۱۲:۰۱
دسته: فرهنگی
کد خبر: 27500103
شیراز میزبان نخستین همایش ملی دولت قرآن

شیراز میزبان نخستین همایش ملی دولت قرآن

نخستین همایش ملی دولت قرآن با محوریت بازگشت به قرآن به میزبانی شیراز در روزهای 22 و 23 آبانماه در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار می‌شود.
به اشتراک بگذارید:
شیراز میزبان نخستین همایش ملی دولت قرآنبه گزارش خبر گزاری صدا وسیما ،مرکز فارس،دبیر نخستین همایش ملی دولت قرآن گفت: از آنجا که فعالیت‌های قرآنی از ویژگی‌های مهم سومین حرم اهل‌بیت (ع) در ایران اسلامی، محوریت قرآن در همه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی است، این مهم موجب شد تا اجرای همایشی تحت عنوان دولت قرآن از یک سال و نیم گذشته در دستور کار قرار بگیرد.
منصور طبیعی با بیان اینکه اجرای همایش دولت قرآن در شورای فرهنگ عمومی استان فارس مطرح و تصویب شده است، افزود: قرار است در راستای این همایش عمده فعالیت‌ها و فضای فیزیکی شهر را با نماد‌ها و المان‌های قرآنی همگام کنیم.
رئیس بنیاد فارس شناسی همچنین با بیان اینکه نخستین شخصیتی که در برگزاری این همایش مورد توجه قرار گرفت شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی بود، افزود: حافظ تنها شاعری است که هر آنچه در این زمینه انجام داده در سایه قرآن بوده و مانایی اثر او گواه براینست که میزان مانایی و فراگیری آثار هنری به میزان بهره گیری آن اثر از قرآن دارد.
او خاطرنشان کرد: اعضای هیئت علمی این همایش معتقد هستند که حافظ بار‌ها به تاثیر قرآن در اشعار خود اقرار و اشاره داشته و این همه نشان می‌دهد حافظ یک قرآن پژوه بوده که قرآن در ذهن و زبانش انس گرفته و طبیعتا شعر او هم قرآنی شده است.
دبیر نخستین همایش ملی دولت قرآن، خوانش قرآنی از حافظ و روایت قرآنی از او هدف دیگر برگزاری این همایش عنوان و اضافه کرد: انس عمیق حافظ با قرآن به لحاظ محتوا متاثر از قرآن بوده است.
طبیعی تاکید کرد: تلاش خواهیم کرد که این همایش نقطه آغاز یک جریان فرهنگی و نوعی بازگشت به مطالعات قرآنی به ویژه حوزه ادبیات باشد.
او ادامه داد: این همایش پس از اعلام فراخوان، مورد استقبال علاقمندان قرار گرفت و پس از دریافت مقالات، مقرر شد که ٢٢ و ٢٣ آبان به شکل ملی و در آستانه ولادت پیامبر برگزار شود.
رئیس بنیاد فارس شناسی زمان برگزاری مراسم افتتاحیه این همایش ملی را ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه بعدازظهر چهارشنبه ٢٢ آبان در تالار مرکز اسناد و کتابخانه‌های ملی استان فارس اعلام کرد
او افزود: نشست علمی اول این همایش صبح روز پنج‌شنبه ۲۳ آبان از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه در تالار مرکز اسناد و کتابخانه‌های ملی استان فارس با سخنرانی آقایان دکتر غلامرضا اعوانی با موضوع "رمز و رموز قرآن در تمثیل"، محمدیوسف نیری با موضوع "حافظ در حجاب تجلی قرآن" وحجت‌الاسلام قاسم کاکایی با موضوع "رویکرد حافظ به قرآن" آغاز می‌شود.
طبیعی گفت: محمود شالویی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گسترش زبان و ادبیات فارسی با موضوع "حافظی که اروپای شرقی می‌شناخت"، حجت‌الاسلام ناصر نقویان با موضوع "حافظ و قرآن" و دکتر محمدرضا خالصی معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با موضوع "تاثیر قران مجید بر رو ساخت‌های شعر حافظ" سخنرانان نشست دوم این همایش خواهند بود.
او خاطرنشان کرد: بعد ازظهر پنج‌شنبه ٢٣ آبان نشست علمی نخستین همایش ملی دولت قرآن با سخنرانی آقایان حجت‌الاسلام قادر فاضلی با موضوع "دولت بیدار، دولت قرآن"، دکتر محمدهادی همایون با موضوع "عاشورا در شعر حافظ" و محمدکاظم کاوه پیشقدم با موضوع تاثیر قرآن بر سبک غزل‌های حافظ" ادامه پیدا خواهد کرد.
رئیس بنیاد فارس شناسی، از آقایان دکتر خالصی و کاکایی به عنوان اعضای هیئت علمی این همایش یاد و خاطرنشان کرد: مشوق اصلی ما در برگزاری این همایش، نماینده، ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز بود که در چندین جلسه پیگیری کننده کار بودند.
مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: ایسنا
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۴:۴۸
منبع: باشگاه خبرنگاران
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۱:۲۶
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۰۹:۲۰

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار