۱۵:۳۰
منبع: دولت
دسته: فرهنگی
کد خبر: 27506176
تجلیل از مفاخر فرش ایران

تجلیل از مفاخر فرش ایران

همزمان با 19 آبان ماه روز جهانی علم، مراسم تجلیل از مفاخر فرش ایران به همت مرکز ملی فرش ایران، پژوهشکده هنرهای سنتی و پژوهشکده میراث فرهنگی و صنایع د …
به اشتراک بگذارید:

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از شاتا، محمد پروین، معاون تحقیقات و پژوهش مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه براساس برنامه ریزی های انجام شده از سال های آینده در این همایش از افراد بیشتری تجلیل خواهد شد، گفت: 22 منطقه ثبت جهانی و 52 منطقه ثبت ملی در کشور در حوزه فرش داریم و 19 منطقه در حال ثبت جهانی از طریق سازمان مالکیت جهانی است .

او به امضا تفاهمنامه همکاری با دانشگاه شهید بهشتی و مرکز مطالعات علوم انسانی با مرکز ملی فرش در راستای توسعه علمی اشاره کرد .

در ادامه این مراسم سید عبدالمجید شریف زاده، مدیر پژوهشکده هنرهای سنتی میراث فرهنگی با اشاره به حمایت از هنرمندان فعال در صنعت فرش توضیح داد: پژوهش در هنرهای سنتی و فرش اهمیت وافری دارد چرا که بدون آگاهی نمی توان به کسب دانش دراین ورطه ناشناخته رسید.

حشمتیان، مشاور و دستیار وزیر صمت در این مراسم با اشاره به اینکه وزیر صمت علاقه ای خاص به صنعت فرش دارد گفت: همکاری برای توسعه صنعت فرش باید بدون واسطه ادامه داشته باشد تا این صنعت رونق بیشتری داشته باشد و وزارت صمت در این میان تمام تلاش خود را برای رسیدن به اهداف والا و جایگاه اصلی صنعت فرش انجام می دهد.

بیژن اربابی عضو هیات علمی دانشگاه هنر هم مشکل صنعت فرش را نداشتن یک ساختار واحد عنوان کرد .

محسن محسنی، پیشکسوت حوزه فرش با اشاره به اینکه فرش ایران 5 هزار سال سابقه داردتصریح کرد: فرش ایران و نقش های آن بسیار شاهکار است و طرح های بداهه آن که آفریننده دست و ذهن زنان این مرز و بوم است را نمی توان با هیچ طرح و نقش و نویسنده ای مقایسه ای کرد هر تکه از این فرش داستانی گهربار دارد.

شیرین صوراصرافیل، محقق وپژوهشگر فرش نیزدر این مراسم گفت: کار پژوهش کار سختی است و نیاز به حمایت دارد.

اوبا بیان اینکه فرش ایران آدرس، هویت، فرهنگ و تاریخ دارد گفت: فرش ودست بافته های پاکستان، افغانستان، هند و چین چون هویت ایرانی ندارند اگرچه به نام ایرانی عرضه شود، بازهم محبوبیت ندارد.

صوراصرافیل با اشاره به انجام کارهای تحقیقاتی توسط دانشجویان توضیح داد: پژوهش کار دشواری است و باید از دانشجویان محقق حمایت شود تا حیات فرش مستدام گردد.

احمد دانشگر نیز در مراسم با بیان این مطلب که نخستین و مهمترین کار علمی کمک کننده برای ورود به دانش فرش بافی به میدان سایر علوم این است که کلیه مفاهیم این هنر –صنعت بر طبق روش های علمی تعریف شوند و این ظرایف تعریف شده نشانه گذاری ،طبقه بندی و ثبت شود.

در پایان این مراسم به شیرین صور اسرافیل، محسن محسنی، احمد دانشگر به پاس سال های فعالیت تحقیقی و پژوهشی در فرش دستباف کشور تندیس و لوح یادبود اهدا شد.

مسئولیت صحت محتوای اخبار بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است و خبروان صرفا این خبر را بازنشر داده است.
منبع: صدا و سیما
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ ۱۴:۳۰

خط های خبری

پربازدیدترین اخبار

مهمترین اخبار