۱۷:۰۱
دسته: فرهنگی
کد خبر: 27485461
افزایش عضویت و امانت کتاب

افزایش عضویت و امانت کتاب

عضویت و امانت کتاب در میان کتابخانه‌های نهادی رشد قابل توجهی داشته است.
به اشتراک بگذارید:

افزایش عضویت و امانت کتاببه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌ها با اعلام این خبر افزود: امانت کتاب رشد ۳۰ درصدی داشته و در سایر بخش‌ها مانند عضویت، مطالعه تعداد مراجعه، تعداد کتاب و صندلی بیش از ۱۵ درصد رشد داشتیم.
آقای مهدی رمضانی گفت: کاهش جدی ما (با ۱۵ درصد) در بخش کتابخانه‌های مشارکتی بود که به علت افزایش هزینه‌ها خیرین و افرادی که در ساخت این کتابخانه‌ها دخیل بودند کمتر اعلام آمادگی کردند.
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌ها گفت: یکی از اقدامات مهمی که پارسال انجام شده است ایجاد هویت برای کتابخانه‌ها در فضای مجازی بود. به نحوی که از این پس همه کتابخانه‌ها دارای یک صفحه مشخصات و صفحه شخصی در فضای مجازی خواهند شد.
وی افزود: ما از این پس در کتابخانه‌ها دستورالعملی با عنوان «کتاب یاران» داریم که کودکان و نوجوانان و بزرگسالان می‌توانند رابط کتابخانه‌ها با مدارس شوند.
آقای رمضانی در خصوص آمار کتابخانه‌های نهاد گفت: اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ کتابخانه نهادی و هزار و ۵۰۰ کتابخانه مشارکتی در سراسر کشور فعالیت می‌کنند.
وی افزود: ما در قانون کتابخانه‌های عمومی کشور، تصدی گری همه کتابخانه‌ها به جز کتابخانه‌هایی را که در قانون استثنا شده اند به عهده داریم، ولی قرار است از این پس کتابخانه‌هایی تحت عنوان «کتابخانه‌های مستقل» را هم مدیریت کنیم و این اتفاق مهمی است که این کتابخانه‌ها می‌توانند زیر نظر نهاد کتابخانه‌ها فعالیت کنند.
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌ها افزود: پیگیری ساخت «کتابخانه‌های مرکزی» از دیگر برنامه‌های ما در یک سال گذشته بود که توانستیم، کتابخانه‌های بجنورد و مشهد را به بهره برداری برسانیم و قرار است کتابخانه مرکزی یزد را هم به ثمر برسانیم.
وی گفت: با بهره برداری کتابخانه مرکزی یزد، تعداد کتابخانه‌های مرکزی کشور به ده عدد می‌رسد. اهمیت کتابخانه‌های مرکزی در این است که مراجعه به کتابخانه‌ها افزایش پیدا می‌کند.
آقای رمضانی افزود: بحث بعدی که ما دنبال می‌کنیم کتابخانه‌های سیار است. ما اکنون ۲۸ کتابخانه سیار فعال در کشور داریم که کارآیی آن مانند کتابخانه‌های عمومی است. نهاد کتابخانه‌ها در یک سال گذشته تعداد این کتابخانه‌ها را در سطح کشور افزایش داده است و تا پایان امسال ۵ کتابخانه به این کتابخانه‌ها اضافه خواهد شد.
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌ها ادامه داد: علاوه بر این، کتابخانه‌های سیار به سیستم جی. پی. اس مجهز شده اند.
وی درباره تأمین نیاز افراد با شرایط خاص گفت: اکنون ۵۸ کتابخانه در سطح کشور بخش نابینایان دارد که نسبت به جمعیت ۱۵۰ هزار نفری افراد نابینا تعداد قابل توجهی است و قرار است تسهیلات ویژه‌ای برای ناشنوایان فراهم شود.
وی افزود: با این که ما در نهاد کتابخانه‌ها وظیفه تأمین محتوا را نداریم، اما با تولید نرم افزار‌های ویژه، بخش ناشنوایان را هم تقویت کرده ایم.
آقای رمضانی گفت: تقویت بخش نسخ خطی و رسیدگی به کتابخانه‌های مناطق محروم از دیگر اقدامات ما در یک سال گذشته بود.
وی افزود: جشنواره کتاب رضوی با بیش از یک میلیون شرکت کننده در سال ۹۸ یکی از جشنواره‌های مهم حوزه کتاب است که از فعالیت‌های ترویجی نهاد کتابخانه هاست.
هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۳ آبان در سراسر کشور آغاز می‌شود.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
اخبار مشابه

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار