۱۸:۲۲
منبع: ایسکا
دسته: فرهنگی
کد خبر: 26994010
لزوم توجه به هنر نگارگری/ مکاتب مدرن نقاشی نباید ما را به خود مشغول کند

لزوم توجه به هنر نگارگری/ مکاتب مدرن نقاشی نباید ما را به خود مشغول کند

استاد برجسته نگارگری بر لزوم توجه به هنر نگارگری تاکید کرد و گفت: متاسفانه ما قدر هنر خود را نمی‌دانیم و نگارگری را رها کرده و به مکاتب مدرن نقاشی پرداخته‌ایم.
به اشتراک بگذارید:

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، نخستین نشست از سلسله نشست های نگارگری در آیینه ادب فارسی به مناسبت روز حافظ با حضور محمدباقر آقامیری استاد برجسته نگارگری و اسماعیل آذر استاد ادبیات فارسی عصر امروز برگزار شد. آقامیری در این نشست با بیان این که اکنون در دانشگاه‌ها رابطه استاد و شاگردی رابطه اداری دارد، گفت: متاسفانه در دانشگاه‌های ما شاگرد با استاد خود مانوس نیست. این در حالی است که استاد برای ما همانند پدر معنوی بود. ما لحظات خوبی با اساتید خود داشتیم و آن‌ها نیز اندوخته‌های خود را بی‌دریغ در اختیار شاگردان می‌گذاشتند.

وی ادامه داد: حافظ شخصیتی بی‌همتا در دنیای شعر و ادب است تا جایی که افرادی مانند گوته و نیچه از حافظ می گویند و این نشان دهنده عظمت شعرای بزرگ کشور مخصوصاً حافظ است.

آقامیری گفت: من مطالب زیادی از حافظ آموختم و دیوان‌های زیادی برای ناشران مختلف کار کردم. از بدو شروع فعالیت خود در این حوزه، به شعرای زیادی مانند حافظ و فردوسی علاقمند شدم. به دلیل آن که روحیه ورزشی داشتم و به مسائل حماسی علاقمند بودم، فردوسی را دوست داشتم. همچنین روحیات لطیف خود را نیز در اندیشه و اشعار حافظ جستجو می‌کردم، بنابراین حافظ همواره راهگشای من بوده است.

استاد برجسته نگارگری گفت: یکی از اساتیدی که درباره اشعار حافظ خوب کار کرده، استاد فرشچیان است، وی اشعار حافظ را به زیباترین شکل ترسیم و تفسیر کرده است.

آقامیری در بخش دیگری از سخنان خود درباره اهمیت هنر نگارگری گفت: من درباره لیلی و مجنون، خسرو و شیرین، خیام، شاهنامه فردوسی و. غیره تحقیقات و کارهای زیادی انجام داده‌ام؛ اما حافظ فضایی رویایی و جهانی فراتر از جهان زمینی را به ما نشان داد.

وی با بیان این که به دنیای سورئال علاقه زیادی دارم گفت: نگارگری ما همانند عشق بوده و یک نوع سیر و سلوک است، کسی که وارد این رشته از هنر می شود باید تحمل رنج و سختی را نیز داشته باشد تا بتواند در فضای نگارگری مطلبی را ارائه داده و کاری را انجام دهد.

آقامیری گفت: نقاشی نگارگری رشته‌ای از هنر بوده که از خلقیات انسان‌ها به وجود آمده است. متاسفانه ما قدر هنر خود را نمی‌دانیم و نگارگری را رها کرده و به مکاتب مدرن نقاشی پرداخته‌ایم. دانستن چنین مواردی خوب است؛ اما نباید ما را به خود مشغول کند. نگارگری، پیغام سروش و نقاشی ما در دنیا بی نظیر است.

انتهای پیام/

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار