۱۴:۲۵
منبع: پارسینه
دسته: سیاسی
کد خبر: 26989078
تضعیف شورای نگهبان در آستانه انتخابات پاشیدن سم دو قطبی در جامعه است

تضعیف شورای نگهبان در آستانه انتخابات پاشیدن سم دو قطبی در جامعه است

نماینده مجلس نهم گفت: رئیس جمهور توسط همین شورای نگهبان تأیید شد و در دایره رأی مردم قرار گرفت و امروز که باید به وظیفه‌اش که حفاظت از قانون اساسی است، عمل کند، او اینچنین شورا را زیرسؤال می‌برد.
به اشتراک بگذارید:

فاطمه آلیا نماینده مجلس نهم،  با اشاره به اهمیت کار شورای نگهبان، اظهار داشت:‌ شورای نگهبان به عنوان یکی از اجزای قانون اساسی و تداوم کار قوه مقننه، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه از یک سو باید مصوبات و خروجی های مجلس شورای اسلامی را با شرع مقدسات قانون اساسی منطبق کنند و از سوی دیگر در چارچوب قانون برای انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی نظارت استصوابی داشته باشند.
وی ادامه داد:‌نظارت استصوابی از حدود 40 سال پیش بوده و در حدود 40 انتخابات شورای نگهبان به عنوان ناظر مورد وثوق و معتمد مردم نقش خود را ایفا کرده است.
*تجربه ناموفق انتخاباتی که شورای نگهبان ناظر نبود
این نماینده ادوار تصریح کرد: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بدون نظارت شورای نگهبان است و در این انتخابات شاهد هستیم که غالبا افرادی وارد شوراهای اسلامی شهر و روستا می شوند که تأثیری در رشد و تعالی آن مناطق آن نداشتند.
وی بیان کرد:‌ در انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری صرف نظر اینکه چه کسی رأی بیاورد و یا نیاورد، نظر و نظارت شورای نگهبان می تواند مردم را در رأی دادن کمک کند، حتی در برخی مواقع به واسطه این نظارت شاهد منع آفت ها و آسیب ها و ورود افراد نامناسب و متخلف به این نهادها بودیم. 
آلیا با اشاره به این موضوع که طی چهل سال شاهد بودیم که افرادی در برهه هایی نسبت به شورای نگهبان بی مهری و بی انصافی کرده اند، گفت:‌ غالبا در دوره های مربوط به اصلاح طلبان و سال هایی که نقش اصلاح طلبان پررنگ بوده است،‌ شاهد این بی‌مهری‌ها بوده‌ایم.
* می‌خواهند افکار عمومی را از رسالت قانونی شورای نگهبان منحرف کنند
وی ادامه داد: اخیرا هم رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت به صراحت در منظر مردم سعی کرد تا به یکی از وظایف قانون اساسی خدشه وارد کند و افکار عمومی را از آن رسالتی که شورای نگهبان دارد، به شکلی منحرف کند.
وی با اشاره به این موضوع که سخنرانی اخیر رئیس جمهور نسبت به شورای نگهبان، به نوعی سم پاشی بود، گفت: روا و جوانمردانه نبود که رئیس جمهور اینچنین درباره شورای نگهبان صحبت کنند. رئیس جمهور توسط همین شورای نگهبان تأیید شد و در دایره رأی مردم قرار گرفت. برخی افراد کم حافظه هستند و حافظه یاری شان نمی کند که این نظارت ها به دستور امام راحل ایجاد شد و افرادی که از این فیلتر و کانال نظارت شورای نگهبان نتوانستند عبور کنند، افرادی همچون سرکرده گروهک تروریستی منافقین بودند.
نماینده مجلس نهم گفت:‌امروز شاهد هستیم که شورای نگهبان سازوکار مدون و منظمی دارد و حتی نیروهایی برای نظارت تربیت می کند. همچنین شورای نگهبان، طبق دستور العملی که دارند، سعی می کنند نظر دهند.
* نظارت شورا حداقلی است و انتخاب حداکثری با مردم است
وی بیان کرد:‌ سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد آنچه شورا به مردم گزارش می دهد و افرادی را تأیید می کند، حداقل کار است و آن حداکثر هم انتخاب اصلح خود مردم است که از میان افراد تأیید شده،‌ به بهترین ها رأی دهند.
آلیا اظهار کرد:‌ نمک خوردن و نمکدان شکستن عادت افراد شده است. آنها از همین سازوکار به این جایگاه رسیدند و الان شاخه ای که رویش نشستند را می شکنند و به آن سازوکارخدشه وارد می کنند، آن هم در آستانه یک انتخاب مهمی که در اسفندماه داریم سعی می کنند به تضعیف شورای نگهبان بپردازند. یکی از وظایف رئیس جمهور حفظ قانون اساسی بوده و شورای نگهبان و  جایگاه و مسئولیشتش، در قانون اساسی آمده است.
وی ادامه داد:‌ تاریخ گواه می‌دهد که رئیس جمهور وقت، به وظیفه اش که حفاظت از قانون اساسی است، با دقت توجه نمی کنند و از یک تریبون عمومی در جلسه هیأت دولت تلاش می دارد تا شورای نگهبان را تضعیف کند. البته او هر بار با سخنرانی هایش به یکی از نهادها خدشه وارد می کند و زمانی که مورد سوال و نارضایتی مردم قرار می گیرد، صحبت هایش را توجیه می کند.
نماینده ادوار مردم تهران تصریح کرد:‌گاهی اوقات از رئیس جمهور شاهد هستیم که صحبتی را در مکانی انجام می دهد و در مکان دیگر متناقض با آن صحبت می کند. از او انتظار می رود که در اولین جلسه هیأت دولت صحبت هایش را در مورد شورای نگهبان اصلاح کند تا امتیاز خود را در میان مردم از دست ندهند.
* تضعیف شورای نگهبان، پاشیدن سم دو قطبی در جامعه
وی بیان کرد:‌ روز اول مهر رئیس جمهور در سخنرانی اش عنوان کرد که جامعه نباید دچار دوقطبی شود. این صحبت از فرمایشات و مورد تأکید امام راحل و مقام معظم رهبری است. دوقطبی بودن یک نوع سم برای جامعه به شمار می رود. او اینچنین صحبت می کند اما در عمل شاهد ایجاد دو قطبی کردن جامعه هستیم. او شورای نگهبان را در مقابل مردم و کسانی که در مقام نامزدی و کاندیدایی هستند،‌قرار می دهد و همین حرکت سبب دو قطبی شدن جامعه می شود. 
آلیا اظهار داشت:‌ امروز شاهد حرکت رو به عقب از سوی اصلاح طلبان هستیم. حرکتی که اصلاح طلبان در دوره ای داشتند و مورد تنفر مردم و نارضایتی مردم قرار گرفتند و هم اکنون دوباره این حرکت را تکرار کردند. دو قطبی کردن برای جامعه جامعه سم است اما رئیس جمهور عین این حرکت را انجام می دهد.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار