۰۸:۳۰
دسته: فرهنگی
کد خبر: 27470898
آیین گشایش سومین "هفته جایزه مصطفی (ص)

آیین گشایش سومین "هفته جایزه مصطفی (ص)

آیین گشایش سومین «هفته جایزه مصطفی (ص)» با حضور مسئولان و اندیشمندان داخلی و خارجی امروز در مرکز همایش‌های دانشگاه الزهرا برگزار می‌شود.
به اشتراک بگذارید:

آیین گشایش سومین ”هفته جایزه مصطفی (ص)به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جایزه مصطفی (ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک بار به دانشمندان و پژوهش گران برتر جهان اسلام اهداء می‌شود.
این جایزه با شناسایی، معرفی و تجلیل شایسته از برترین‌های علم و فناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می‌کند.
سومین آیین اعطای جایزه مصطفی (ص) به منظور معرفی دانشمندان برتر علمی و فناوری جهان اسلام در آیین پایانی سومین «هفته جایزه مصطفی (ص)» روز دوشنبه هم زمان با هفته وحدت به ۵ دانشمند از کشور‌های ایران و ترکیه اعطاء خواهد شد که در بخش‌های تخصصی فناوری اطلاعات، زیست فناوری و نانو و نیز در دو بخش عمومی فعالیت‌های برجسته داشته اند.
دبیر کار گروه علمی جایزه مصطفی (ص) با بیان اینکه فراخوان این دوره از برگزاری جایزه، به ۲۰۲ نهاد و مرکز علمی و ۵۱۲ دانشمند جهان اسلام ارائه شده است، گفت: در این دوره هزار و ۶۴۹ اثر به دبیرخانه جایزه ارسال شد که از این تعداد ۱۹۹ اثر مربوط به بخش فناوری اطلاعات، ۶۶۴ اثر در بخش زیست فناوری و پزشکی و ۱۷۲ اثر در بخش نانو و ۶۱۴ اثر در دیگر زمینه‌های علم و فناوری بوده است.
آقای ظهور افزود: در این دوره از برگزاری جایزه مصطفی (ص)، ۱۹۹ اثر در بخش فناوری اطلاعات به دبیرخانه جایزه ارسال شد که از این تعداد در ارزیابی اولیه ۲۹ اثر انتخاب و در داوری نهایی ۴ اثر منتخب شناخته شدند. همچنین در بخش زیست فناوری و پزشکی ۶۶۴ اثر ارسال شده بود که از این میان ۱۰۶ اثر ارزیابی اولیه شد و ۴ اثر در داوری نهایی انتخاب شدند.
دبیر کار گروه علمی جایزه مصطفی (ص) افزود: در بخش فناوری نانو، ۱۷۲ اثر ارسال شده بود که از این تعداد ۴۷ اثر ارزیابی اولیه شد. در بخش آثار عمومی که از تمامی زمینه‌های علم و فناوری است، ۶۱۴ اثر ارسال و از این تعداد ۸ اثر در ارزیابی اولیه انتخاب شد و از بین آن‌ها ۲ اثر به داوری نهایی راه پیدا کرد.
آقای ظهور با اشاره به اینکه در این دوره از اعطای جایزه مصطفی (ص)، آثار با مشارکت ۵۰۰ داور و ۲۰۰ دانشگاه از ۳۵ کشور داوری و ارزیابی شده است، افزود: در ارزیابی‌های صورت گرفته، جایزه امسال علم و فناوری مصطفی (ص) در بخش زیست فناوری و پزشکی به صورت تخصصی به دو اثر به صورت مشترک و نیز در بخش عمومی در حوزه دانشمندان مقیم کشور‌های اسلامی به آثار سه نفر از دانشمندان مقیم کشور‌های اسلامی به صورت مشترک اعطا خواهد شد.
وی یادآور شد: امسال در ارزیابی‌های صورت گرفته بعد از بررسی و داوری نهایی پرونده‌ها، ۱۰ پرونده به شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی (ص) ارسال شد که از این تعداد ۵ پرونده برای دریافت جایزه انتخاب شدند و سومین جایزه مصطفی (ص) را ۵ دانشمند که از کشور ایران و ترکیه هستند، دریافت خواهند کرد.
آقای ظهور در خصوص شرایط احراز نیز گفت:: برگزیدگان باید از دانشمندان برجسته و دارای اثر موثر باشند و آثار آن‌ها به تایید رسیده باشد.
وی گفت: باید افراد علاوه بر این موارد تابعیت یک کشور اسلامی را داشته باشند، حتی در بخش عمومی که شامل تمامی زمینه‌های علم و فناوری است باید فرد مسلمان باشد.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار