۱۱:۳۸
منبع: فارس
دسته: فرهنگی
کد خبر: 27476282
کتاب‌های درسی چه تصویری از ادبیات به نمایش می‌گذارند

کتاب‌های درسی چه تصویری از ادبیات به نمایش می‌گذارند

به اشتراک بگذارید:

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با خبرهای جنجالی برخی رسانه‌ها و کنش‌های سیاسی یا غیر سیاسی آن‌ها پیرامون حذف آثار برخی شاعران و نویسندگان از کتاب‌های درسی، سایت شهرستان ادب در تازه‌ترین پروندۀ تخصصی و موضوعی خود، به نقد، تحلیل و بررسی محتوایی کتاب‌های فارسی مدارس پرداخته است.

هیات تحریریۀ این سایت ضمن بررسی‌های ادبی و تخصصی، به تحلیل و مقایسۀ تالیفات امروز درس فارسی با کتب گذشته پرداخته و به‌طور جداگانه از شاعران، نویسندگان، معلمان و دبیران نیز پیرامون محتوای آموزشی این کتاب‌ها در هر پایه، نظرخواهی کرده است. همچنین با توجه به اهمیت این موضوع، برای بهبود کیفیت کتاب‌های فارسی پیشنهاداتی نیز ارائه شده که می‌تواند دانش آموزان را با مباحث و موضوعات ادبی مأنوس کند. مطالب این پرونده به صورت روزانه از هجدهم آبان‌ماه در سایت شهرستان ادب منتشر خواهد شد.

در بخشی از دیباچه این پرونده آمده است: «هیات تحریریۀ سایت شهرستان ادب از چندی پیش با پژوهشی دقیق و دشوار بر آن شد که محتوای ادبی کتاب‌های مدارس را مورد نقد، تحلیل و بررسی قرار دهد و ویژگی‌های مثبت یا منفی شعرها و داستان‌های موجود در این کتاب‌ها و تناسب آثار با گروه سنی دانش‌آموزان را بررسی کند..» همچنین در پایان این دیباچه، پرونده با یک تقدیم‌نامه همراه شده است: « تحریریه سایت شهرستان ادب این پرونده را تقدیم می‌کند به تمام پدران، مادران، دانش‌آموزان، آموزگاران و دست‌اندرکاران آموزش کشور، به ویژه تدوین‌کنندگان ارجمند کتاب‌های درسی و مسئولان محترم وزارت آموزش و پرورش که بار اصلی آموزش را برعهده دارند. امیدواریم این تلاش پژوهشگرانه و خیرخواهانه یک نهاد ادبی بتواند  برای سازوکار آموزشی کشور مفید فایده باشد.»

علاقه‌مندان برای مطالعۀ مطالب پروندۀ تخصصی کتاب‌های درسی که از روز شنبه هجدهم آبان به‌مرور منتشر خواهند شد می‌توانند به صفحۀ ثابت این پرونده در سایت شهرستان ادب ( به نشانی shahrestanadab.com) مراجعه کنند.

گفتنی‌ است در سایت شهرستان ادب پیش از این هم پرونده‌های موضوعی دیگری چون «ادبیات و فوتبال»، «رمان فانتزی»، «رمان معناگرا»، «پروندۀ ادبیات کودک و نوجوان» و پرونده‌های پرتره‌ای مثل «پرونده پرتره فردوسی»، «پرونده پرتره شهریار»، «پرونده پرتره نادر ابراهیمی»، «پرونده پرتره طاهره صفارزاده»، «پرونده پرتره قیصر امین‌پور» و «پرونده پرتره حمیدرضا شاه‌آبادی» منتشر شده بود.

انتهای پیام/

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار