کاربردی شدن است که این موضوع نگرانی آن دلسوزان و منتقدان تأثیرگذاری علم و دانش در محیط بیرون دانشگاه را تأمین می‌کند. غلامی تصریح کرد: حتماً در این مورد حساسیت خواهیم داشت که افرادی باعث نا امیدی دانشجویان و اساتیدی که به توسعه پیشرفت علمی کشور توجه داشته و برای آن زحمت کشیده‌اند، نشوند.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز در حاشیه سومین نمایشگاه دستاورد‌های اجرایی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز درباره اشاره مقام معظم رهبری به شیوع یک حرکت بدخواهانه علیه جنبش علمی در دانشگاه ها، گفت: مقام معظم رهبری تأکید داشتند رشد علمی کشور همچنان ادامه یافته و جایگاه بهتری را هدف گذاری کند.

غلامی تصریح کرد: بخش عمده‌ای از رشد علمی انتشارات دستاورد‌های علمی کشور است لذا در فرمایشات مقام معظم رهبری نکته دیگری که به آن اشاره کرده اند این بود که نگذارید برخی با بد دلی در محیط علمی ایجاد ناامیدی کنند. یعنی همین دستاورد‌ها را زیر سوال ببرند حتی اگر با نیت خیرخواهانه و برخی هم آن را تکرار کنند.

وزیر علوم اظهار داشت: بنابراین برنامه ما این است که رشد علمی را به عنوان شاخص دستاورد‌های خوب دانشگاه‌ها ادامه داده و پشتیبانی کنیم.

غلامی در پاسخ به اینکه این جریان نا امیدکننده چه افرادی هستند، افزود: بخشی از منتقدان دلسوز که ما آن‌ها را خیلی بد دل نمی‌دانیم، نظرشان این است که دستاورد‌های علمی و تأثیر آن در جامعه و کاربردی شدن آن در حل مسائل کشور دیده شود.

وی تأکید کرد: ما این را موضوع را نیز ادامه خواهیم داد البته چند سالی است که حرکت جدی در این زمینه شروع شده است و آمار خوبی از ورود دانشگاه‌ها به مسائل و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و صنعتی داریم که درجای خود قابل عرضه است.

وزیر علوم افزود: در هفته پژوهش باید منتظر باشیم تا همکاران ما اطلاع رسانی جامعی از این دستاورد‌ها ارائه دهند. اما در اخبار روزمره ما قرارداد‌هایی با وزارتخانه‌های مختلف با بخش‌های اقتصادی، صنعتی و تولیدی داشته ایم که نشان می‌دهد، دستاورد‌های علمی به تدریج و با سرعت در حال کاربردی شدن است که این موضوع نگرانی آن دلسوزان و منتقدان تأثیرگذاری علم و دانش در محیط بیرون دانشگاه را تأمین می‌کند.

غلامی تصریح کرد: حتماً در  این  مورد حساسیت خواهیم داشت که افرادی باعث نا امیدی دانشجویان و اساتیدی که به توسعه پیشرفت علمی کشور توجه داشته و برای آن زحمت کشیده اند، نشوند.
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: ایران آنلاین
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ ۱۴:۳۹

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار