۱۷:۱۶
منبع: فردا
دسته: سیاسی
کد خبر: 26993042
واکنش حمید رسایی به اظهارات جدید روحانی

واکنش حمید رسایی به اظهارات جدید روحانی

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی گفت: انکار جایگاه شورای نگهبان از سوی رئیس جمهور، انکار یک جایگاه عقلی است و بهتر است که ایشان بر مبنای سوگندی که یاد کرده محافظ قانون اساسی باشد.
به اشتراک بگذارید:

حجت الاسلام حمید رسایی، نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی،‌ ،‌ با اشاره به ضرورت حفظ جایگاه شورای نگهبان، اظهار داشت:‌ آقای روحانی رئیس جمهور کشور، قسم خورده که باید محافظ قانون اساسی باشد و موضوع نظارت بر انتخابات و تفسیر نظارت طبق قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است.

وی نفی نظارت شورای نگهبان و تضعیف جایگاه این شورا در قانون اساسی را موجب ایجاد هرج و مرج دانست و تصریح کرد:‌ انکار نظارت و اینکه ادعا شود نظارت نیازی نیست، نفی یک مسأله عقلی است. ما در زندگی روزمره مان به صورت متعدد مکانیسم نظارتی همچون شورای نگهبان تشکیل می‌دهیم تا بر موارد زندگی‌مان نظارت کنیم. برای مثال وقتی در حوزه بهداشت و تغذیه نظارت نباشد و کسی ادعا کند که این مسأله را برعهده خود مردم بگذاریم تا خودشان انتخاب کنند، کار درستی است؟

وی ادامه داد:‌ مثال دیگر اینکه متولیان امر برای بوفه مدرسه تصمیم بگیرند که انواع و اقسام ساندویج ها را بدون نظارت در بوفه بگذارند تا خود دانش آموزان آن را انتخاب کنند، درحالی که این شیوه را هیچ پدر و مادری نمی پسندد که ساندویچ ها بدون نظارت در بوفه قرار بگیرد و ساندویج فاسد از سالم جدا نشود.

حجت الاسلام رسایی اظهار داشت: همانطور که اگر نظارت را در حوزه تغذیه نفی کنیم، اقدام خلاف عقل کردیم؛ در حوزه قانون گذاری و نظارت هم اگر نظارت را نفی کنیم و بگوییم مردم خودشان تصمیم بگیرند، در حقیقت خیانت به مردم کرده ایم، چون باید قبل از تصمیم مردم گزینه های سالمی در برابرشان قرار داده شود تا آنها از میان طعم ها و ذائقه های مختلف، موارد سالمی را انتخاب کنند.

وی خاطرنشان کرد:‌ این ادعا که نظارتی بر مجلس اول نبود و مجلس خوبی به نظر می رسید،‌ نادرست است، چراکه در مجلس اول با وجود آنکه انتخابات میان دوره ای سه ماه بعد از تشکیل شورای نگهبان بود، اما شورای نگهبان اعمال نظارت کرد و 28 نفر در تهران از حزب توده رد شدند.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آقای روحانی ادعای دیگری کرد مبنی بر اینکه سازمان منافقین هم در انتخابات آن روز شرکت کرد. باید در پاسخ گفت که در آن سال ها به سازمان مجاهدین، منافق نمی گفتند البته بعضی ها ماهیت نفاق گونه آنها را می شناختند اما چون دست به عملیات مسلحانه نزده بودند، در قالب مجموعه ای کار می کردند. البته این سازمان کاندیدا شدند و در نهایت رأی نیاوردند.

وی خاطرنشان کرد:‌ امروز شاهد هستیم که برخی در لباس اصلاح طلب و برخی اصول گرا هستند و نفاق دارند، یعنی اعتقادی به مبانی انقلاب و ولایت فقیه ندارند اما چون ظاهر را رعایت می کنند، در انتخابات شرکت می‌کنند.

حجت الاسلام رسایی ادامه داد:‌تضعیف شورای نگهبان سبب ایجاد دو قطبی در جامعه می شود اما مهم تر از آن انکار یک جایگاه عقلی است. اینکه ما بگوییم نظارت لازم نیست انکار چنین جایگاهی است چراکه عقل می گوید نظارت لازم است و ما در زندگی روزمره نظارت های زیادی را اعمال می کنیم.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار