۰۸:۵۵
منبع: ایسنا
دسته: فرهنگی
کد خبر: 27493983
«شور شب‌های قلاویزان» نقد و بررسی شد

«شور شب‌های قلاویزان» نقد و بررسی شد

کتاب «شور شب‌های قلاویزان» نوشته «سالم پوراحمد» و دربردارنده خاطرات رزمنده سال‌های دفاع مقدس «خدارحم سحری» نقد و بررسی شد.
به اشتراک بگذارید:

«محمدعلی قاسمی» نویسنده دفاع مقدس و شاعر  در این نشست اظهار کرد: شور شب‌های قلاویزان اولین اثری است که با بهره‌گیری از مولفه های تاریخ شفاهی به معنای آکادمیک یعنی پرسنده‌ی دانا و مرجع روایت، نوشته شده و به بخشی از روایت‌های ناگفته دفاع مقدس در استان ایلام اختصاص دارد.

وی ادامه داد: بعد از پایان جنگ تحمیلی، کتاب‌هایی که در این زمینه نگاشته شد، با عنوان کلی تاریخ دفاع مقدس یا تاریخ جنگ چاپ و منتشر می‌شد، از دهه هفتاد به بعد، یک هسته اصلی در مرکز پژوهش‌های کتابخانه ملی و در پژوهشکده حوزه هنری با موضوع تاریخ شفاهی شکل گرفت، بنابراین آثاری که از این تاریخ به بعد منتشر می‌شد، در بردارنده روایت های بازماندگان جنگ بود.

وی در خصوص کتاب «شور شب‌های قلاویزان» گفت: بخش‌هایی از سوالاتی که در این کتاب توسط پژوهشگر پرسیده شده است، ضرورت طرح ندارد و اطلاعاتی را که در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، از اهمیت چندانی برخوردار نیست، یکی از این موارد پیشینه و خاستگاه زیست بوم راوی است، در صورتی که آنچه که در تاریخ شفاهی جنگ تحمیلی اهمیت دارد، روایت سال‌های انقلاب اسلامی و نقش راوی در حوادث صورت گرفته در دوران دفاع مقدس است.

قاسمی افزود: در فصل هایی از کتاب مرجع روایت به سوالات به صورت کلی پاسخ داده و از بیان جزییات خودداری کرده است، در حالی که یکی از مولفه‌های تاریخ شفاهی بیان دقیق جزییات است، به نظر می‌رسد که محقق آگاهانه از این جزییات گذشته و اهمیت مطالب را دست کم گرفته است، برای مثال یکی از این موارد گذر از بیان جزییات تشکیلاتی است که راوی در آن حضور داشته و مسئولیت‌های مختلفی را عهده دار بوده است.

«عمران خودآموز» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام نیز، اظهار کرد: سلسله جلسات نقد و بررسی کتاب با هدف تحلیل کتاب های فرهنگی، تاریخی، ادبی و... و با رسم الخط های گوناگون که از سوی مولفان ایلامی چاپ و منتشر شده است، برگزار می شود، کتاب شور شب های قلاویزان هم حاصل تلاش های پژوهشگری است که توانسته است از زبان یک راوی دوران دفاع مقدس بخشی از تاریخ و خاطرات آن دوران را در دسترس قرار دهد.

وی تاکید کرد: این کتاب حرفی از هزاران است و بسیاری از خاطرات و روایت های آن دوران هنوز گفته و نوشته نشده اند، در حقیقت نه تنها خاطرات دفاع مقدس بلکه روایت زندگی مردم این سامان -چه زندگی روستایی و چه زندگی عشایری ما-، نیازمند تحقیق و پژوهش و ورود ادیبان به این حوزه هست تا این روایت ها مکتوب شود و در دسترس همگان قرار بگیرد.

کتاب «شور شب‌های قلاویزان» در ۳۴۱ صفحه و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه با قیمت ۲۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۵ توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش­‌های دفاع مقدس و سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس منتشر و روانه بازار شده است.

انتهای پیام

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: همشهری
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۵:۲۱
منبع: ایبنا
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۳:۵۴
منبع: روزنامه قدس
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۲:۳۳
منبع: مهر
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۲:۲۳
منبع: عصر ایران
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۱:۵۵
منبع: ایبنا
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۰۹:۲۳
منبع: دفاع مقدس
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ ۲۳:۵۱
منبع: تسنیم
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ ۲۱:۴۸
منبع: ایمنا
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ ۲۱:۲۶

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار