۱۴:۵۸
منبع: ایرنا
دسته: سیاسی
کد خبر: 27505303
بروز مشکلات مضاعف در صورت عدم تصویب لوایح fatf

بروز مشکلات مضاعف در صورت عدم تصویب لوایح fatf

تهران- ایرنا- «هاشمی طبا: مخالفین fatf استدلالی قوی ندارند، دلار در چه شرایطی تا مرز 10 هزار تومان عقب نشینی می‌کند؟ و گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام آغاز و از سوی رئیس جمهور اعلام شد» از جمله مهمترین عناوین گزارش‌های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول 24 ساعت گذشته است.
به اشتراک بگذارید:

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی منتشر شده در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و با عنوان «برجسته های تارنماها» منعکس کرده است.

هاشمی طبا: مخالفین FATF استدلالی قوی ندارند

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در گفت و گو با سیدمصطفی هاشمی‌طبا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، آورده است: مهرماه امسال، کارگروه ویژه اقدام مالی موسوم به «FATF» مهلت نهایی ایران برای پیروی از معیارهای بین‌المللی را تا فوریه ۲۰۲۰ تمدید کرد. این درحالی است که صف‌آرایی موافقان و مخالفان پیوستن ایران به این لوایح همچنان ادامه دارد و با اینکه برخی تحلیلگران معتقدند که این موضوع تبدیل به بهانه ای برای گروهی در کشور شده تا با استفاده از تریبون‌های عمومی، اقدامات دولت را مخالف «مصالح عمومی» نشان دهند، اما نمی‌توان انکار کرد که عده ای نیز بدون سوءنیت و صرفا به دلیل برخی تبلیغات با تصویب نهایی لوایح FATF مخالف هستند.

سیدمصطفی هاشمی‌طبا در پاسخ به این سوال که علت مخالفت ها با لوایح FATF  در مقطع فعلی چه می‌تواند باشد، گفت: علت ظاهری که در بحث مخالفین وجود دارد این است که اگر ما لوایح FATF را تصویب کنیم، باید حاج قاسم سلیمانی را تسلیم کرده و اطلاعات بانک مرکزی را در اختیار آمریکا قرار دهیم و از همه بالاتر باید هرچه آنها می‌خواهند انجام دهیم، در حالی که به هیچ وجه چنین نیست. اما اینکه علت واقعی این مخالفت‌ها چیست، نمی‌دانم.

وی افزود: معتقدم که اگر ما این لوایح را تصویب نکنیم و در لیست سیاه FATF قرار بگیریم، اولین کسانی که از این ماجرا خوشحال خواهند شد ترامپ و نتانیاهو خواهند بود. چون با این کار تقریبا رابطه بانکی ما با بیشتر کشورهای دنیا قطع می شود. من نمی‌دانم اگر عده ای بر این باورند که ما باید با دنیا قطع رابطه بانکی کنیم، خب بهتر است از نظر سیاسی نیز قطع رابطه کنیم. به نحوی که از سازمان ملل هم خارج شویم و دلیل مان این باشد که چون در آنجا ۶ قطعنامه علیه کشور تصویب شده، باید خارج شویم. قطعنامه‌هایی که حتی بعضا اجازه تجاوز نظامی به کشور ما می‌داد.

تعداد مخالفین FATF زیاد نیست فقط سروصدایشان بلند است

وی بیان کرد: به نظرم ضمن اینکه ممکن است تصویب این لوایح توأم با برخی نکات منفی باشد، ولی اگر بخواهیم این‌گونه برداشت کنیم پس حضور ما در سازمان ملل نیز با فاصله تنها چند صندلی از نمایندگان اسرائیل می‌تواند تبعات منفی داشته باشد. در حالیکه ترجیح دادیم تبعات مثبت حضورمان در سازمان ملل نسبت به وجوه منفی‌اش بیشتر باشد و در آنجا حضور داشته باشیم. یا اینکه اگر بخواهیم چنین برداشتی از لوایح FATF داشته باشیم باید با همه کشورهایی که با اسرائیل رابطه دارند نیز قطع رابطه کنیم. زیرا جاسوسان اسرائیلی می‌توانند در آن کشورها به راحتی رفت و آمد کرده و سفارتخانه‌های ما را تحت نظر داشته باشند. ولی می‌بینیم که چنین تصمیمی گرفته نمی‌شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این پرسش که منافع ملی در نگاه مخالفین لوایح FATF چه جایگاهی دارد، گفت: به نظرم مخالفین این لوایح تعداد زیادی نیستند و فقط سروصدایشان زیاد است. به دلیل اینکه اگر چنین نبود وقتی رئیس‌جمهور صحبت از رفراندوم می‌کند، با چنین پیشنهادی مخالفت نمی‌کردند. زیرا اصولا کسانی که اطمینان دارند مردم موافق یا مخالف مسأله ای هستند، نباید با رفراندوم مخالفت کنند. بنابراین از آنجا که حرف آنها خریداری ندارد و اکثریت جامعه با آنها موافق نیست، نتیجه هر رفراندومی نیز به ضررشان تمام می‌شود.

آقایان اگر مدعی هستند که دولت باید اقداماتی برای بهبود اوضاع انجام دهد، به جای کلی گویی، آن اقدامات را تشریح کنند. متاسفانه مخالفین دولت به جای اینکه بگویند دولت باید چه کاری انجام دهد، تنها به پرسیدن این سوال بسنده می‌کنند که دولت چرا ضعیف است؟

وی گفت: مخالفین FATF استدلال قوی ندارند و تنها با «بلندگو» صحبت می‌کنند. مانند بسیاری از این رادیوهای خارجی که دوساعت وقت در طول شبانه روز اجاره می‌کنند و نام خود را «صدای ایران در کل دنیا» می‌گذارند و با یک میکروفون اجاره ای برای ساعاتی حرف‌های شخصی خود را می‌زنند.

هاشمی‌طبا با بیان اینکه عدم تصویب لوایح FATF ما را دچار مشکلات مضاعف می‌کند، گفت: در این حالت، رهبران آمریکا و اسرائیل بیشتر خوشحال می‌شوند.

دلار در چه شرایطی تا مرز ۱۰ هزار تومان عقب نشینی می کند؟

پایگاه خبری خبرآنلاین در گفت و گو با سیدکمال سیدعلی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی، آورده است: وی باور دارد چنانچه روند افزایش نقدینگی به این شکل ادامه یابد در آینده و ظرف دو سال آینده بازار ارز دوباره جهش خواهد یافت با این همه اگر از منابع صندوق توسعه ملی برای واردات مواد اولیه کارخانجات استفاده شود تولید رونق می‌گیرد و قیمت‌ها روند کاهشی خواهد یافت. در ادامه قسمتی از این مصاحبه را می‌خوانید.

قیمت ارز همچنان در حالتی بی نوسان باقی مانده است، آیا می‌توانیم امیدوار باشیم که در آینده هم این روند ادامه داشته باشد؟
وضعیت قیمت ارز مانند هر کالای دیگر صرفا با بررسی یکی دو فاکتور به دست نخواهد آمد ولی به طور کلی عامل تعیین کننده در قیمت آن روابط سیاسی ایران با کشورهای دیگر و از همه مهمتر ایالات متحده است. چنانچه در آینده نزدیک روابط این دو خصمانه‌تر شود، قیمت ارز دوباره رشد خواهد کرد و اگر روابط میان دو کشور به سمت مصالحه برود طبعا قیمت دلار تا مرز ۱۰ هزار تومان هم کاهش خواهد یافت. این میان برقراری اینستکس یا سازوکارهای مشابه هم می‌تواند نقشی مشابه بازی کند و دلار را تا ۱۰ هزار تومان کاهش دهد.


کاهش اخیر قیمت ارز ناشی از چه بود؟
ببینید قیمت هر کالایی باید به‌گونه‌ای تعیین شود که مصرف کننده امکان تهیه آن را داشته باشد. به بیان دیگر اگر قیمت کالاها آن قدر افزایش یابد که دیگر نتواند مصرف کننده آن را تهیه کند عملا نقض غرض شده و بازار تعطیل می‌شود. یعنی اگر قیمت ارز سبب شود کالاهای وارداتی با قیمت گرانتری عرضه شوند که دیگر مصرف کننده امکان خریدن را نداشته باشد کاهش مصرف سبب می شود تا دوباره قیمت ارز را کاهشی خواهد کرد. در گذشته قیمت ارز بیش از کشش بازار افزایش یافت که این مهم سبب شده تا در ماه‌های گذشته قیمت‌ها به سمت تخلیه شدن پیش بروند چرا که با قیمت های پیشین بازرگانان امکان مبادلات خود را نداشتند. این مهم گرچه سبب شد تا واردات کشور روند کاهشی به خود بگیرد و تا حدی در برخی از کالاها تولید داخل جایگزین واردات شد ولی در کالاهایی که امکان جایگزین توسط تولید داخل وجود ندارد و این کماکان بالا و تورم زاست.


تا کنون چقدر از ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشته است؟
آن طور که گزارش شده حدود ۹ میلیارد دلار ارز به سامانه نیما بازگشته و آنطور که آمارهای رسمی می‌گویند بالغ بر ۵۰ درصد از ارز حاصل از صادرات نیز در ۶ ماهه نخست به کشور برگشت. چنانچه ارز حاصل از صادرات کالاهای قاچاق نیز به کشور وارد شود احتمالا دست کشور در این بخش بازتر خواهد بود و اندکی به کاهش قیمت‌ها کمک کند. این میان باید توجه داشت که ۵۰ درصد دیگر از ارزی هم که توسط صادرکنندگان وارد کشور نشده به شکل کالا وارد کشور می‌شود که این نیز در شرایط فعلی اتفاق مفیدی است. خوشبختانه پس از تمهیداتی که اندیشیده شد عملا بازرگانان با بانک مرکزی به تفاهم رسیدند و رغبت صادرکنندگان برای واردات ارز افزایش یافت.

گام چهارم کاهش تعهدات ایران در برجام آغاز و از سوی رئیس جمهور اعلام شد

وب سایت خبری خبرآنلاین گزارش داد: گامی که بسیاری از بابت برداشتن آن از سوی ایران نگران بودند، بالاخره برداشته شد و توسط حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان اعلام شد. اروپائی ها از یک ماه پیش نسبت به این اقدام به تهران هشدار داده بودند اما همانطور که قابل حدس بود، آنها نتوانستند اقدامی اساسی برای وفای به تعهدات خود انجام دهند. بدعهدی های طرف اروپائی سرانجام تا آنجا پیش رفت که ایران دست به اقدامات گسترده‌تری در جهت کاهش تعهدات خود زد. رئیس‌جمهور در حالی خبر اقدام ایران برای کاهش مجدد تعهدات از سوی ایران عمل کرد که گفت، از حساسیت طرف‌های غربی نسبت به فردو و سانتریفیوژها آگاهی دارد. اروپائی‌ها پیش از این گفته بودند اگر ایران چنین گامی را بردارد از برجام خارج خواهند شد.

چرا این گام مهم است؟

 عزم ایران برای برداشتن گام چهارم، از مدت ها قبل کشورهای باقی مانده در توافق هسته ای را به تکاپو واداشته بود. با وجود اینکه اروپائی‌ها مدام ابراز نگرانی از آینده برجام می کردند، اما باز هم بی عملی آنها ادامه یافت و در نهایت ایران وادار شد تا گام چهارم را هم در جهت کاهش تعهداتش بردارد. برایان هوک پیش از اعلام خبر آغاز چهارمین اقدام ایران، از قدم تازه کشورمان با عنوان باج‌گیری یاد کرد. هر چند اروپائی‌ها از روند موجود ناراضی هستند، اما به نظر آنها هم می‌دانند که خواسته‌های ایران بر اساس برجام بر حق است.

همچنین روز دوشنبه علی ربیعی در مورد روندی که اروپائی‌ها در پیش گرفته اند، گفت: «قطعاً بنا به وعده‌ای که داشتیم در گام‌های مختلف هم به اروپایی‌ها فرصت دادیم و هم افکار عمومی خودمان دیدند که با صبوری و صبر استراتژیک که داشتیم این ما نبودیم که خواستیم از برجام خارج شویم و این سیاست زورگویانه آمریکا و عدم مقاومت اروپا بوده که ما را به این نتیجه رسانده است.»

نگرانی اروپائی ها

در مهرماه اتحادیه اروپا به صورت خصوصی به ایران پیام داد که در صورت ادامه کاهش تعهدات از سوی ایران، تا ماه نوامبر از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد. رهبران سه کشور انگلیس، آلمان فرانسه همچنین با اشاره به حمایت خود از توافق هسته ای ایران مدعی شدند که زمان برای توافق طولانی تر با ایران در باره مسائل مربوط به امنیت منطقه از جمله برنامه موشکی این کشور فرا رسیده است. آنها در واقع همان حرفی را تکرار کردند که ترامپ مدت هاست در پی آن است.
در ادامه این دست از هشدارها، راب مک ایر سفیر بریتانیا در ایران، روز شنبه، ویدئویی درباره برجام در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد. مک‌ایر گفت: «در هفته‌های آینده تصمیمات مهمی درباره آینده برجام پیش روی ایران خواهد بود. ما می‌خواهیم این تفاهمنامه باقی بماند.»

مک ایر افزود: «معتقدیم پیدا کردن یک راه حل دیپلماتیک بسیار ضروری، ولی ممکن است. اما در عین حال بسیار نامطلوب خواهد بود که ایران قدم‌هایی بردارد که باعث فروپاشی برجام شود.» این در حالیست که نه تنها اروپا قدمی برای جبران خسارت های زیاد مالی ایران برنداشته، که حالا کماکان توقع دارد که ایران از توافقی پیروی کند که هیچ سودی برای کشور ندارد. به تازگی مشخص شده که آنها حتی در مورد اینستکس هم مذاکراتی را با آمریکائی ها داشته اند و محدودیت هایی را برای اتفاقی که به نظر هرگز رخ نمی دهد، پذیرفته اند و به خواسته آمریکا در این مورد که کالاهایی را که تحریم است به ایران نفرستند، تن داده اند.

با این حال به اعتقاد بسیاری از ناظران، اروپائی ها درمورد خروج از برجام بر اثر گام چهارم نمی توانند جدی باشند. سیاست آنها تا امروز اینگونه بوده که بودن هر توافقی بهتر با ایران بهتر از نبودن آن است. آنها هرچند از دست ایران آزرده هستند اما تاکنون نتوانسته اند از پس مشکلات و موانعی که ایالات متحده برای آن ها گذاشته بر بیایند. بر اساس عملکرد آنها، کاهش گام به گام تعهدات از سوی ایران غیرمنطقی به نظر نمی رسد.

عضو جامعه روحانیت: جبهه پایداری به دنبال امتیازگیری بیشتر است

وبگاه خبری خبر آنلاین در گفت و گو با حجت الاسلام حسین ابراهیمی، عضو جامعه روحانیت مبارز، آورده است: خبر دیدار اعضای جبهه پایداری با جامعه روحانیت مبارز که منتشرشد، امیدها در اردوگاه اصولگرایی زنده شد تا ساز همیشه مخالف جبهه پایداری این بار با ساز دیگر گروه‌های اصولگرایی در یک دستگاه کوک شود و این بار سمفونی وحدت در میان اصولگرایان نواخته شود؛ امری که سالهاست با اردوگاه اصولگرایی بیگانه است و متهم ردیف اول آن هم جبهه پایداری است.

مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری خیلی صریح به انتقاد از ائتلاف اصولگرایان پرداخت و از «پدرسالاری» در این جریان سخن گفت. او برای هم قطاران خود در جریان اصولگرایی خط و نشان کشید و آشکارا به وحدت اصولگرایان حمله کرد. روح‌الله حسینیان نیز در گفتگویی از اقبال جامعه به محمود احمدی‌نژاد سخن گفت؛ کسی که به گفته همه اصولگرایان جایی میان ائتلاف اصولگرایان ندارد.  قاسم روانبخش دیگر عضو جبهه پایداری و از نزدیکان آیت‌الله مصباح هم علنا گفت که جبهه پایداری عضو شورای وحدت نیست.

*آقای ابراهیمی، چند وقتی بود که خبرهای خوبی از ائتلاف اصولگرایان به گوش می‌رسید و حتی جبهه پایداری هم وارد سازوکار ائتلاف شده بود و همه امیدوارم بودند این بار جبهه پایداری هم با دیگران گروه‌های اصولگرا همراه شود. اما چند روز گذشته آقای آقاتهرانی و دیگر اعضای پایداری رسما علیه شورای ائتلاف موضع گرفتند و حرف از پدرسالاری در این شورا زدند، نگاه شما به مواضع اخیر اعضای این جبهه علیه شورای ائتلاف چیست؟

جبهه پایداری در هر مرحله‌ای از انتخابات یک سری مسائلی را گفتند که تقریبا بیانگر این بود که با بقیه اصولگرایان کنار نمی‌آیند، اما در نهایت این گونه نشد. من اعتقاد دارم که در بین آنها افرادی هستند که می توانند با وساطت این مشکل را حل کنند. گمان می کنم که جبهه پایداری نمی‌تواند از اصولگرایان جدا باشد، در نهایت جبهه پایداری در ائتلاف حضور پیدا خواهد کرد، شاید این رفتارها مقدمات این باشد که بتوانند وزن بیشتری از خود نشان دهند یا امتیاز بیشتری بگیرند. اگر جبهه پایداری جدا شود هم چیزی عائدشان نمی‌شود.

*یعنی شما معتقدید که این خط و نشان کشیدن جبهه پایداری برای گرفتن سهم و امتیاز بیشتر است؟

بله من معتقدم که همین‌گونه است، در واقع نه جبهه پایداری می‌تواند جدا کار کند نه ائتلاف. اگر با هم کار کنند می‌توانند یک حضور خوبی از خود در مجلس هم نشان دهند، اما اگر بخواهند ساز اختلاف بزنند، معتقدم دستاوردی نخواهند داشت.

دعوا بر سر «سرا»

وب سایت خبری فرارو در گفت و گو با اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، آورده است: بعد از اینکه طرح سامانه رای سنجی اصلاح‌طلبان در شورای عالی سیاست‌گذاری این جبهه به تصویب اکثریت اعضا رسید، چهار حزب جبهه اصلاحات از جمله کارگزاران و اعتماد ملی نسبت به این سازوکار انتخاباتی انتقادات تند و تیزی را کردند، نوک پیکان انتقادات آن‌ها به سمت حزب اتحاد ملت طراح اصلی این مکانیزم نشانه رفته، این در حالیست که به گفته جواد امام سامانه سرا به تائید سید محمد خاتمی نیز رسیده است.


اتحاد ملت دست بالاتر را نسبت به کارگزاران و اعتماد ملی دارد
علی‌تاجرنیا عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در گفت وگو با فرارو با تاکید بر اینکه طی دو دهه اخیر و بعد از دوم خرداد ۷۶، حزب اتحاد در حال حاضر و مشارکت در گذشته به لحاظ گفتمانی و تشکیلاتی دست بالاتری را نسبت به سایر احزاب اصلاح‌طلب دارند، اظهار داشت: «در حال حاضر نیز بخشی از انتقاداتی که نسبت به سامانه سرا می‌شود، نسبت به این است که حزب اتحاد ملت این سازوکار را پیشنهاد کرده است.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به انتقادات تند گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی که از حمیدرضا جلالیی پور و حزب اتحاد ملت در رابطه با مطرح کردن سامانه سرا انجام داده است، گفت: «متاسفانه آسیب عارضه من قال و ما قال به نخبگان سیاسی ما نیز سرایت کرده، به بیان دیگر دوستان بدون اینکه به محتوای کلام و این که چه چیزی گفته می‌شود، توجه کنند، تنها به گوینده سخن توجه می‌کنند و قصد مخالفت با آن را دارند.»  «در این طرح نیز اگر چه تصمیم‌گیری از یک محفل کوچک به جمع بزرگ‌تری منتقل شده، اما به دلیل این‌که حزب اتحاد ملت قدرت سازمان‌دهی بیشتری نسبت به سایر احزاب اصلاح‌طلب دارد، این مخالفت‌ها صورت می‌گیرد، از سویی بخشی از انتقادات نیز ریشه حزبی ندارند، بلکه مربوط به گذشته و شخصی است، اما برخی سرا را دست آویزی برای انتقاد دیده‌اند، که این امر منازعات حزبی را ایجاد کرده و این مسئله نیز زمینه‌ساز به وجودآمدن مشکلاتی شده است.»

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت همچنین در واکنش به سخنان دبیرکل حزب کارگزاران که سامانه سرا را دموکراسی وارونه خوانده است، گفت: «سخنان آقای کرباسچی را نباید به حساب کل حزب کارگزاران گذاشته، وی نیز در انتخابات سال ۸۸ موضعی خلاف، موضع رسمی خزب کارگزاران گرفت، بنابراین نظرات بدنه این حزب با نظرات کرباسچی متفاوت است.» «اگر افرادی که در حال حاضر بالای ۶۰ سال سن دارند و به خاطر برخی از مشکلات شخصی، منازعات حزبی را به وجود آورده‌اند را از راس برخی‌احزاب اصلاح‌طلب کنار بگذارند، شما مطمئن باشید، نسل جوان اصلاح‌طلب مشکلات به مراتب کمتری با یکدیگر خواهند داشت.»

کارگزاران به دنبال بستن لیست پشت درهای بسته است
رضا باوفا عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با اشاره به اینکه این تشکل سیاسی از هر حرکتی که منتج به ایجاد شفافیت‌ در سازوکار انتخاباتی اصلاح‌طلبان‌شود، استقبال می‌کنند، گفت: «سامانه‌رای‌ سنجی‌ اصلاح‌طلبان‌ که‌ به صورت اختصار «سرا» خوانده می‌شود، حاصل‌ خرد جمعی است که بیش از سه چهارم اعضای شورای عالی اصلاح‌طلبان به آن رای داده‌اند، از سویی این طرح در جلسات مختلف پخته شد و بعد از آن برای رای گیری در شورای عالی مطرح شد.»

وی با اشاره به اینکه مخالفان سامانه سرا را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد، اظهار داشت: «دسته اول کسانیکه هستند که با کلیات قضیه مشکلی ندارند و تنها در اجرای جزئیات دغدغه دارند، که در این رابطه نیز مقرر شده افرادی که نقطه نظری در رابطه با سازوکار اجرایی این سامانه دارند، آن را به شورای عالی منتقل کنند، این در حالیست که تنها کلیات سامانه‌رای‌سنجی به تصویب رسیده و هنوز جزئیات در شورای عالی اصلاح‌طلبان مورد بررسی قرار نگرفته است.» «اما دسته دوم منتقدین که مهم‌ترین چهره آن‌ها افراد کارگزاران از جمله آقای کرباسچی هستند، از اساس با این رویکرد مخالف هستند و می‌خواهند همچنان به مانند گذشته لیست‌ها از طریق لابی‌گری و پشت درهای بسته تعیین شود، اتفاقی که سامانه‌سرا به منظور جلوگیری از تکرار چنین رخدادهایی ایجاد شده است.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه سامانه سرا تنها کارکرد انتخاباتی ندارد، گفت: «این مکانیزم به مرور قرار است به عنوان شبکه تصمیم‌گیری اصلاح‌طلبان در کل کشور عمل کند و از این طریق بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان نیز در تصمیم‌گیری‌های کلان سهیم شوند.»

چهره هایی که در جریان اصلاحات به مرز ۶۰ سالگی رسیده اند باید جای خود را به جوان ترها بدهند؛  رویه نگاه از بالا به پایین برخی افراد باید از بنیان دگرگون شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در گفت و گو با علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح طلب، آورده است: این نماینده پیشین مجلس در ارتباط با انتقاداتی که در چند وقت اخیر، نسبت به عملکرد و بیانیه مجمع روحانیون مبارز در رهبری جریان اصلاحات مطرح می‌شود، اظهار داشت: «در مجمع روحانیون مبارز نیروهای صاحب نفوذی حضور دارند و تصمیم‌گیری‌های در سطح کلان باید از منفذ شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گذار کند. در همین زمینه خواست مجمع روحانیون برای عدم قرار گرفتن نام افراد غیر اصلاح‌طلب در لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان، بیان کننده یک خواست عمومی در بدنه جریان اصلاحات است. در حقیقت، رد صلاحیت‌های گسترده و تلاش‌های دولت برای دادن لیست مشترک با اصلاح‌طلبان، منجر شد که برخی افراد نزدیک به دولت یا اعتدال‌گرایان، در لیست اصلاح‌طلبان جای بگیرند اما متاسفانه در مجلس رفتار این افراد نه تنها با اصلاح‌طلبان همدلانه نبود، بلکه حتی مواضعی ضد تصمیمات فراکسیون امید از سوی این نهادها اتخاذ شد.»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در بخش دیگری از گفته‌ها خود گفت: «اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده نیز با موانعی خاص همراه هستند که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان تداوم نظارات استصوابی شورای نگهبان ارزیابی کرد که به احتمالی زیاد چهره‌های مطرح اصلاح‌طلب حضور پیدا نخواهند کرد. نکته دوم این‌که به هر حال افرادی در مجموعه اصلاح‌طلبان هستند که منافعاشان در محافظه‌کاری و بی‌عملی‌های سیاسی است که اسم «اعتدال» را بر آن می‌گذارند.»

تاجرنیا در بخشی دیگر از گفته‌های خود در پاسخ به این پرسش که آیا اکنون زمان تغییر نسلی در جبهه اصلاحات ضروری به نظر نمی‌رسد، تاکید کرد: «باید توجه داشت که بخشی از موفقیت‌های جریان اصلاحات طی دو دهه گذشته مرهون تلاش‌های افرادی است که اکنون به مرز ۶۰ سالگی رسیده‌اند. این‌ها باید بدانند همان‌گونه که انسان در حوزه اجرایی با گذر سن ممکن است خسته‌تر شوند و ضروری است افراد جوان‌تر جایگزین شود، در عرصه سیاسی نیز همین قاعده مصداقیت دارد. باید لزوم این مساله احساس شود و برخی افراد این فضا را برای نسل جدید مهیا کنند. متاسفانه این موضوع اصلاح‌طلب و اصول‌گرا ندارد. رویه نگاه از بالا به پایین برخی افراد باید از بنیان دگرگون شود.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب پیرامون انتقاد از اصلاح‌طلبان پیرامون عدم راه دادن به نسل جدید برای حضور در عرصه‌های اجرایی و مدیریتی، اظهار داشت: «ایراد انتقادی با مضمون حداکثری قابل پذیرش نیست، اکنون در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان افراد جوانی حضور دارند که افراد موثری نیز هستند. با این اوصاف، براین باور هستم که هنوز راه برای ورود افراد جوان‌تر به عرصه باز است و سیاست‌ورزی و تصمیم‌گیری در حوزه مسائل سیاسی، اجرایی و مدیریتی کشور نیاز به بازبینی دارد. هر چند اصلاح‌طلبان جلوتر از اصول‌گرایان هستند اما نیز نیازمند ورود افراد نسل جوان به عرصه است.»

اکرمی: ناطق نوری در جلسات جدید جامعه روحانیت مبارز شرکت نمی کند؛ او در مواضع گذشته اش تجدیدنظر نکرده؛  تقی رهبر: عدم شرکت در جلسات نباید به معنای مخالفت با جامعه روحانیت تلقی شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب در گفت و گو با دو عضو جامعه روحانیت، مطرح کرد: بازگشت علی اکبر ناطق نوری به نشست شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، آن‌هم پس از دوری‌گزینی ۱۰ ساله، در اوایل مهر ماه محل تحلیل و توجه رسانه‌ای زیادی قرار گرفت. اکنون با گذشت بیش از یک ماه، این پرسش نزد افکار عمومی و اصحاب رسانه مطرح شده که آیا ناطق نوری مجددا در نشست‌های جامعه روحانیت حاضر شده یا فقط صرف حضور به عنوان میهمان، آن‌هم تنها در یک نشست بوده است. خبرنگار «انتخاب» موضوع را در گفت و گو با اعضای جامعه روحانیت پی‌گیری کرده است.  

ناطق نوری به جامعه روحانیت مبارز باز نگشته است

حجت الاسلام سید رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز، در ارتباط با بازگشت علی اکبر ناطق نوری به جامعه روحانیت مبارز تاکید می‌کند: «هیچ‌گونه چرخشی در مواضع و رفتار ناطق نوری اتفاق نیافتاده و تجدیدنظری در مواضع گذاشته او را شاهد نبوده‌ایم.» «متعاقب جلسه قبلی دیگر شاهد حضور او در نشست‌های جامعه روحانیت نبوده‌ایم و حضور قبلی ناطق نوری نیز پس از دعوت آیت الله موحدی کرمانی بود که به نظر می‌رسد در صورت دعوت مجدد وی به عنوان میهمان حضور پیدا می‌کند.»

عدم شرکت ناطق نوری در نشست‌ها نباید مخالفت قلمداد شود

در ارتباط با همین موضوع، محمد تقی رهبر، یکی دیگر از اعضای جامعه روحانیت مبارز به خبرنگار «انتخاب» گفت: «بازگشتی در کار نیست، چون رفتنی در کار نبوده است. اساسا ما همه یکی هستیم و اگر شخصی برای مدتی نتواند حضور پیدا کند، بدین معنا نیست که جدا شده یا اختلافات عمیقی وجود دارد.»  «او عضو جامعه روحانیت مبارز است و اعضا نیز رغبت داشتند او بیشتر حضور پیدا کند. این روند به معنای جدایی نیست. در بسیاری مواقع برخی از اعضا برای چند هفته به دلیل برخی موانع فرصت حضور را پیدا نکرده‌اند.» «عدم شرکت مساله‌ای اختیاری است اما به معنای مخالفت با جامعه روحانیت نباید تلقی شود.»

حداکثر ۱۰ تن از لیست تهران شایسته نمایندگی بودند؛ حتی اگر نتوانستیم روی ۳۰ تن به تفاهم برسیم، باز هم نباید ائتلاف کنیم

تارنمای خبری تابناک در گفت و گو با عبدالرضا هاشم زایی، عضو فراکسیون امید، آورده است: همیشه در گذشته، دو انتخابات و دو جناح سیاسی در کشور وجود داشت که طرفداران آن جناح‌ها به لیست و افراد وابسته به این گروه‌ها رأی می‌دادند و اگر افرادی هم بودند که طرفدار هیچ یک از این جناح‌ها نبودند، بسته به شرایط موجود و تمایل به بهبود اوضاع، به جناحی که به افکار آن‌ها نزدیک بود، رأی می‌دادند.

اما در این دوره، اوضاع قدری متفاوت‌تر شده و واقعیت این است که بر اثر تحولات رخ داده در دو سال گذشته و همین‌ طور کارنامه به جای مانده از عملکرد ضعیف مجلس و دولت مورد حمایت جریان اصلاح‌طلب، حالا دیگر بدنه اجتماعی سابقاً حامی این جریان سیاسی با طرح‌های گذشته ـ که نتیجه‌ای مشابه به همراه خواهند داشت ـ همراهی نمی‌کند.

عبدالرضا هاشم زایی، اظهار داشت: صحبت‌هایی که در خصوص انتخابات می‌شود، بیشتر اظهارنظرهای شخصی است و هنوز تصمیم جدی در خصوص نحوه حضور در انتخابات و چگونگی آن گرفته نشده است.

وی در خصوص حضور عارف در سرلیست گفت: فراکسیون امید در تنظیم لیست‌ها تأثیرگذار نیست و تشکلی درون مجلس است؛ هرچند افرادی از این فراکسیون، عضو شورای عالی اصلاحات هستند و اینکه چه کسانی قرار است در انتخابات باشند، باید در جلسات مختلف درباره آن تصمیم گیری کرد.

وی در خصوص احتمال ائتلاف و استفاده از یار کمکی نیز گفت: من از ابتدا با این روش مخالف بودم. اعتقاد من این است، هر حزب و گروه سیاسی بعد از انتخابات باید با هم ائتلاف کنند. ائتلاف قبل از انتخابات، معنی ندارد و اگر قرار است در انتخابات شرکت کنیم، باید با پرچم خودمان وارد شویم.  حتی اگر اصلاح طلبان نتوانستند در شهری مثل تهران، روی تمام ۳۰ نفر به تفاهم برسند، باز هم باید مستقل وارد انتخابات شوند. به نظر من، ما باید با کسانی که حتی در اصول پایه هم با آنان مشکل داریم ـ صرفا به خاطر پیروزی در انتخابات ـ وارد ائتلاف شویم.

وی گفت: اصلاح طلبان از مجلس چهارم به بعد دچار مشکلات زیادی شدند. تا پیش از آن، شورای نگهبان وظیفه نظارتی بر عهده داشت؛ به عبارت دیگر، اگر کاندیدایی در هیأت‌های اجرایی صلاحیتش رد می‌شد، برای آنکه دولت‌ها اعمال نفوذ نکنند، شورای نگهبان وارد می‌شد و احقاق حق می‌کرد.

عبور قیمت پراید از مرز ۵۱ میلیون تومان؛ دلایل اوج‌گیری قیمت‌ها در بازار خودرو چیست؟

پایگاه خبری تابناک در گفت‌وگو با فرید زاوه، کارشناس بازار خودرو،  آورده است: آخرین آمار ارائه شده در مورد عملکرد صنعت خودرو نشان می دهد، در هفت ماهه سال جاری در مجموع ۴۳۰ هزار و ۸۲۳ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شده که این میزان تولید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۴.۹ درصد افت داشته است. به طور خاص، میزان تولید خودروی سواری در هفت ماهه سال جاری ۳۹۵ هزار و ۷۸۳ دستگاه بوده که این میزان تولید نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۶.۲ درصد کاهش داشته است.

بررسی ها نشان می دهد در هفت ماهه نخست سال جاری، گروه صنعتی ایران خودرو در مجموع ۱۷۹ هزار و ۷۰۴ دستگاه خودروی سواری و گروه صنعتی سایپا ۲۰۱ هزار و ۸۹ دستگاه خودروی سواری تولید کرده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب میزان تولید این دو خودروساز بزرگ با افتی ۳۶.۹ درصدی و ۲۴.۱ درصدی روبه رو شده است.

فرید زاوه در این گفت‌وگو با اشاره به اینکه این روزها قیمت ها در بازار خودرو از نوسانات جزئی عبور کرده است، در مورد دلایل افزایش قیمت خودرو گفت: اولین و اصلی ترین دلیل این است که عرضه کاهش یافته است. هر چند متأسفانه آمار روزانه ای در مورد میزان تولید خودرو توسط خودروسازان کشور منتشر نمی شود اما طبق آمار رسمی که وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر کرده، در هفت ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته عرضه خودرو ۳۵ درصد کاهش یافته است.

دومین دلیل به انتظارات تورمی که در سطح جامعه وجود دارد بازمی گردد. با اینکه اقتصاد کشور یک تورم سنگینی را پشت سر گذاشت به دلیل آنکه تغییری در سیاست های پولی کلان ایجاد نشد و همچنان موتور تولید نقدینگی به سرعت به فعالیت خود ادامه می دهد و به علاوه اتفاقات سیاسی که در حال رخ دادن است باعث شده تا همچنان انتظارات تورمی وجود داشته باشد و باعث افزایش قیمت شود.

وی افزود: همچنین دلیل سوم، خبر توقف تولید برخی خودروها از جمله پراید و پژو ۴۰۵ می باشد که در افزایش قیمت در بازار خودرو موثر بوده است، چون این توقف تولید این پالس را به بازار می دهد که حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد میزان تولید خودرو کاهش خواهد یافت و از سوی دیگر خودروسازان به گونه ای عمل نکرده اند که فعالان بازار به این نتیجه برسند که با این توقف تولید، خودروهای دیگر جایگزین آن ها خواهد شد. مثلاً تولید خودرویی مانند تیبا که به عنوان جایگزین پراید مطرح می شود، آن قدری نیست که بازار را امیدوار به جایگزینی کند.

این کارشناس بازار خودرو با بیان اینکه به نظر من هنوز التهاب بازار خودرو شروع نشده است، ادامه داد: اما این خطر وجود دارد که این التهاب بازار را فرا گیرد.

اعدام فاطمی ۶۵ ساله شد

تارنمای خبری عصر ایران نوشته است:  ۱۹ آبان، یادآور اعدام دکتر سید حسین فاطمی وزیر امور خارجۀ دولت ملی دکتر محمد مصدق و مدیر روزنامۀ «باختر امروز» در سال ۱۳۳۳ است.  در شصت و پنجمین سالروز تلخ ترین اتفاق پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و دربارۀ این چهرۀ مشهور تاریخ مطبوعات و سیاست در ایران، ۲۰ نکتۀ گفته شده یا کمتر گفته شده را می توان یادآور شد:

۱. نخستین ایرانی؛  سید حسین فاطمی، نخستین ایرانی است که در خارج از کشور، دکتری روزنامه نگاری دریافت کرده است. وجه سیاسی او اما چنان پُررنگ است که این نکته تا سال ها پیش مغفول مانده بود.


۲. باجناق ژنرال؛ سید حسین فاطمی در عصر پهلوی و در سال ۱۳۳۳ اعدام شد و باجناق او (مهدی رحیمی) اندک زمانی پس از سقوط رژیم پهلوی و در سال ۱۳۵۷. فاطمی در زندان دژبان مرکز بود که همسر او –پریوش سطوتی – به اتفاق خواهرش به ملاقات می رفتند و یکی از افسران دل به خواهر همسر فاطمی داد و چون دانست پدر آنان نظامی است (سرتیپ سطوتی) بیم ناک گرایش سیاسی باجناق نشد و ازدواج، صورت پذیرفت.

۳. نشان همایون؛  شاه اگرچه خود خجالتی بود اما تا پیش از وزارت خارجه شخصیت دکتر فاطمی را دوست داشت و دست کم بر دکتر مصدق ترجیح می داد. فاصلۀ سنی او با مصدق زیاد بود اما تنها دو سال از فاطمی کوچک تر بود. حتی گفته شده که در ملاقاتی او را شایسته تر از مصدق معرفی کرده و بعدتر که درمی یابد فاطمی این راز را با مصدق در میان نهاده می رنجد. با این حال چند ماه قبل از کودتا فاطمی را شایسته دریافت بالاترین مدال حکومتی (نشان همایون) تشخیص داد.

۴. ردّ فرجام خواهی؛ فرض علاقۀ قبلی شاه، به فاطمی این پرسش را پدید می آورد که چرا با تقاضای فرجام او موافقت نکرد و بدین ترتیب بر حکم اعدام، مُهر تأیید زد؟ سه دلیل می توان آورد:

اول این که بعد از کودتای ناکام ۲۵ مرداد ۱۳۳۲ که از ایران گریخت و بعد از کلاردشت و بغداد، سر از رم ایتالیا درآورد سفارت ایران از پذیرش او خودداری کرد و گفتند وزیر امور خارجه تلگراف زده که شاه عملا کنار رفته است. خروج پادشاه همراه ملکه در غیر سفرهای رسمی و بعد از حادثه ای در کشور در عرف حکومت های سلطنتی این گونه تعبیر می شود.

دوم این که در روزنامه باختر امروز در فاصله ۲۵ تا ۲۸ مرداد از شاه به عنوان «فراری بغداد» یاد می کرد و به تندی به دربار می تاخت. در میدان بهارستان نیز نطق تندی ایراد کرد.

دلیل مهم تر اما این است که در مهر ۱۳۳۳ افسران حزب توده اعدام شده بودند و حتی مرتضی کیوان که افسر و نظامی نبود به خاطر همراهی با آنان تیرباران شد. به شاه گفتند دکتر فاطمی هم درخانه یک دندان پزشک عضو حزب توده – دکتر محمود محسنی- پنهان شده و شاه که با توده ای ها هیچ سازگاری نداشت، راضی به اعدام وزیر دولت خود شد که از دست او نشان همایون دریافت کرده بود. البته فاطمی هیچ ارتباط تشکیلاتی با توده ای ها نداشت و تنها به این خاطر به آن خانه پناه برد که احساس کرد به لحاظ تشکیلاتی امن تر است.

۵. یادگارِ فاطمی؛ اگر شاه فرجام خواهی فاطمی را رد کرد، چرا برخی همچنان بر علاقه او به فاطمی اصرار دارند؟...

فوتبال‌ساحلی پرچم قهرمانی ایران را در امارات برافراشت

وب سایت خبری عصرایران در این گزارش آورده است:  «یزد میایی با خودت لباس گرم بیار!» این جمله اواخر تابستان بیشتر به یک شوخی در مکالمه دو دوست شباهت دارد اما اگر یزد را تنها با کویر و بیابان‌های خشک می‌شناسید شما هرگز «طزرجان» و «ده‌بالا» نرفته‌اید. ییلاق‌های استان یزد که با ارتفاع ۲۶۰۰ متر از سطح دریا سرسبز، خنک و سرد هستند.

یزد ممکن است ییلاق خوش یا آنطور که خودشان می‌گویند «خَش» داشته باشد اما دریا و ساحل ندارد، با این همه معدن ستاره‌های فوتبال‌ساحلی است. تیم گلساپوش این استان یک‌جورهایی بارسلونای فوتبال ساحلی‌ایران است و انبوهی از ستاره‌های ملی‌پوش را در خود پرورش داده یا حتی از استان‌های دیگر به خدمت گرفته است.

امسال حمید بهزادپور، محمدعلی مختاری، سیدعلی ناظم، مهدی شیرمحمدی از تیم گلساپوش و سعید پیرامون و هادی فرهمند از تیم ایفا ارادکان به تیم‌ملی دعوت شدند. آنها در تیم‌ملی فوتبال ساحلی بانوان و حتی ناشنوایان هم بازیکنان برجسته‌ای دارند. یزد بارها مسابقات فوتبال ساحلی اوراسیا را با بهترین کیفیت میزبانی کرده است و در فوتبال‌ ساحلی یک قطب به شمار می‌رود.

سالهاست که برخی نقد می‌کنند چرا با وجود عضویت این همه جوان در نیروهای مسلح، ما چند تیرانداز در استاندارهای جهانی نداریم و چرا با آنکه با دریا و دریاچه و اقیانوس همجواریم چند شناگر بین‌المللی را نمی‌توانیم تربیت کنیم؟ یزدی‌های تیم ملی فوتبال‌ساحلی نشان دادند برای اینکه ساحلی‌باز بود، لزومی ندارد حتماً دریا داشت.

در کشوری به پهناوری ایران استعدادهای بی‌نظیری وجود دارد که اگر به درستی کشف شده و پرورش پیدا کنند می‌توانند همه را انگشت به دهان کنند. درست مثل درخشش تیم‌ملی فوتبال‌ساحلی ایران که شب گذشته توانست با پیروزی ۶-۳ مقابل اسپانیا به عنوان فاتح جام بین قاره‌ای معرفی شود. عنوانی که سال پیش هم به دست آورده بود.

اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان باید به سمت تکنوکراسی حرکت کنند

وب سایت خبری فرارو در گفت وگو با ابراهیم فیاض، فعال سیاسی اصولگرا، آورده است: دوجناح اصلی کشور این روزها سخت مشغول برنامه‌ریزی و تدارک به منظور حضور هرچه منسجم‌تر در انتخابات مجلس یازدهم هستند، این در حالیست که برخی از ناظران سیاسی اعتقاد دارند، اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان باید از شعارزدگی دست بردارندو با استفاده از نیروهای جوان و کارآمد برای مشکلات کشور راه‌حل عملی ارائه دهند. ابراهیم فیاض معتقد است برای برون رفت از وضعیت فعلی باید به سوی تکنوکراسی حرکت کنیم


در حال حاضر هرچه به انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم، فعالیت دو جناح اصول‌گرا و اصلاح‌طلب برای حضور در رویداداسفندماه بیشتر می‌شود، فضای انتخاباتی این روزها راچگونه ارزیابی می‌کنید؟
هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصول گرا نیاز مبرم به پوست اندازی دارند، در غیر این صورت اگر با همین رویکرد فعلی به صحنه انتخابات بروند، شکست سختی از مردم خواهند خورد، دیگر رویکردها و برنامه‌های آنان جوابگوی وضع فعلی کشور نیست، بنابراین آن‌ها باید سمت و سوی خود را عوض کنند.


این تغییری که شما از آن صحبت می‌کنید، چگونه باید باشد؟
باید به سمت تکنو کراسی حرکت کنند، به بیان دیگر در مجلس آینده باید افراد متخصص، کاردان و متفکر یا به نوعی تکنوکرات حضور پیدا کنند، در غیر این صورت مجلس یازدهم هیچ تفاوتی با مجلس فعلی نخواهد کرد.


یعنی مردم به تکنوکرات‌های بومی رای خواهند داد؟
بله، مردم دیگر از سیاست‌بازی‌های معمول خسته شده‌اند و به دنبال کسانی هستند که گره‌ای از مشکلات آن‌ها باز کند، که در این راستا، استفاده از تکنوکرات‌های بومی از نظر بنده بهترین راه‌حل ممکن برای ارتقاء جایگاه مجلس آینده است. سورنا ستاری در بین اصلاح‌طلبان و مهرداد بذرپاش نیز در بین اصول‌گرایان این ویژگی را برای انتخابات ۱۴۰۰ دارند، که ممکن است برای انتخابات مجلس نیز ورود کنند.

در حال حاضر بزرگ‌ترین آفت دو جناح اصلی کشور را چه می‌دانید و برای درمان آن نیز چه راهکاری ارائه می‌دهید؟
بزرگ‌ترین ضعف هر دو گروه اصلاح‌طلب و اصول‌گرا شعار زدگی است، آن‌ها طی سال‌هایی که در قدرت بودند با تمسک جستن به شعار ایدئولوژیک، فعالیت کردند، در حالیکه دوران این مسائل به سر آمده، بنابراین اگر آن‌ها می‌خواهند مورد اقبال مردم قرار بگیرند، باید راه‌حل‌های عملی برای حل مشکلات کشور داشته باشند، راهکار این نیز موضوع همان‌طور که عرض گردم، مشخص است، حرکت به سمت تکنو کراسی و استفاده از نیروهای جوان تکنوکرات و متخصص، اگر این دوجناح در این مسیر حرکت کنند، می‌توانند نظر مردم را به خود جلب کنند.

شکار پرندگان مهاجر؛ «مهمان کشی» در فریدونکنار

پایگاه خبری فرارو گزارش داد: گرچه فعالان محیطی زیستی هر ساله نسبت به کشتار دسته جمعی پرندگان مهاجر در مازندران هشدار می‌دهند، اما پدیده پرنده کشی در فریدونکنار تمامی ندارد. محمدعلی الله‌قلی، کارشناس و فعال محیط زیست که ١٠ سال است به صورت مشخص روی موضوع شکار پرندگان مهاجر در مازندران کار و تحقیق کرده است، در واکنش به شکار گسترده در فریدونکنار، می‌گوید: «با احتساب آمار مازندران، رتبه ما در کشتار پرندگان مهاجر رتبه دوم در جهان است. اگر آمار شکار در خوزستان هم به این اضافه شود، ما رتبه اول جهان هستیم. هم‌اکنون عربستان در رتبه اول است. الان روزانه دو تا سه هزار پرنده در بازار فریدونکنار به فروش می‌رسد. این دیگر اسمش شکار نیست، بلکه نسل‌کشی پرندگان مهاجر است.»

حکایت تلخ کشتار پرندگان مهاجر در شهرستان فریدونکنار استان مازندران، سال هاست که بر سر زبان فعالان محیط زیستی قرار دارد. اما هر ساله به تعداد شکارچیان افزوده می‌شود. دکتر اسماعیل کهرم پرنده شناس و فعال محیط زیستی درباره شکار پرندگان مهاجر در فریدونکنار می‌گوید که "از تعداد ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار پرنده‌ای که در سال وارد کشور می‌شوند، تنها حدود یک میلیون پرنده در فریدونکنار شکار می‌شوند که عدد تکان دهنده‌ای ست. "، این در حالی ست که شکار پرندگان ممنوع است و سازمان محیط زیست بارها نسبت به شکار این پرندگان هشدار داده است. اما انگار شکارچیان به این هشدارها اعتنایی ندارند و در چند روز گذشته قتل عام پرندگان را آغاز کرده اند.

شکارچیانی که دسته جمعی صید می‌کنند، با پهن کردن دام تعداد بسیار زیادی از پرندگان را به کام مرگ می‌برند. کارشناسان محیط زیست دراین باره می‌گویند که "۹۰ درصد شکار روزانه به صورت دام پایه و هوایی انجام می‌گیرد. "، فرزاد علیزاده، دبیر اجرائی ستاد مردمی دفاع از حقوق حیوانات ایران درباره شکارهای دسته جمعی می‌گوید: "این کشتار در حالی صورت می‌گیرد که هیچ یک از روش‌های صید دسته جمعی در کشور قانونی نیست. قانون صید و شکار، مصوب سال ۱۳۴۶، با آخرین اصلاحات ۱۳۹۷ در ماده ۶ خود جلوگیری از صید بی رویه را جزو وظایف ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست برشمرده است. "

شکارچیان در فریدونکنار پرنده‌ها را در بازار اصلی و سنتی این شهر به فروش می‌رسانند، جایی که برای اداره محیط زیست و مردم کاملاً در دسترس است. البته سال گذشته این بازار به دستور اداره کل محیط زیست و شورای تامین استان مازندران بسته شد، اما عکس‌های منتشر شده در فضای مجازی و مشاهدات میدانی، خبر از فعال شدن این بازار طی روزهای اخیر می‌دهد.

آیا با رفتن فتاحی، برنامه‌ریزی لیگ برتر اصلاح می‌شود؟

به گزارش وب سایت خبری پارسینه؛  سازمان لیگ برتر ایران با حضور سعید فتاحی همیشه جنجالی پیش می رفت. او که با حضور دائمی در رسانه های شنیداری و دیداری همیشه در حال مصاحبه کردن بود در بزنگاه توانایی مدیریت صحیح حاشیه ها را نداشت تا مهم ترین دیدارهای لیگ برتر طی سالیان اخیر به جنجال بکشد.

در نهایت حیدر بهاروند رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران به دلیل اختلافات زیادی که با فتاحی داشت او را از سمت خود بعد از مدت ها برکنار کرد تا شخص دیگری به نام مهدی به عنوان سرپرست کار او را پیش ببرد. برخی خبرگزاری ها این مساله را پوشش دادند که باتوجه به در پیش بودن انتخابات فدراسیون فوتبال، سعید فتاحی به زودی راهی ساختمان شیخ بهایی فدراسیون فوتبال خواهد شد تا دست راست مهدی تاج لقب بگیرد و ظاهرا قرار نیست این مرد پرحاشیه در فوتبال ایران از این رشته ورزشی کنار برود.

سعید فتاحی دوران پرحاشیه‌ای را در فوتبال ایران داشت که از مهم ترین آنها می توان به فینال های جام حذفی در دو سال اخیر اشاره کرد؛ استقلال و خونه به خونه در ورزشگاه خرمشهر و دیدار جنجالی و عجیب داماش گیلان و پرسپولیس در فولاد آره‌نا اهواز که با دو ساعت و سی دقیقه تاخیر آغاز شد و در نهایت با قهرمانی شاگردان برانکو همراه شد.

حالا فتاحی از سازمان لیگ رفته اما بعید بنظر می رسد با جا به جایی یک فرد اتفاقات مثبتی رخ دهد چرا که سیستم برگزاری مسابقات مشکلات زیادی دارد که با جا به جایی یک یا دو نفر تغییر نخواهد کرد.

چمران: حداد عادل نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود،  پایداری به شورای ائتلاف نپیوسته

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در گفت وگو با مهدی چمران، عضو شورای ائتلاف اصولگرایان و نیروهای انقلاب، آورده است: انتخابات مجلس در پیش است و اصولگرایان زودتر از اصلاح طلبان برای تعیین مصادیق در حوزه های مختلف انتخابیه دست به کار شدند. جدیدترین خبرها آن بود که لیست قم مرکب از امیرآبادی فراهانی، علیرضا زاکانی و مجتبی ذوالنوری خواهد بود و علی لاریجانی نیز قصدی برای کاندیداتوری ندارد.

درباره صحت و سقم اخبار مربوط به اردوگاه اصولگرایان با مهدی چمران عضو شورای ائتلاف گفتگو کردیم. (قسمتی از این گفت و گو را در ادامه بخوانید.)

*چند روز پیش خبری آمد که در قم نیروهای اصولگرا و انقلابی لیست نهایی خود را با حضور آقایان امیرآبادی، زاکانی و ذوالنوری بستند، آیا این فهرست مورد تأیید شورای ائتلاف قرار دارد؟

در این زمینه هنوز بحثی نشده است. هیچ لیستی در مرکز تأیید یا تکذیب نمی کنند مگر اینکه مورد اختلاف واقع شود. استان ها خودشان تصمیم می گیرند. البته سازوکاری دارد که نیروهای انقلابی هر استان رأی مجمع و نظرسنجی عمومی به نتایجی می رسند و نتایج را اعلام می کنند. در مجموع کسی جز مردم استان، برای آن استان کاندیدا تعیین نمی کند.

*یعنی اگر پایگاه رأی اصولگراها در قم به اختلاف نخورند، شورای ائتلاف در مرکز روی ترکیب لیست قم ورود نمی کند؟

خیر، ورود نمی کند، تصمیم خود آنهاست که به چنین نتیجه ای رسیدند.

*خبری هم آمده که اصولگرایان این دوره در تهران یک سرلیست نخواهند داشت و با چند سرلیست وارد عرصه رقابت انتخاباتی می شوند، این تدبیر چقدر می تواند در جمع آوری رأی به اصولگراها کمک کند؟

چندتا سرلیست نیست، ممکن است حالا گروه هایی نپیوندند و ائتلاف صددرصدی شکل نگیرد. بعضی احزاب و گروه ها با وجودی که می دانند رأی نمی آورند اصرار دارند و وظیفه خود می دانند که جداگانه لیست بدهند.

*این صحبت شما درباره پایداری است که اخیرا دبیرکلش گفته وارد ائتلاف های پدرسالارانه نمی شود؟

اسم نمی آورم. انشاءالله که همه بتوانند به نظر واحد برسند چون موفقیت آمیزتر خواهد بود.

*اخیرا اعلام شد که پایداری به شورای ائتلاف پیوسته اما موضع اخیر دبیرکل و یک عضو جبهه پایداری نشان داد که آن خبر صحت نداشت، موضوع از چه قرار بود؟

جامعه روحانیت تلاشی کرد که این کار صورت بپذیرد. البته پایداری اعلام کرد مخالفتی با شورای ائتلاف نمی کند اما اینکه بپیوندند و با هم یکسان باشند، باید منتظر آینده ماند. امیدواریم این شکل بگیرد.

«پول‌طلا»؛ ایده‌ای با ابهام فراوان،  دولت می‌تواند به جای پول، حقوق‌ها را به صورت طلا بدهد؟

پایگاه خبری رویداد۲۴ در گفت‌وگو با وهاب قلیچ، اقتصاددان، آورده است: اثرات منفی خلق پول بدون پشتوانه بر جریان‌های اقتصادی موجب شده برخی از محققین ایده‌ای تحت عنوان «به‌کارگیری پول‌طلا» را مطرح کنند که بر پایه آن دولت در پرداخت حقوق کارکنان از طلا استفاده کند. همچنین پیشنهاد شده که نهادها و ارگان‌های حاکمیتی مانند حوزه‌های علمیه، آستان قدس و به‌ خصوص نهادهای تحت تحریم هم گردش مالی خود را از «پول اعتباری» به «طلا» انتقال دهند.

 امروزه چالش‌های خلق پول بدون پشتوانه در برهم زدن تعادل‌های اقتصادی و ایجاد شکاف طبقاتی محل بحث و تبادل نظر محافل کارشناسی است و در پی این موضوع، برخی کارشناسان ایده‌ای را با عنوان «به‌کارگیری پول‌طلا» مطرح کرده‌اند. براساس این ایده، افراد می‌توانند فعالیت‌های پولی خود را از پول اعتباری به طلا منتقل کنند. همچنین شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی می‌توانند از طلا برای تقاضای معاملاتی و ذخایر احتیاطی و همچنین کارکردهایی مانند پرداخت حقوق کارکنان استفاده کنند.   همچنین پیشنهاد شده که نهادها و ارگان‌های حاکمیتی مانند حوزه‌های علمیه، آستان قدس و به‌ خصوص نهادهای تحت تحریم هم گردش مالی خود را از «پول اعتباری» به «طلا» انتقال دهند.

وهاب قلیچ اقتصاددان و عضو هیات علمی گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی در بررسی این ایده به رویداد۲۴ می‌گوید: گرچه برخی از قائلین به استفاده از پول‌طلا در اقتصاد کشور، مخالفان این ایده را به دسته اقتصاددانان غربگرا و لیبرال و معارضان تمدن و سبک زندگی ایرانی اسلامی منتسب می‌کنند اما این ادعا باعث نمی‌شود که باب مداقه و نقد کارشناسانه این ایده در محافل علمی و یادداشت‌های تحلیلی بسته شود.

او معتقد است با وجود ارایه مطالب فراوان در وصف مزایای این ایده، اما هنوز ابعاد زیادی از طرح استفاده از پول‌طلا به‌ جای پول فعلی مبهم باقی مانده و توسط موافقان طرح تشریح نشده است. به عنوان نمونه در خصوص ماهیت «پول‌طلا» حداقل دو سناریو مطرح شده است؛ در سناریوی اول چنین بیان شده که «طرح پول‌طلا مبتنی بر ضرب سکه شکل گرفته و گام به گام بستر معیشتی جامعه را از پول اعتباری به پول ثابت منتقل می‌کند. به بیانی پول‌طلا یک معاملۀ کالا به کالا را شکل می‌دهد.»

قلیچ می‌گوید: بنابر این نظر هدف آن است که از خود طلا در مبادلات مالی به نحو مستقیم استفاده شود و چیزی همانند «دینار اسلامی» ضرب یا «اسکناس با نخ طلایی» چاپ شود! سناریوی دوم آن است که بنابه آنچه در قانون پولی و بانکی کشور گفته شده یک ریال برابر با مقدار گرم طلای خالص، معادل‌سازی شود و اجازه خلق ریال بدون پشتوانه و معادل ثابت طلا صادر نشود.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: بازارنیوز
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۸
منبع: بازارنیوز
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۸
منبع: بازارنیوز
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۸
منبع: بازارنیوز
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۸
منبع: تسنیم
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۸
منبع: تسنیم
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۸
منبع: ایسنا
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۷
منبع: ایسنا
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۷
منبع: ایسنا
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۷
منبع: دانشجویان ایران
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۷
منبع: ایسنا
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۶
منبع: دنیای اقتصاد
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۶
منبع: شبستان
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۱۳:۴۶

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار