۱۳:۴۷
دسته: فرهنگی
کد خبر: 27503246
مستندی از حضور داعش در افغانستان

مستندی از حضور داعش در افغانستان

محسن اسلام‌زاده، کارگردان و تهیه‌کننده مستند «زندگی میان پرچم‌های جنگی» گفت: در این مستند تلاش کردیم به مردمی که در فضای جنگ زندگی کردند، بیشتر بپردازیم. این فیلم روایتی از حضور داعش در افغانستان است.
به اشتراک بگذارید:

قدس آنلاین:محسن اسلام‌زاده، کارگردان و تهیه‌کننده مستند «زندگی میان پرچم‌های جنگی» گفت: در این مستند تلاش کردیم به مردمی که در فضای جنگ زندگی ‌کردند، بیشتر بپردازیم. این فیلم روایتی از حضور داعش در افغانستان است.
به گزارش قدس آنلاین، اسلام‌زاده درباره‌ مستند جدیدش که با موضوع حضور داعش در کشور افغانستان ساخته شده است، گفت: به دنبال کنجکاوی‌هایی که درباره‌ی حضور داعش در افغانستان داشتم، چند سفری برای تحقیق به افغانستان رفتم و با محلی‌ها صحبت کردم. تناقض میان حرف‌هایی که ‌شنیدم باعث شد تا خودم به یکسری از مناطق سر بزنم تا در جریان امور قرار بگیرم.
او ادامه داد: شمال غرب افغانستان را انتخاب کردم، چون اخبار زیادی از این منطقه به گوش می‌رسید که داعش در آنجا حضور پررنگ دارد. مدتی در آنجا با نیروهای دولتی بودم، بعد متوجه شدم که نیروهای دولتی نمی‌توانند کمکی به من بکنند؛ بنابراین با طالبان ارتباط گرفتم.
اسلام‌زاده با اشاره به دریافت موافقت طالبان برای حضور در مناطق آنان گفت: بعد از مدتی توانستم برای بازدید از مناطق تحت تسلط طالبان، به دیدن مناطق خلافت داعش بروم. در این فیلم که جنگ را از دو زاویه روایت می‌کنیم، خطرات بسیاری را پشت سر گذاشتیم، چون شمال غرب افغانستان منطقه حساسی است و جابه‌جایی ما به‌سختی صورت می‌گرفت.
وی افزود: در فیلم قبلی‌ام «تنها میان طالبان» نتوانستم به زندگی مردم بپردازم، ولی این بار تلاش کردم به محیط اطراف توجه کرده و تا حد ممکن زندگی مردم را میان این جنگ‌ها روایت کنم. در افغانستان مناطقی وجود دارد که هر روز دست یک قدرت است و سرنوشت زندگی مردم را تعیین می‌کند.
اسلام‌زاده ادامه داد: نام فیلم را «میان پرچم‌های جنگی» گذاشتم چون متأسفانه در افغانستان پرچم‌های زیادی وجود دارد که افراد در زیر آن‌ها باهم می‌جنگند!
او درباره‌ تفاوت این مستند با آثار قبلی‌اش توضیح داد: من در کشورهایی حضور داشتم که یا جنگ در آنجا وجود داشته، یا شبه جنگ یا انقلاب شده است. همه این تجربیات منجر به این شد که برای ساخت مستند «زندگی میان پرچم‌های جنگی» آماده‌تر سفر کنیم؛ ولی هر سفر جدید پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. پا گذاشتن در سرزمین ناشناخته با خطرات جانی و مالی همراه است. حتی بدتر از آن ممکن است نتوانیم فیلم را تمام کنیم.
این مستندساز خاطرنشان کرد: در اواسط تولید این فیلم بود که طالبان با ساخت آن مخالفت کرد و برای مدتی در روستایی به ما اجازه حرکت نداد ولی ما همه تلاشمان را کردیم از موقعیت‌های پیش‌آمده استفاده کنیم تا بتوانیم فیلم بهتری بسازیم. این سفر بسیار سخت بود و حس می‌کردم شاید بازگشتی در کار نباشد.
اسلام زاده این فیلم را به سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت داده است که در صورت پذیرفته شدن، برای نخستین بار روی پرده این جشنواره خواهد رفت.

انتهای پیام/

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: باشگاه خبرنگاران
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۴:۵۰
منبع: برترینها
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۳:۵۶
منبع: روزنامه قدس
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۲:۲۵
منبع: رسا
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۱:۳۶
منبع: شهید نیوز
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۰۹:۴۲
منبع: باشگاه خبرنگاران
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۰۹:۴۱
منبع: باشگاه خبرنگاران
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۰۹:۳۱
منبع: فرارو
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۰۹:۰۱

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار